BRATISLAVA. Futbalová akadémia Manchester City pracuje skvele s mladými futbalistami. Vedela by o tom rozprávať aj trojica Slovákov Filip Mentel Vladimír Weiss, Róbert Mak.
Megalomanské plány arabských miliardárov však môžu mať zabijacké účinky na nastupujúcu generáciu talentov a vyhnať ich z klubu.
Weiss to nevzdáva
Razantný príchod vlastníka na scénu prekvapil aj Vladimíra Weissa juniora, ktorý má v klube profesionálnu zmluvu. „Bolo to nečakané, ráno sme sa dozvedeli, že prišli noví majitelia a na druhý deň sa už pošuškávalo o kúpe Robinha. Aj ja si myslím, že ak to bude takto pokračovať, z Manchester City sa môže vytvoriť druhá Chelsea, nabitá hviezdnymi menami,“ reaguje mladý Weiss.
Príliš ho to však neteší: „Určite to nie je dobré pre mladých hráčov. Bude ťažké presadiť sa, ale tak je to v každom tíme Premier League. Ako povedal otec, netreba sa báť, lebo dobrý hráč sa presadí všade. Ale nebude to hneď, a preto radšej pôjdem niekam na hosťovanie a uvidíme, čo ďalej.“
Prezradil nám, že má ponuky zo štyroch klubov. „Nechcem však predbiehať. Dôležité je, aby som hrával a rozohral sa,“ dodal.
Verí, že si raz si zahrá aj v áčku City. „Nevzdávam to. Je naozaj náročné presadiť sa v prvom tíme. Všetci hráči tým prešli, niektorí si vybojovali miesto po návrate z hosťovania. Napríklad Ched Evans odišiel na pol roka a hneď sa dostal do A-tímu. Skúsenosti sa dajú nabrať i v druhej lige,“ uzavrel.
Mentel by zaviedol strop
Tréner brankárov slovenskej reprezentácie a Artmedie Miroslav Mentel, otec Filipa Mentela, nepovažuje zámery arabských majiteľov Manchestru za dobrú správu pre futbal.
„Pochybujem, že je to dobrá cesta. City bolo známe tým, že malo veľa dobrých odchovancov. Nedávno som v zápase PremierLeague narátal v ich mužstve päť či šesť hráčov, ktorí vyšli z liahneklubu,“ vraví.
„Podľa mňa by sa mal zaviesť akýsi nákupný strop, čosi podobné ako v hokejovej NHL. Potom by bola istá šanca aj pre menej bohaté kluby, s menšou tradícou či diváckym zázemím, aby sa dostali k najlepším hráčom a mohli ísť hore,“ domnieva sa.
„Počul som, že do City má prísť v zime až 16 hráčov. Vraj sú už predbežne dohodnutí s Torresom z Liverpolu. V takom prípade bude šanca pre mladých minimálna a budú musieť odísť. Peniaze futbal potrebuje, no v takýchto megalomanských intenciách ho môžu kaziť,“ myslí si Mentel.
Lešický: Trend sa nedá zastaviť
Pre neho je však oveľa sympatickejšia filozofia londýnskeho Arsenalu. „Vyťahujú mladých hráčov do A-mužstva, kde sa môžu postupne zdokonaľovať. Pritom práve Arsenal hrá najkrajší futbal.“
Futbalový tréner Milan Lešický berie obrovský tok peňazí v súčasnom futbale ako realitu. „Celý šport ide za peniazmi. Čím vyššie sú financie, tým lepší hráči. Je to trend a nedá sa s tým nič robiť. Sledujeme to, odkedy sa uvoľnil trh s hráčmi z východného bloku,“ tvrdí.
„Bohaté kluby musia nakupovať hviezdy, ako je Robinho, je to reklama, propagácia futbalu. Som presvedčený, že práve popri nich môžu naši nádejní futbalisti vyrastať a postupne sa aj presadiť,“ konštatuje.
Myslí si, že Stoch i Weiss majú dobré šance uspieť. „Už dlhšie vyrastajú v silnom konkurenčnom prostredí a toto bude pre nich iba silnejšia motivácia. Ovládajú jazyk a poznajú už aj anglické pomery. Majú veľmi blízko k tomu, aby sa presadili.“
Čím vyššie sú financie, tým lepší hráči.
Milan Lešický, futbalový tréner, funkcionár, publicista