ISLAMABAD, BRATISLAVA. Jusuf Ráza Gílání mal byť odvčera mŕtvy. Aspoň taký bol plán neznámych útočníkov, ktorí chceli na pakistanského premiéra spáchať atentát. Na jeho limuzínu však strieľali, keď ešte len smerovala na letisko pri metropole Islamabad.
„Premiér v aute nebol,“ povedal agentúre AP tajomník ministra vnútra Kamal Šáh. Gílání sa vtedy vracal lietadlom z Lahore, kde bol podporiť šéfa Pakistanskej ľudovej strany Asifa Zardáriho, ktorý kandiduje v sobotňajších prezidentských voľbách.
VIDEO: Strelec ohrozoval pakistanského premiéra
Uznávaný politik
Analytici podozrievajú z útoku militantov z hnutia Taliban, ktoré vláda nedávno v Pakistane zakázala a proti ozbrojencom začala na severe krajiny rozsiahle ofenzívy.
Smrť predsedu vlády by v krajine, kde pred dvomi týždňami odstúpil prezident Parvíz Mušarraf a koalíciu opustila strana expremiéra Naváza Šarífa, mohla vyvolať politický chaos a nepokoje.
Američania, ktorí tlačia na pakistanskú vládu, aby dodržala Mušarrafov záväzok pokračovať v boji proti terorizmu, sa obávajú, že nestabilita v krajine by bola vodou na mlyn extrémistom.
Gílání, vyštudovaný novinár, ktorý za Mušarrafovej vlády sedel päť rokov vo väzení, je pre mnohých Pakistancov symbolom odvážneho politika.
Mušarraf sa ho dlho snažil dostať na svoju stranu, Gílání však ostal strane Bhuttovcov verný. Aj preto proti nemu údajne vykonštruoval v roku 2001 proces, po ktorom putoval za mreže.
Teraz je premiér pravou rukou Zardáriho, vdovca po expremiérke Bénazír Bhuttovej, ktorú zabili atentátnici v decembri minulého roku.
Američanom vyhovuje
Súhlasí s názorom šéfa strany, ktorý odmieta opäť vrátiť funkcie všetkým sudcom, ktorých Mušarraf po vyhlásení výnimočného stavu vyhodil.
Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa strana Naváza Šarífa rozhodla odísť z vlády, aj keď ju chce naďalej podporovať. Američanom vyhovuje, že najvyšší sudca Iftikhar Čaudhrý sa do úradu zrejme nevráti. Ten chcel totiž otvoriť kauzu nezákonného vydania mnohých Pakistancov, údajne podozrivých z terorizmu, do rúk americkej armády. Viacerí z nich sú stále nezvestní.
Gílání je už druhým politikom, na ktorého sa pokúsili spáchať v krátkom čase atentát. Minulý týždeň strieľali útočníci aj na auto americkej diplomatky Lynne Tracyovej v Pešaváre.
Jusuf Gílání (56)
V roku 1985 sa stal členom federálneho parlamentu za Moslimskú ligu.
V roku 1988 sa rozhodol vstúpiť do Pakistanskej ľudovej strany, vedenej Bénazír Bhuttovou. Neopustil ju ani v najťažších časoch, päť rokov strávil vo väzení.