Ešte budem pokúšať rekord, tvrdí Robles

Oslavovať budú až koncom septembra. Olympijský triumf v Pekingu nedovolí leňošiť. Zlatí v šprintoch nad prekážkami Kubánec Dayron Robles a Američanka Dawn Harperová súťažia na európskych mítingoch.

Olympijský víťaz a svetový rekordér v behu na 110 m cez prekážky Dayron Robles.Olympijský víťaz a svetový rekordér v behu na 110 m cez prekážky Dayron Robles. (Zdroj: REUTERS)

TRENČIANSKE TEPLICE. Harperová (24) i Robles (21) pozajtra štartujú na mítingu Atletický most v Dubnici nad Váhom. Na Slovensku najvýznamnejšom. Kubánec chce ešte na konci sezóny zaútočiť na svoj tohtoročný svetový rekord (v júni v Ostrave 12,87).

Robles bol v Pekingu favoritom, Američanka pre zmenu jednou z olympijských senzácií. Jej krajanka Lolo Jonesová v závere zakopla o prekážku. Krátke behy cez prekážky (muži 110 m, ženy 100 m) sú rovnako o dobrej forme ako o chybách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potrebujú aj šťastie

SkryťVypnúť reklamu

Dayrom Robles potvrdil: „Na svetový rekord treba dve veci. Tisícpercentnú koncentráciu a šťastie. Súvisí to. Dostať sa do stavu, aby človek myslel len a len na tých desať prekážok a nič nevnímal je zvláštny a neopísateľný stav. Taký, pri ktorom sa behajú veľké časy. Ťažko povedať, či môj ostravský beh bol stopercentný. Od žiadneho pretekára som ešte nepočul - bežal som cez prekážky bez jedinej chybičky.“

Dawn Harperová hovorila: „Ani môj olympijský víťazný beh nebol bez zaváhaní. Pomohla mi smola kamarátky. Ak by všetko išlo dobre, trúfam si na čas 12,40 s. A prečo nie v Dubnici.“

Najlepší čas sezóny zabehla Lolo Jonesová - 12,43 s, Harperová je siedma - 12,54 s. Svetový rekord drží Bulharka Jordanka Donkovová z roku 1988 - 12,21 s.

SkryťVypnúť reklamu

Na neformálnom stretnutí včera v Trenčianskych Tepliciach obaja spomínali na vlaňajší štart na Atletickom moste. Na Harperovú urobil najväčší dojem záujem detí o atletiku. Opäť sa na ne teší. Robles nezabudne na nepríjemnosť, ktorá sa skončila šťastne.

Spachtoš Robles

„Pamätám sa. Skoro som zaspal v hoteli a zmeškal rozbehy. Napokon som zabehol 13,07 s, čo ma odpichlo k vynikajúcemu záveru sezóny s víťazstvom vo Svetovom finále s časom 12,93 s.“

Aj včera si Robles prispal, zmeškal raňajky. Harperová rovnako premáhala budíček.

„Z mítingu v Lausanne sme prišli neskoro. Záver sezóny je náročný. Škoda však nezúžitkovať dobrú formu.“ Avizované oslavy budú u každého iné, hoci v pointe sa zhodli: „Už nebudeme takí obyčajní ako teraz.“ Od Roblesa to vyznelo priskromne, lebo už po svetovom rekorde tancovalo celé rodné Guatánamo i Havana. „Teraz budeme oslavovať tri dni s celou rodinou,“ povedal Kubánec, ktorému poslal blahoprajný telegram Fidel Castro.

SkryťVypnúť reklamu

Harperovej sláva má hranice v Saint Louis. „Nie v celom meste, ale v mojej rodnej štvrti East. Počula som, a dojalo ma, že môj finálový beh chceli v strednej škole, na ktorej som maturovala, pozerať sprvoti v malej telocvični, ale pre veľký záujem sa všetci premiestnili do veľkej. Je to krásny areál. Dala ho vybudovať legendárna sedembojárska svetová rekordérka Jackie Joynerová – Kerseeová.“

Hriešne kladivo

BRATISLAVA. Mali hádzať v nedeľu v Dubnici, ale nebudú. Medzinárodný olympijský výbor začal prešetrovať podozrenie, že bieloruskí kladivári Vadim Deviatovskij a Ivan Tichon na pekinskej olympiáde získali striebro a bronz podvodom – vďaka dopingu.

