Dvojaké ceny robia problémy

Prvá kontrola duálneho zobrazovania odhalila chyby v zobrazovaní konverzného kurzu či v prepočte cien tovarov.

Na pultoch predajní sú už tovary uvádzané dvojako, teda v korunách aj v eurách.Na pultoch predajní sú už tovary uvádzané dvojako, teda v korunách aj v eurách. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – OLIVER FILAN)

BRATISLAVA. Obchodníci majú už tretí deň povinnosť zobrazovať svoje ceny duálne, teda v korunách aj v eurách. Podľa prvej kontroly duálneho zobrazenia robí obchodníkom zobrazovanie cien v eurách problémy.

Inšpektori v Bratislave preverili v nedeľu 26 predajní, z nich v jedenástich našli chyby. Pokuty zatiaľ nerozdávali, tie prídu na rad až v prípade, ak ich podnikatelia nenapravia.

Z preverovaných obchodov osem nemalo správne zobrazený konverzný kurz 30,1260 koruny za euro.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V niektorých obchodoch pri zobrazení konverzného kurzu chýba napríklad nula na konci. Čo síce nemôže zákazníka poškodiť, ale správne musí byť konverzný kurz v každej predajni zobrazený celý, neskrátený či zaokrúhlený a na viditeľnom mieste – napríklad na pulte pri pokladnici, regáli pri tovaroch, na dverách do predajne či voľne na viditeľnej stene.

SkryťVypnúť reklamu

Kontrola odhalila aj nedostatky pri prepočte cien z korún na eurá či zaokrúhľovaní cien tovarov na štítkoch či v cenníkoch.

Chyby boli aj pri duálnom zobrazovaní jednotkových cien. Tie sa totiž zaokrúhľovať na dve desatinné miesta nemajú, po prerátaní sa len „odstrihnú“ na tri desatinné miesta.

Najčastejšie chyby

Podnikatelia majú problémy aj s prepočtom cien v korunách na eurá konverzným kurzom. A tiež so správnym zaokrúhľovaním na cenovkách a v cenníkoch.

Bratislavská kontrola ukázala chyby pri prepočte asi v sto prípadoch tovarov, pritom pri 434 úplne chýbala cena v eurách. Najviac chýb pri duálnom zobrazovaní je podľa inšpektorov v malých predajniach či v službách.

Konečná cena musí byť po prepočítaní celým neskráteným konverzným kurzom zaokrúhlená na dve desatinné miesta matematicky.

SkryťVypnúť reklamu

V dvoch prípadoch našli inšpektori uvedenú namiesto konverzného kurzu úplne inú hodnotu prepočtu korún na eurá.

Napríklad v reštaurácii v jednom z bratislavských obchodných centier bol na účtenke uvedený ako konverzný kurz len „premenný kurz“ s údajom jedno euro sa rovná 30 korún.

Jednotková cena

Problémy majú obchodníci tiež s jednotkovými cenami. „Jednotkové ceny sú konečné ceny za kilogram, liter, meter, štvorcový meter, kubický meter výrobku, alebo inú jednotku množstva, ktorá sa bežne používa pri predaji konkrétneho výrobku,“ vysvetlila Helena Homolová z komunikačného odboru Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Tieto ceny slúžia na porovnanie ceny toho istého druhu tovaru od rozličných výrobcov.

No aj v tých prípadoch, keď výrobky sú balené v rozdielnych množstvách, a tak môže byť na prvý pohľad „lacnejší“ tovar v skutočnosti „drahším“.

SkryťVypnúť reklamu

To sa týka napríklad krájaných syrov, keď zákazník pri kúpe 100 gramov bez jednotkovej ceny nemusí hneď vidieť, že kilo stojí napríklad 450 korún. To, ako zaokrúhľovať ceny v eurách, ak ide o jednotkové ceny, nie je presne upravené zákonom.

Podľa Homolovej sa jednotkové ceny nezaokrúhľujú, ak slúžia len na porovnanie výšky ceny za jednotku množstva pre spotrebiteľa, teda ak ide len o rozhodnutie, ktorý výrobok z určitého druhu si kúpiť.

„Ak jednotková cena nie je predmetom platby, nemá zmysel ju zaokrúhľovať,“ povedala Homolová. Práve zaokrúhlením by sa podľa nej mohli skresliť rozdiely pre porovnanie cien.

Pri výrobkoch predávaných na množstvá, napríklad pri benzíne, kde jednotkové ceny sú zároveň aj predajnými, sa zobrazí len jednotková cena na tri desatinné miesta. Obchodníci budú teda zaokrúhľovať len konečnú, výslednú cenu kupovaného tovaru.

SkryťVypnúť reklamu

Kliknite - obrázok zväčšíte.

V eurách musia byť aj miery

Prepočítať treba aj jednotkové ceny, len bez zaokrúhľovania.

BRATISLAVA. Všetky predajné ceny, teda tie, za ktoré spotrebiteľ nakupuje tovary a služby, sa po prepočte na euro zaokrúhľujú na dve desatinné miesta, teda na celé eurocenty. Ak bude pri tovare aj jednotková cena, tá sa nezaokrúhli. Len sa jednoducho prepočíta a zobrazí sa s troma desatinnými miestami bez zaokrúhľovania.

