ISLAMABAD, BRATISLAVA. Pakistanskej vláde došla trpezlivosť. Po poslednej vlne násilia, keď vo štvrtok pri bombovom atentáte v Islamabade zomrelo 71 ľudí, zakázala činnosť hnutia Taliban v krajine. Islamabad sa dlho vyhýbal tomuto kroku, pretože s talibmi rokoval o prímerí v kmeňových oblastiach pri hranici s Afganistanom.
V nedeľu vláda odmietla ponuku extrémistov na prímerie v regióne Badžaur, pretože Taliban nedodržiaval predošlé dohody. Hnutiu zmrazia všetky bankové kontá a každému, kto radikálov podporuje, hrozí až desať rokov za mrežami.
„Táto skupina je teroristická organizácia, ktorá vyvoláva nepokoje proti verejnému životu,“ citovala agentúra AP ministra vnútra Rahmána Málika. „Každý, kto bude mať väzby na túto organizáciu, bude šíriť jej literatúru a bude jej finančne a inak pomáhať, bude potrestaný,“ dodal Málik.
Pakistan má najväčšie problémy s Talibanom na hranici s Afganistanom. Práve z tejto krajiny v poslednom čase prenikajú talibovia do Pakistanu, kde chcú presadiť islamské právo. Pre boje v tejto oblasti už severozápad Pakistanu opustilo asi 200tisíc ľudí.
Pakistan boj s terorizmom prehráva. Pomáha tomu aj nestabilná situácia v krajine. Minulý týždeň odstúpil z funkcie prezidenta Parvíz Mušarraf, včera oznámil líder Pakistanskej moslimskej ligy Naváz Šaríf, že opúšťa vládnu koalíciu. Pakistanský finančný trh sa dlhodobo prepadá, miestna mena rupia klesla v piatok na historické minimum oproti doláru.
Asíf Zardári, šéf vládnej Pakistanskej ľudovej strany, ktorý kandiduje v prezidentských voľbách 6. septembra, si určil ako prioritu práve boj s terorizmom, ktorý podľa neho svet prehráva.
Autor: toh, čtk