Asi naozaj majú pravdu tí, ktorí tvrdia, že raz a dosť. Slovenský guliar Mikuláš Konopka vôbec nie je výnimkou. Ukrajinská sedembojárka Ľudmila Blonská či bieloruský kladivár Vadim Deviatovskij sú ďalšími príkladmi, že dopingovým hriešnikom sa nedá veriť.

SkryťVypnúť reklamu

Deviatovského pred ôsmimi rokmi poslali domov z olympiády a dva roky pykal. V Sydney ho nachytali ešte pred súťažou. V Pekingu až po nej. Vtedy mu našli stanozolol, teraz umelý testosterón.

Bielorusko je jediným štátom sveta, v ktorom prezident republiky Alexander Lukašenko zastáva aj post šéfa národného olympijského výboru. Deviatovskij mal od neho za striebro sľúbených nezdanených 50-tisíc a Tichon 30­tisíc dolárov.

Obaja sú roky kladivárskymi superhviezdami: Tichon trojnásobný majster sveta, majster Európy, strieborný na OH 2004, v Pekingu kapitán bieloruskej výpravy, Deviatovskij má striebro z MS 2005 a bronz z ME 2006, v Aténach bol štvrtý.

Deviatovskij sa v Pekingu pre bieloruskú agentúru vyjadril, že medailu venuje otcovi, ktorý zomrel krátko pred sydneyskou olympiádou a že sa už teší, ako sa kovu z Pekingu zaraduje mama s bratom. Predvčerom prisahal: „Ani mne, ani Ivanovi nemohli nič zakázané nájsť.“

SkryťVypnúť reklamu

Existenciu problému v Minsku priznal len riaditeľ Bieloruskej antidopingovej agentúry Nikolaj Kručinskij: „Žiaľ, zodpovedá to skutočnosti. Teraz sa rozbehla štandardná procedúra vyšetrovania.“

Ak MOV oboch vrhačov okamžite po prvej analýze nediskvalifikoval, tak možno preto, že zistené hodnoty testosterónu prekročili normu, ale nie výrazne. Objavili sa úvahy o možnosti inej aplikácie, ako injekčnej či tabletovej: buď náplasťovej, alebo vo forme masti či gélu.

Pekinská olympiáda bola pre Bielorusko rekordná: získalo 19 medailí. Takmer všetky v silových typoch športov: v kanoistike (2 – 0 – 1), atletike, najmä vo vrhoch (1 – 3 – 3), vo vzpieraní (1 – 1 – 1), veslovaní, zápasení (po 0 – 0 – 2) a v gymnastike (0 – 1 – 1).

„Budúci rok vynechám,“ avizoval v Pekingu bieloruským novinárom Tichon. Vynechá dokonca dva. A nie z vlastnej vôle, ale za trest. Deviatovskij si už na pretekoch zrejme nikdy nezahádže.

SkryťVypnúť reklamu

Dubnickí organizátori Atletického mosta oboch hriešnikov okamžite nahradili. Predstaví sa Maďar Pars (v prípade zmeny pekinských výsledkov strieborný medailista) a šampión zo Sydney 2000 Poliak Ziól­kowski (piaty). Samozrejme aj náš Libor Charfreitag, ktorý by sa v prípade revízie posunul na šieste miesto.

Marián Šimo

Zlatí medailistiv Dubnici

Nesta Carter, Jamajka, 4 x 100

Dayron Robles, Kuba, 110 m prek.

Tomasz Majewski, Poľ., guľa

Primož Kozmus, Slovin., kladivo

Dawn Harperová, USA, 100 m prek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 179
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 5 061
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 977
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 693
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 935
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 737
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu