„Nikto by nepovedal na dvadsaťjednotku, že vyhrá nad Turkami 2:1. Verím, že to zopakuje aj národný tím,“ hovorí na jerevanskom letisku mladý Newyorčan. S partiou kamarátov patrí k niekoľkomiliónovej arménskej diaspóre a do vlasti pricestoval, len aby dnes podporil domáci tím v zápase s Tureckom.
Krajiny sa pobijú o postup na majstrovstvá sveta v Juhoafrickej republike. Na nohách nie sú však len fanúšikovia, ale aj politici. Veria, že práve šport zlepší problematické turecko-arménske spolunažívanie.
„Dúfame, že táto cesta uvoľní vzťahy a veľmi skoro budeme môcť nadviazať diplomatické vzťahy,“ hovorí štátny tajomník arménskeho ministerstva zahraničia Arman Kirakosyan. „Je to možnosť, ako lepšie pochopiť jeden druhého,“ vyhlásil zase úrad tureckého prezidenta Abdullaha Güla.
Koniec zavretých dverí?
Turci v roku 1993 nepriedušne uzavreli hranice s Arménskom, čím podporili spriatelených Azerov. Dôvodom bol konflikt o arménsku enklávu Náhorný Karabach v Azerbajdžane, ktorý sa dodnes nepodarilo vyriešiť. Ankara podporuje vyriešenie krízy v prospech Baku a tiež žiada Arménov, aby nepretláčali vo svete uznanie genocídy. Počas etnických čistiek na sklonku Osmanskej ríše prišlo o život 1,5 milióna Arménov. Turecko vinu popiera a tvrdí, že čísla sú oveľa nižšie.
„Nemáme žiadne podmienky, netrváme ani na uznaní genocídy. Turecko však podmieňuje urovnanie vzťahov vyriešením Karabachu,“ reaguje arménsky diplomat Kirakosyan.
Otvorenie hraníc je pre Arménov dôležité najmä po vojne v Gruzínsku. Cez jeho prístav Poti prúdi do Jeravanu až 70 percent tovaru. Počas konfliktu sa dodávky zastavili a Arménom začali chýbať benzín i základné potraviny.
Futbal na čas upokojil aj napätú vnútropolitickú krízu, ktorá vypukla po februárových prezidentských voľbách. Pri následných protestoch prišlo o život desať stúpencov opozície.
Aj opozícia utíchla
„Stop nenávisti a začiatok spolupráce - to je náš slogan,“ hovorí jedna z líderiek opozície, poslankyňa Larisa Alaverdayn. Pre zápas opozícia zrušila plánovanú demonštráciu. Podľa Alaverdaynovej nastal čas urovnať napäté vzťahy.
Návšteva Güla naopak vyvolala hysterické reakcie v susednom Azerbajdžane. Vládne i opozičné strany začali pripomínať zverstvá, ktorých sa mali Arméni dopustiť na Azeroch a Turkoch. Hovoria o ochladení vzťahov s Turkami a tvrdia, že za všetkým je tlak Európskej únie a Spojených štátov.