Maďarský a slovenský premiér sa včera stretli v bruselskej reštaurácii tesne pred mimoriadnym summitom Európskej únie o kríze v Gruzínsku, aby prebrali vzájomné vzťahy. Po skončení stretnutia bolo jasné, že sa v dohľadnom čase veľmi vylepšovať nebudú.
Ferenc Gyurcsány slovensko-maďarské vzťahy prirovnal na tlačovej konferencii v hoteli Amigo ku sladkokyslej polievke, ktorú majú Maďari veľmi radi. Vďaka niektorým politikom na Slovensku sa však mení na sladko-horkú.
„Aj dobré jedlo možno pokaziť troma kvapkami nesprávne zvoleného korenia,“ povedal šéf maďarskej vlády.
Dve tváre
Na jednej strane je medzi oboma krajinami mnoho ekonomických kontaktov a vďaka zrušeniu kontrol na hraniciach aj viac stretnutí občanov, všetko však ohrozujú urážky niektorých politikov. „Postavenie akéhokoľvek množstva mostov na Ipli nevylieči poranené duše,“ vyhlásil Gyurcsány.
Robert Fico tvrdí, že jeho vláda nezmenila nič na právach národnostných menšín a vzťahy medzi Budapešťou a Bratislavou by nemali ovplyvňovať ľudia, čo sa nedokážu zmestiť do kože.
„Pýtam sa, čo je nebezpečnejšie? Expresívny výraz, alebo polofašistická organizácia, ktorá nám pochoduje po Maďarsku.“
Ide o Slotu
Fico maďarskému premiérovi zopakoval pozvanie na oficiálnu návštevu Slovenska, ktorú Gyurcsány dlhodobo odmieta. „Ako by ste išli na návštevu k susedom, keď jeden z členov tej susednej rodiny vykričal na celú ulicu, že vy a vaša rodina nemáte dobré mravy? Toto nie je dobré ani vtedy, ak to nehovorí hlava rodiny,“ narážal Gyurcsány na výroky predsedu SNS Jána Slotu.
„Tieto vyhlásenia nás stavajú pred takmer neriešiteľný problém,“ hovoril včera Gyurcsány. Ficovi povedal, že keby teraz prišiel na Slovensko, mnohí Maďari by to považovali za zradu.
Slovenský premiér zopakoval, že pre maďarského premiéra platí pozvanie na Slovensko, ktoré „bude pod štátnymi vlajkami a s hymnami“.
Šéf SNS počas včerajšieho odhaľovania dvojkríža na Záhorí hovoril s neskrývaným dešpektom o jednom z mytologických zvierat starých Maďarov používanom aj ako národný symbol, vtákovi turulovi.
Slováci podľa neho neboli nikdy výbojní „ako niekto spoza Dunaja a nikdy sme neohrozovali iné národy, ani sme nežiadali ďalšie územia, ako si aj teraz niekto robí v 21. storočí nárok na horné Uhorsko - Felvidék“. Slota v Malackách ďalej pokračoval: „Nie turulovia majú svoj domov na južnom Slovensku, ale dvojkríže, ktoré symbolizujú slovenskú štátnosť.“
Hovorili o prieskume
Slovenského premiéra podráždila otázka maďarského novinára, ktorý sa pýtal na prieskum o postojoch mladých Slovákov k menšinám. Z tohto prieskumu citoval aj Gyurcsány, ktorý poukázal na to, že takmer 40 percent Slovákov nemá pozitívny vzťah k Maďarom. „Tomuto prieskumu verím tak ako vode v pletenom koši,“ reagoval Fico, podľa ktorého mimovládne organizácie ako Open Society Foundation útočia na politiku slovenskej vlády.
Reprezentatívny výskum robila Nadácia otvorenej spoločnosti a Centrum pre výskum etnicity a kultúry. Pre pätnásťročných žiakov sú Maďari najnegatívnejšie vnímanou menšinou.
Autori výskumu si tento postoj vysvetlili tým, že od vstupu SNS do vlády sa častejšie spomínajú nacionalistické témy.
Autor: Z Bruselu od nášho redaktora Štefana Hudeca