BRATISLAVA. Koalícia včera neprekvapila a minister spravodlivosti Štefan Harabin zostal vo funkcii. Schôdzu, na ktorej sa hlasovalo, či mu parlament vysloví nedôveru, sprevádzali viaceré vulgarizmy.
„Štefan Harabin? Áno, som ťa nepoznal vôbec po hlase, vieš. No tak telefón trochu mení hlas,“ citátom z prepisu rozhovoru medzi Harabinom a Bakim Sadikim začal Daniel Lipšic včerajšiu mimoriadnu schôdzu o Harabinovom odvolávaní.
„Štefan Harabin sa nepýta, kto volá, Štefan Harabin pozná hlavu albánskej drogovej mafie po hlase. Dôvod tejto schôdze je jasný,“ povedal Lipšic a niekoľkokrát sa poslancov spýtal, či chcú, aby vo vláde sedel minister, ktorý sa kamaráti s hlavou albánskej drogovej mafie.
„Pôjdeš do basy, ty hajzel,“ povedal Harabin poslancovi KDH Danielovi Lipšicovi, keď išiel okolo neho v sále. Keď to Lipšic zverejnil, Harabin urážku popieral. Výrok označil za výmysel a Lipšicov „marketingový ťah“. Keď ho usvedčil zvukový záznam, priznal, že mu „vytiekli nervy“. Urobil to vraj preto, lebo Lipšic mu povedal „drž hubu“. Lipšic hovorí, že sa tak stalo až po Harabinovej vete. „Povedal som: Prosím? My si tykáme? Držte hubu,“ tvrdí.
Harabin hovoril, že so Sadikim nemá žiadny vzťah, naopak útočil na poslancov opozície, ktorí podpísali návrh na jeho odvolanie.
Harabina sa zastali premiér Robert Fico aj minister vnútra Robert Kaliňák. Jeho styky so Sadikim preveril Národný bezpečnostný úrad a všetko je vraj v poriadku.
Hovoril o iných
Napríklad poslankyňu Luciu Žitňanskú z SDKÚ obvinil, že sa poznala a tykala si s Martinom Bognárom, ktorého polícia považovala za člena skupiny takáčovcov. Žitňanská povedala, že kedysi bol jej žiak a neskôr aj kolega a „žiakov a kolegov na fakulte si nevyberáme“. Bognár už nežije.
Ďalšieho poslanca Alexandra Slafkovského sa snažil Harabin usvedčiť z toho, že ho niekto podpísal v marci do prezenčnej listiny v Národnej rade, lebo v ten istý deň bol aj na rokovaní mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši a musel by mať „tryskáč“, aby to stihol. Slafkovský mu povedal, že do jednej bol v parlamente a až potom išiel do Mikuláša.
„Pán Kukan, ako bolo na poľovačke v Srbsku s pánom Majským?“ pokračoval ďalej.
Harabin celý čas hovoril, že on mafiánov ako sudca zatváral do väzenia a nie je s nimi žiadny kamarát.
Lipšic sa ho preto spýtal, či bol členom senátu na Najvyššom súde, ktorý rozhodoval o mimoriadnej sťažnosti vo veci oslobodenia Mikuláša Černáka spod vraždy Gregora Szymaneka. Senát sťažnosť zamietol.
Lipšic tiež povedal, že potom, čo generálna prokuratúra potvrdila, že mala pripravený prepis odpočúvania a aj námietku zaujatosti, keby Harabin ako sudca dostal na stôl prípad Sadiki, poslal štátny tajomník ministerstva Daniel Hudák na prokuratúru list, v ktorom sa im vyhrážal žalobou. Prokuratúra včera na otázky SME, či taký list dostali, neodpovedala.
Mečiarov návrh neprešiel
Predseda HZDS navrhol, aby parlament prijal uznesenie, že Lipšicove dokumenty môžu byť falzifikáty a že žiada orgány činné v trestnom konaní, aby to preveril. Poslanci to neschválili, lebo neboli uznášaniaschopní.
František Mikloško vzápätí povedal, že na najbližšej schôdzi znovu podajú návrh na zrušenie Mečiarových amnestií.
Celú schôdzu sprevádzali vulgarizmy. Harabin povedal Danielovi Lipšicovi: „Pôjdeš do basy, ty hajzel.“
Neskôr povedal, že dúfa, že ministerstvo bude riadiť už len v modrej košeli s ostatnými väzňami s vysávačom v ruke. „Nikto sa vás nebojí,“ povedal mu na to Lipšic.
Harabin zaútočil aj na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten podľa neho kryje poslanca pri vyšetrovaní trestného oznámenia pre prieskumy, ktoré si Lipšic objednal na ministerstve spravodlivosti.
Kontakty Sadikiho a Harabina skúmal na Lipšicov podnet aj Národný bezpečnostný úrad. Ale Harabin o svoju previerku nepríde. Podľa NBÚ Harabinov telefonát nie je bezpečnostné riziko. Tým vo svojom vystúpení argumentoval aj premiér Robert Fico.
Podľa premiéra je tiež v poriadku, že Harabin vymenoval exekútora, ktorý nemal právnické vzdelanie. Vraj to zákony umožňujú. Poslanci Smeru ešte nedávno tvrdili, že to možné nie je.
Hlasovanie
Za odvolanie bolo 55 poslancov
Proti 75 poslancov
Nehlasoval: Miklós Duray (SMK)
Uznesenie Vladimíra Mečiara parlament pre neuznášaniaschopnosť neprijal. Koalícii chýbal jeden poslanec
Riešili židovský pôvod
Opozičných poslancov narážky koaličných kolegov šokovali. Nikto ich nenapomenul.
Máte predkov s menom Lipstein?“ spýtal sa Daniela Lipšica počas rozpravy Vladimír Mečiar. Poslanci opozície sa začali proti takémuto správaniu búriť. Pavol Minárik vyzval predsedajúceho schôdze, aby poslancov za antisemtiské narážky napomínali.
Mečiar vzápätí povedal, že to chcel vedieť len preto, lebo jeho priateľ Augustín Marián Húska si myslí, že ho kedysi vo väzení mučil práve predok Lipšica. Húskov predok bol pritom arizátor.
Harabin zase Lipšicovi povedal, že mu pripomína nacistov, ktorí mali židovský pôvod a hanbili sa za svojich predkov.
Predsedajúci neupozornil ani Mečiara, ani jeho.
Počas Harabinovho vystúpenia neznámy človek z balkóna pískal. Keď ho ochrankár upozornil, čo to robí, povedal, že to nemá úroveň. O chvíľu odišiel.
„Aký je rozdiel medzi Goebbelsom a Lipšicom?“ pýtal sa tiež Harabin.
„Považujem za naprosto nechutné pripomínať niekomu, že má prípadný židovský pôvod. To čo si dovoľujete? To je antisemitizmus,“ rozčuľoval sa František Mikloško.
Rodina Lipšicovej mamy zomrela v koncentračnom tábore. Lipšic povedal, že si váži svojich katolíckych aj židovských predkov a je smutné, na akú úroveň klesol slovenský parlament.
(mož)