BANGKOK. Desaťtisíce ľudí v Thajsku pokračovali včera v demonštráciách proti vláde premiéra Samaka Suntcharavedža. Žiadajú jeho odstúpenie. Od utorka okupujú záhrady v komplexe thajského úradu vlády. Opustiť ho mali na nariadenie súdu v stredu.
Do protestu sa zapojili aj železničiari, ktorí odstavili päť vlakov s tisíckami cestujúcich, aby mohli podporiť demonštrácie v Bangkoku. Zastavili tiež prevádzku letiska na ostrove Phuket, ktorý je obľúbenou turistickou destináciou.
Proti štyrom tisíckam stúpencov opozície, ktorí sa zabarikádovali v sídle vlády, zasiahla včera polícia. Použila proti nim slzný plyn. Násilím však nikoho nevyviedla.
Policajti majú zatykače na deväť opozičných predákov, ktorým hrozí za podnecovanie nepokojov, sprisahanie a pokus o zvrhnutie vlády až pätnásť rokov väzenia. Ich zatknutiu zabránili demonštranti, ktorí vytvorili okolo nich živú reťaz. Polícii bráni v zásahu aj prítomnosť žien a detí v dave.
Demonštranti včera zaútočili na policajné veliteľstvo v Bangkoku. Situácia je dramatická, podľa polície môžu nepokoje prerásť do násilností. Premiér zvažuje vyhlásenie výnimočného stavu, nechce však situáciu riešiť silou. Odstúpiť sa nechystá.
Ľudové spojenectvo pre demokraciu (PAD), ktoré protesty organizuje a ktoré stálo aj za nepokojmi v roku 2005, ktoré o rok neskôr viedli k zvrhnutiu premiéra Thaksina Šinavatru, obviňuje súčasného premiéra z korupcie a z pokračovania politiky Šinavatru, ktorý sa uchýlil do exilu v Londýne.