Ak napríklad pol kila baleného chleba stojí 25 korún, jeho predajná cena sa prepočíta na eurá konverzným kurzom a dostaneme 0,8298 eura. Túto sumu zaokrúhlime na dve desatinné miesta. Polkilový balený chlieb teda bude stáť 0,83 eura. Pod predajnou cenou musí byť aj jednotková, teda to, koľko stojí kilo chleba. Tá slúži na lepšie porovnávanie s cenami iných tovarov. Celé kilo nami uvádzaného chleba stojí 50 korún. To je jednotková cena v korunách. Túto cenu obchodník prepočíta a dostane 1,65969. Obchodník ju bez zaokrúhľovania upraví len na tri desatinné miesta. Jednotková cena chleba v eurách bude teda 1,659 eura.

SkryťVypnúť reklamu

Inak je to napríklad v prípade mlieka. Tam sa jeho jednotková cena zhoduje s predajnou. V takom prípade obchodník cenu litra mlieka prepočíta na eurá a zaokrúhli na dve desatinné miesta. Jednotkovú cenu už uvádzať nemusí, a teda nemá ani čo prepočítať na eurá.

Odlišná situácia je na benzínových čerpacích staniciach. Tam ľudia zvyčajne nenakupujú v litroch, ktoré sú základnou mernou jednotkou pre benzín či naftu. Čerpacie stanice uvádzajú však cenu v litroch, teda jednotkovú. Preto ju musia prepočítať na eurá tak, že ju nezaokrúhlia, ale „odstrihnú“ po troch desatinných miestach. Liter pohonnej látky za 42 bude po prepočítaní na eurá 1,39414. Po úprave cena zostane 1,394 eura za liter. Spotrebiteľ napríklad natankuje 40 litrov. Tie sa vynásobia upravenou eurovou cenou za liter. Výsledná cena v eurách, ktorá bude na bločku, bude prepočítaná a zaokrúhlená na dve desatinné miesta.

SkryťVypnúť reklamu

(ľja)

Euro: ceny sú duálne, no s chybami

Zobrazovať konverzný kurz na štyri desatinné miesta, je podľa niektorých podnikateľov zbytočné.

BRATISLAVA, ŽARNOVICA, KOŠICE. V nedeľu prebehli prvé kontroly duálneho zobrazovania Slovenskej obchodnej inšpekcie. Zatiaľ sú známe len výsledky bratislavských obchodov. Tie ukázali nedostatky pri zobrazovaní konverzného kurzu, prepočte či zaokrúhľovaní.

V nami navštívených predajniach v Bratislave mali zobrazený konverzný kurz správne, teda na štyri desatinné miesta. Niektoré predajne však nesprávne zobrazili jednotkové ceny. Napríklad pri ovocí, kde sa uvádza cena za kilogram, bola táto v eurách zobrazená na dve desatinné miesta. Pritom ide o jednotkovú cenu a tá má byť po prepočítaní uvedená bez za­okrúhlenia na tri desatinné miesta.

SkryťVypnúť reklamu

Žarnovické ceny

„Ani sa ma nepýtajte. Mali sme s tým veľa problémov. Sami sme si z novín a rozhlasu zisťovali, čo potrebujeme,“ hovorí vedúca žarnovických potravín Piváreň Zlatica Zliechovcová. V obchode je konverzný kurz vyvesený na viditeľnom mieste, ale hodnota je len na tri desatinné miesta. Podľa nej malé potraviny, ako sú oni, ktoré majú menej ako päť zamestnancov, nemusia mať jednotkové ceny zobrazené na tri desatinné miesta. To však nie je pravda. Takéto malé prevádzky nemusia pri každom tovare zverejňovať cenu v eurách, ale stačí im cenník.

V potravinách Jednota v Horných Hámroch mali všetko v poriadku. Konverzný kurz so štyrmi desatinnými miestami, jednotkové ceny zaokrúhlené na tri desatinné miesta. Ceny prepočítavali počítačovým programom. „Nemali sme s tým veľa problémov. Boli sme predtým na školení, všetko sme stihli,“ tvrdí vedúca Oľga Bartková.

SkryťVypnúť reklamu

Euro v Košiciach

V očnej optike Petrík v Košiciach pravidlá platné od nedele dodržiavajú. Na stene visí konverzný kurz, dvojaké zobrazenie cien majú v cenníku i na každom kuse tovaru. Výmenný kurz je však aj tu uvedený len na tri desatinné miesta, ceny tovarov len na dve. „No vidíte. Keby teraz prišla kontrola, razom zo mňa urobia zločinca,“ hovorí majiteľ Peter Petrík.

Uvádzať konverzný kurz 30,1260 je podľa neho nezmysel. Optik je presvedčený, že nula na konci je bezvýznamná. „Je to len zbytočné šikanovanie podnikateľov,“ hovorí.

V predajni ponúkajú okolo 1700 rámov na okuliare a ďalšie druhy tovarov. Samotné duálne označenie cien v korunách a eurách na tovare trvalo jednému z piatich pracovníkov aj napriek použitia eurokalkulačky týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

(wm, sen, zz)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 244
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 659
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 577
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 384
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 207
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 842
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 767
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu