BRATISLAVA. Konali sme na pokyn prokuratúry. Také je stanovisko bratislavskej polície aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) k tomu, prečo zastavili trestné stíhanie vo veci podvodu v kauze pozemkov na bratislavských Vinohradoch.
O tých podnikateľ, honorárny konzul Thajska a poslanec bratislavskej župy za Smer Alexander Rozin tvrdí, že ich vydržal. Inštitúcie, ktorých dokumenty predložil jeho právny zástupca notárovi, však tvrdia, že ich nikdy nevydali.
„Prokurátor je v trestnom konaní nadradeným orgánom,“ povedal Kaliňákov hovorca Erik Tomáš.
Vyšetrovateľ konal na pokyn okresného prokurátora Bratislava III Jaroslava Čillíka. Ten na otázky SME, prečo vyhodnotil dôkazy tak, že stíhanie zastavil, neodpovedal. To, že Rozin pozemky nemohol vydržať, pred vyšetrovateľom potvrdil Slovenský pozemkový fond, mestská časť Nové Mesto aj Výskumný ústav vinohradnícky. Práve ich dokumenty boli pravdepodobne sfalšované.
Fico: Nech vysvetľuje Trnka
Premiér Robert Fico na otázky, či mu neprekáža, že nominant Smeru na poslanca sa takto podozrivo dostal k pozemkom a prokuratúra stíhanie zastavila, neodpovedal.
„Na všetko môže a musí v tomto prípade odpovedať Generálna prokuratúra,“ povedala hovorkyňa Smeru Katarína KližanováRýsová.
„Kto môže zasahovať do rozhodnutí Generálnej prokuratúry? Je to premiér, je to vláda, sú to politické strany? Nie sú,“ povedala tiež hovorkyňa.
Trnka mlčí
Generálnemu prokurátorovi sa však celý prípad vysvetľovať nechce. Na otázky SME neodpovedal. Podľa hovorkyne Svetlany Husárovej sa tak rozhodol „vzhľadom na nezmysly publikované v denníku SME, s perfektnou neznalosťou dôkaznej situácie a po nedobrých skúsenostiach“. Redakciu obvinil, že prekrúca fakty. Hoci Trnka hovorí o neznalosti dôkaznej situácie, on ani jeho podriadení ju nijako nemienia vysvetliť.
Polícia odmietla napríklad odpovedať na otázku, ako údajnú kúpnopredajnú zmluvu z roku 1990 vyhodnotil znalec z odboru písmoznalectva.
Do redakcie SME včera tiež zavolala bývalá ekonómka Výskumného ústavu vinohradníckeho. Povedala, že tam pracovala v roku 1990, a že je vylúčené, že by došlo k predaju pozemku.
Fakty o kauze
V roku 2002 nové vedenie Výskumného ústavu vinohradníckeho zistilo, že pozemky, ktoré predtým vlastnil spolu s pozemkovým fondom, patria Alexandrovi Rozinovi.
Rozin vyhlásil, že ich vydržal a desať rokov ich dobromyseľne užíval. Vraj ich v roku 1990 kúpil, len to zabudol nahlásiť.
Rozin si pozemky prenajímal, hoci ich vraj vlastnil.
Dokumenty potrebné na vydržanie boli zrejme sfalšované.
Na ťahu je fond
Ministerstvo financií tvrdí, že fond sa môže o pozemky znovu súdiť.
BRATISLAVA. O pozemky na Vinohradoch sa v minulosti súdil podnikateľ a poslanec bratislavskej župy za Smer Alexander Rozin so Slovenským pozemkovým fondom.
Súd však konanie zastavil, lebo vyhlásil, že fond nie je štátny orgán a nebol oprávnený podať žalobu. Mohlo to vraj namiesto neho urobiť ministerstvo financií.
„Vzhľadom na to, že došlo k zmene legislatívy, v uvedenej veci by mal konať Slovenský pozemkový fond,“ povedal hovorca ministerstva Miroslav Šmál.
O akú zmenu legislatívy ide, nepovedal.
Fond na otázky SME včera neodpovedal.
Na otázky neodpovedal ani Rozin. Podľa hovorkyne Incheby Martiny Štofaníkovej preto, lebo je v zahraničí na dovolenke.
V minulosti Rozin odmietol ukázať k danej transakcii akékoľvek doklady s tým, že ich poskytne len orgánom činným v trestnom konaní.
Alexander Rozin
Foto - SITA
(mož)
Autor: Monika Tódová