V situáciách, keď sme spravili chybu a tá bola odhalená, máme dve možnosti. Buď sa za ňu ospravedlniť alebo obviniť ostatných, že robia presne to isté, čo vy, len sa im na to neprišlo.
V tom druhom prípade sa stačí len zmieriť s mravným relativizmom. To spravil slovenský premiér Robert Fico, keď priznal, že štátne zákazky dáva svojim spolustraníkom, alebo istý slovenský sexuológ, ktorý obvinil mužov, že existujú medzi nimi len dve kategórie: tí, ktorí podvádzajú svoje ženy, a tí, ktorí sa k tomu nepriznali.
Načo nám je teda svedomie, keď je oveľa jednoduchšie je označiť druhých za pokrytcov, ktorí zakrývajú vlastné zlyhania? A načo je svedomie predstaviteľom štátu?
O svedomí, morálnom relativizme a spravodlivom štáte hovorí kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák.
Daniel Pastirčák je básnik, prozaik a esejista. Žije v Bratislave. Na strednej škole študoval keramiku a reštaurovanie, neskôr teológiu na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave.
Knižne debutoval v roku 1993 zbierkou rozprávok Damianova rieka. Naposledy vydal v roku 2005 svoju druhú básnickú zbierku Kristus v Bruseli.
Prečo? je nová relácia TV SME. Dávame v nej priestor kňazom a duchovným, ktorí o svete okolo nás rozmýšľajú s otvorenou mysľou a na zdanlivo jednoduchú otázku vedia odpovedať v širších súvislostiach.
Relácia vychádza každú nedeľu.