BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica už nechce, aby mestá a župy dostávali zadarmo prebytočný armádny majetok, tak ako to bolo doteraz. Prednosť dáva podnikateľom.
Keď v minulých rokoch armáda opúšťala napríklad kasárne v Brezne, Jelšave či vo Zvolene, budovy aj s pozemkami získali zadarmo mestá. Podľa súčasného zákona totiž armáda prebytočný majetok, o ktorý neprejavili záujem iné štátne organizácie, ponúka zadarmo mestu či župe a až potom súkromným firmám v súťaži. Do vlastníctva miest a obcí sa tak dostal majetok za 1,8 miliardy korún. Po novom sa však poradie zmení.
Vláda včera podporila zmenu zákona, aby sa prebytočný majetok ministerstva obrany a vnútra v prípade nezáujmu štátnych inštitúcií ponúkol hneď súkromníkom. Až potom prídu na rad mestá.
Zámer kritizuje opozícia i samospráva. „Predstavitelia miest vedia najlepšie, ako využiť prebytočný majetok štátu na svojom území v prospech občanov,“ hovorí bývalý minister obrany Martin Fedor (SDKÚ). Vláda podľa neho otvára priestor na skrytú privatizáciu štátneho majetku a machinácie. „Vplyv niektorých finančných skupín a podnikateľov na vládu je taký silný, že dokážu zmeniť aj zákony, za ktoré v minulosti koaliční poslanci hlasovali.“
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) tvrdí, že zámer poškodí mestá a chce o tom presvedčiť poslancov, ktorí majú o novele rozhodovať už v septembri. „Musíme osloviť samosprávy a vyhodnotiť, aké vojenské majetky ešte neprešili na obce a čo to v praxi spôsobí. Argumenty poskytneme poslancom,“ tvrdí predseda ZMOSu Michal Sýkora. Nové pravidlá postihnú napríklad Sereď. Tamojšia samospráva sa usiluje získať do vlastníctva opustené sklady na brehu Váhu. „Areál sme chceli najskôr využiť ako stavebný dvor na plánovanú výstavbu priehrady na Váhu a neskôr ako rekreačnú zónu,“ hovorí primátor Vladimír Vranovič. Hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela tvrdí, že seredské sklady už budú ponúkať po novom. „Chceme, aby z týchto peňazí mal osoh štát a mohli byť použité na sociálnu oblasť či na zdravotníctvo,“ vysvetľuje. Štát by mohol podľa neho na predaji nepotrebných nehnuteľností získať asi miliardu.
Poslanec Smeru Ján Richter, ktorý zákon pripravil, tvrdí, že pravidlá sa menia aj preto, lebo armáda už neponúka pre mestá také zaujímavé objekty. „Pôjde už väčšinou o rôzne cvičiská, muničné sklady, strelnice, tankové cesty, bunkre a podobne, čo je už skôr zaujímavé pre súkromný sektor.“ Podľa Gemelu však zoznam majetku hotový nie je.
Podľa nového zákona
V 1. kole majetok ponúknu iným štátnym zložkám.
V 2. kole majetok ponúknu v troch konaniach, za 100, 50 a nakoniec za 30 percent znaleckej ceny.
V 3. kole prídu na rad mestá a župy.
Podľa dnešného zákona
V 1. kole ministerstvá obrany a vnútra ponúknu prebytočný majetok štátnym zložkám.
V 2. kole prídu na rad mestá a župy.
V 3. kole sa oň môžu uchádzať súkromníci. Najskôr za plnú cenu, potom za polovicu.