BRATISLAVA. Mimoriadne náročnú trať pripravil v Čunove olympijský víťaz z Barcelony 1992 Čech Lukáš Pollert. Nielen nebezpečný záver, ale aj náročné bránky a vysoká voda pripravili viacerých favoritov víkendového druhého podujatia Worldseries slalomárov na divokej vode Autopolis Slovak Open o lepšie umiestnenie.
Jana Dukátová doplatila na jedenástu bránku v semifinále K1 a s 50sekundovou penalizáciou medzi najlepších pretekárov nepostúpila. Dvojnásobná olympijská šampiónka Elena Kaliská bola s desiatimi sekundami až tretia.
Ani táto trať nebola zlá
„Olympijská trať bola o niečo náročnejšia, ale ani táto nebola zlá,“ zasmiala sa Kaliská. „Preteky som šla hlavne kvôli ľudom, čo sem prišli. Verím, že nebudú sklamaní, že som až tretia, veď po olympiáde som poriadne ani netrénovala.“
Trojnásobní olympijskí víťazi bratia v C2 Pavol a Peter Hochschornerovci na finálovú jazdu nenastúpili. „Pavol má už pár dní presilené rameno. Po olympiáde sme ani poriadne netrénovali. Nechceli sme zbytočne riskovať, že sa stane niečo vážnejšie. Boli sme tu hlavne preto, aby sme spravili radosť fanúšikom a rozdali pár autogramov,“ vysvetlil Peter Hochschorner.
„Trať je dosť technická, bránky sú postavené proti zmyslu, osem protivodných. Pri takýchto exhibičných pretekoch by bola lepšia kratšia a dynamickejšia,“ dodal.
V C2 napokon triumfovali Ladislav a Peter Škantárovci. Nadviazali na triumf z úvodného podujatia Worldseries a získali prémiu 1500 eur. Za nimi sa zoradili Milan Kubáň s Mariánom Olejníkom a Tomáš Kučera s Jánom Batíkom.
Martikánovi to chcel sťažiť
S číslom jeden a so zlatým pádlom vyhral C1 maximalista Michal Martikán. Na rozdiel od ďalších slovenských olympionikov bral preteky vážne. Ako povedal, vždy chce vyhrať. A aj napriek pretrvávajúcim problémom s lakťom a bez jedinej trestnej sekundy si odniesol prémiu tisíc eur (približne 30tisíc korún).
„Ani jedna z jázd nebola práve najrýchlejšia, v prvej mi pripísali dve trestné sekundy, v druhej som už neurobil vážnejšiu chybu. Tým, že som po olympiáde vynechal tréningy, sa mi zranenie začalo obnovovať, ale pripravil som sa dobre,“ povedal dvojnásobný olympijský víťaz.
Keď vyšiel z kanála, zaujal žiarivým žltým pádlom. Vyzeralo ako pozátené, bolo však iba nastriekané farbou. „Aj s takým sa dá jazdiť. Je to darček od výrobcu. Je rovnaké ako ostatné, iba ho pripravili novšou technológiou. A je to skúšobný kus špeciálne pre mňa. Netrúfam si povedať, či ho budem používať aj naďalej,“ hovoril Martikán.
Trať bola náročnejšia ako v Pekingu. Lukáš Pollert priznal, že mi to chcel sťažiť aspoň z brehu,“ zažartoval Martikán.
Za ním skončili v C1 Matej Beňuš s Alexandrom Slafkovským.