Mal len tri roky, keď ho budhistickí mnísi označili za reinkarnáciu lámu Taktsera Rinpocheho. Zohral významnú rolu v politickom boji Tibetu proti čínskej komunistickej nadvláde. Tak ako dalajláma aj on ušiel do exilu. Thubten J. Norbu zomrel vo svojom dome v americkom štáte Indiana po zdravotných komplikáciách.
Norbu sa narodil vo farmárskej rodine v malej dedinke na východe Tibetu ako najstarší zo štyroch detí. Predchádzajúci dalajláma ho určil ako reinkarnáciu významného lámu. Už ako osemročný prekvapil tibetských mníchov, keď sa naučil naspamäť dvetisíc strán posvätných budhistických textov.
Ako 27-ročný viedol chrám Kumbum, kde študoval. Čínsku inváziu do Tibetu v roku 1950 znášal veľmi ťažko. Peking sa ho snažil presvedčiť, aby sa zbavil svojho brata, ktorý ako duchovný líder znamenal pre komunistov problém. Norbu na ceste s Číňanmi do Lhasy okupantom ušiel a brata varoval. Dalajláma v roku 1959 ušiel do Indie, kde založil tibetskú exilovú vládu.
Norbu odcestoval do Spojených štátov a požiadal o občianstvo. Dlhé roky pôsobil ako profesor tibetských štúdií na univerzite v Indiane. „Žiadal úplnú nezávislosť pre Tibet. V tomto názore sa s bratom rozchádzal,“ citovala agentúra AFP dalajlámovho sekretára. Nikdy ho nenazval bratom. „Pre mňa bol stále Jeho svätosť,“ povedal Norbu v interview pre New York Times.
* 16. 8. 1922
† 5. 9. 2008
Autor: toh