BANGKOK, BRATISLAVA. Rozbité sklo, kamene, prázdne nábojnice a kaluže krvi. Tak vyzerali včera ulice Bangkoku po zrážke provládnych a protivládnych skupín. Do nemocníc privážali desiatky zranených ľudí. Polícii pomáhali udržať od seba priaznivcov provládnej Demokratickej aliancie proti diktatúre a protivládneho Ľudového spojenectva pre demokraciu po prvý raz aj vojaci, vyzbrojení len obuškami a štítmi.
VIDEO: V Thajsku vyhlásili výnimočný stav
Armáda má voľnú ruku
Viac než týždeň trvajúce demonštrácie za odstúpenie vlády premiéra Samaka Suntcharavedža, do ktorých sa zapojilo asi 30tisíc ľudí, si včera vyžiadali prvú obeť. Thajský premiér sa preto rozhodol vyhlásiť výnimočný stav. Ten umožní armáde použiť silu na udržanie poriadku a oberá Thajčanov o niektoré občianske práva vrátane práva na zhromažďovanie. Opatrenia majú trvať niekoľko dní, kým sa situácia neupokojí.
Armáda včera poprela, že by chcela využiť nepokoje na štátny prevrat ako pred dvomi rokmi. Vojaci proti demonštrantom nezasiahnu, majú len zabrániť ďalšiemu násiliu.
„Stále to môžeme vyriešiť pokojnou cestou, vyjednávaním,“ citovala šéfa thajskej armády Anuponga Paočindu agentúra AFP.
Osemdňové protivládne protesty už spôsobili Thajsku značné škody. Najviac trpí turistický priemysel. Návštevníci rušia svoje rezervácie v hoteloch, viaceré ázijské štáty vyzvali svojich občanov, aby do Thajska necestovali.
Premiér Suntcharavedž tvrdí, že sa nenechá pritlačiť k múru a neodstúpi. Olej do ohňa však včera priliala thajská volebná komisia, ktorá odporúča najvyššiemu súdu rozpustenie Strany ľudovej moci (PPP), ktorej Suntcharavedž šéfuje.
Obviňuje ju z volebných podvodov. V decembrových voľbách si údajne kupovala hlasy voličov. Opozícia vyčíta premiérovi, že je len bábkou v rukách expremiéra v exile Thaksina Šinavatru, ktorého súdy stíhajú za údajnú korupciu a porušenie ústavy.
Premiér sa vyhol násiliu
Thajský premiér sa chce vyhnúť predčasným voľbám aj zosadeniu. Súdy však môžu o prípadnom rozpustení strany rozhodovať aj niekoľko mesiacov.
Analytici oceňujú, že Suntcharavedž sa neuchýlil k ozbrojenému zásahu proti demonštrantom. Ak ostane armáda na jeho strane, najväčšie nepokoje za uplynulých 16 rokov by mohol premiér prežiť bez straty kresla.
Vývoj udalostí
September 2006 Vojenský prevrat odstránil premiéra Thaksina Šinavatru.
December 2007 Voľby vyhrala strana ľudovej moci, považovaná za Thaksinovu náhradu.
Január 2008 Premiérom sa stáva Samak Suntcharavedž.
Február 2008 Thaksin sa vracia z britského exilu.
Máj 2008 začali sa viaceré protivládne protesty.