DAMASK, TEL AVIV. V sýrskom Damasku už päť rokov nevideli štátnika zo Západu. Včera sa to zmenilo. Do krajiny pricestoval francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. V Sýrii veria, že ho budú nasledovať ďalší.
Sarkozy ruší tabu
Sarkozy do Sýrie, s ktorou Francúzsko prerušilo vzťahy po vražde libanonského expremiéra Rafika Haríriho pred tromi rokmi, prichádza podľa vlastných slov na priateľskú misiu.
Analytici hovoria o ďalšom prejave normalizácie vzťahov a sýrska štátna tlač o tom, že Francúzi pochopili, že americký prístup k Sýrii nie je správny.
Biely dom označuje Sýriu za štát podporujúci terorizmus aj protivládny odboj v Iraku a správa sa k nej veľmi chladne.
Sarkozy má v princípe podobný názor ako Američania, myslí si však, že je lepšie vyviesť Sýriu z izolácie a dať jej šancu. Zdôrazňuje, že Damask je silný regionálny hráč a môže pomôcť vyriešiť veľa záležitostí: mier s Izraelom, zastavenie prílevu teroristov do Iraku až po stabilitu v susednom Libanone.
Práve vzťahy s Bejrútom mali podľa Paríža otestovať skutočnú ochotu Sýrie na zmenu.
Podpora za Libanon
Sýrsky prezident Bašir Assad sa na júlovom summite krajín Stredomoria vo francúzskej metropole vďaka Sarkozymu vrátil na medzinárodnú scénu. Za to francúzskemu prezidentovi sľúbil znormalizovanie vzťahov s Libanonom.
Sýria desaťročia ovplyvňovala politiku v Libanone. Až natoľko, že ju Západ aj vyšetrovatelia OSN podozrievajú z toho, že nechala zavraždiť protisýrskeho a prozápadného politika Haríriho. Ten bol navyše osobným priateľom Sarkozyho predchodcu Jacqua Chiraca. Sýria podozrenia odmieta.
Režim v Damasku v súčasnosti tiež nepriamo vyjednáva o mieri s Izraelom.
Sarkozy by sa rád blysol aj na Blízkom východe, kde Paríž v poslednom období stratil vplyv. Za jeho snahou sa podľa agentúry AFP skrýva aj to, aby sa Západom zavrhnutý Damask ešte viac nezblížil s Iránom. Práve ten považuje Sarkozy za najväčšiu hrozbu súčasného sveta.