Francoise Demulderová - Žena vo vojne

Začínala ako modelka a skončila ako uznávaná vojnová fotoreportérka. Nenávidela vojnu, ale bola v prvej línii vo Vietname, Libanone, Kambodži, Iraku, Iráne i Etiópii. Ako prvá žena sa so šarmom dostala do vtedajšieho mužského sveta vojnových fotoreportéro

v a ako prvá vojnová reportérka získala prestížne ocenenie World Press Photo.

Bejrútska štvrť Karantina zažila pred 32 rokmi jednu z najhorších masakier libanonskej občianskej vojny. Kresťanské falangy vtedy brutálne prevzali kontrolu nad strategickou časťou Bejrútu, ktorú obývali palestínski, arménski a kurdskí utečenci. O život prišla tisícka ľudí.

Mladá francúzska fotoreportérka Francoise Demulderová bola pritom a stláčala spúšť. Vojna sa jej z duše hnusila, ale nič jej nebránilo v tom, aby ju v Libanone aj na iných miestach zaznamenávala pre najprestížnejšie svetové magazíny. V Karantine urobila zábery, ktoré jej vyhrali medzinárodnú fotografickú súťaž World Press Photo. Bola prvou ženou, čo dokázala toto ocenenie získať, a jednou z prvých, čo prerazili vo vtedajšom mužskom svete vojnových reportérov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Roztopašná Fifi

Jej vysoká štíhla postava, krásne vlasy a zaujímavá tvár ju skôr predurčovali na kariéru z druhej strany fotoaparátu. Rovnako ako jej roztopašná prezývka Fifi a tvrdohlavé odmietanie prezradiť skutočný dátum svojho narodenia. Demulderová krátko pracovala ako modelka, začala študovať filozofiu, ale už v 19 rokoch rodenú Parížanku uhranul neprebádaný ázijský kontinent. S fotoaparátom v ruke sa vybrala do Vietnamu. A ukázala, že nie je žiadne fifipierko.

Vracala sa tam často a skutočná vojnová fotoreportérka sa z nej stala práve počas vietnamskej vojny. Keď vojská komunistického severného Vietnamu vstúpili v roku 1975 do Saigonu, bola v malom hlúčiku západných novinárov, ktorí boli pritom. Fotografia z tých čias ju ukazuje ako fešnú ženu v pohodlnom mužskom oblečení fotoreportérov ako vlečie ťažkú tašku. Aj tak z nej sála ženskosť.

SkryťVypnúť reklamu

To, že pomútila hlavy mnohým svojim kolegom, bolo všeobecne známe. „Bola jednoducho úžasná, trošku divoká,“ spomínal na ňu bývalý korešpondent amerického denníka Washington Post Jonathan Randall.

Jedna z chlapcov

Spoznal ju v Libanone a potom ju stretával pri pokrývaní konfliktov v Kambodži, Iraku, Iráne, Etiópii. „Nerád používam frázu jedna z chlapcov, lebo ona ani zďaleka nevyzerala ako chlapec, ale bola skutočne v tej skupinke, čo ste stretli všade,“ opísal Demulderovú Randall. Podobne ako viacerí jej kolegovia tvrdí, že stála vždy v prvej línii, bola nesmierne odvážna, zapálená a ako mnohí vojnoví fotoreportéri aj tak trochu neprofesionálne aktívna a patetická. Z Vietnamu sa takmer bez oddychu presunula do Libanonu. Žila v Bejrúte a prežívala s ním jeho veľké tragédie. Jej „víťazná“ fotografia obyvateľky Karantiny, ktorá akoby prosí nebo o pomoc tvárou v tvár príslušníkovi falang a za jej chrbtom horia budovy, sa stala jednou z najznámejších zobrazení libanonskej občianskej vojny. Kompozícia, gestá, približná lokalita aj kontext tohto záberu sa v dejinách svetovej žurnalistiky, bohužiaľ, zopakovali nespočetne veľakrát, ale viacerí kritici tvrdia, že nie s takou silou ako v Demulderovej prípade.

SkryťVypnúť reklamu

Smiech a bieda

Hoci videla hrozné veci a mala finančne problémy, aj keď pracovala pre bohaté mediálne domy, nestrácala podľa priateľov zmysel pre humor. Bola obľúbená, priama a nekonvenčná. „Mala neuveriteľný šarm a skutočne to bola charakterná pani,“ povedal o nej pre AFP jej dlhoročný priateľ Jean Francois Leroy. Správa o jej smrti ho zastihla počas veľkého festivalu francúzskej fotografie. Jeho návštevníci na ňom mohli vidieť aj projekciu najlepších prác fotoreportérky. Jej kolegovia zase rozprávali, aká bola inšpiratívna a všeobecne uznávaná.

Fotoeditor časopisu Time Robert Stevens, ktorý s ňou dlho spolupracoval, označil jej fotografie plné hrôz, smrti a deštrukcie za zrkadlo, ktoré nastavila Západu a hlavne Amerike. Hovoril tiež o tom, že kus Vietnamu či Kambodže si Francoise nosila stále so sebou.

SkryťVypnúť reklamu

Utajené súkromie

O súkromnom živote veľa nerozprávala, udržiavala si svoje tajomstvá. Hoci jej meno figurovalo v časopisoch ako Time, Paris Match či Stern, v encyklopédiach a internetových vyhliadačoch o nej nájdete len pár riadkov. Jej súkromné problémy sa dostali na verejnosť pred piatimi rokmi, keď ochorela na leukémiu a následne ochrnula. Mala len 56 rokov, nemohla pracovať a ocitla sa vo finančnej krízeUž dávnejšie totiž predala práva na svoje najslávnejšie zábery, len aby mohla cestovať do vojnových zón.

Z najhoršieho jej pomohli priatelia: zorganizovali aukciu svojich fotografií a výnos venovali Francoise. Z rakoviny sa ako–tak vystrábila, ale zostala veľmi oslabená a chorľavá. Posledné mesiace trávila v nemocniciach. Až ju napokon zradilo srdce.

SkryťVypnúť reklamu

* ?. 1947† 3. 9. 2008

1947- narodila sa v Paríži

1976 - získala ako prvá žena na svete cenu World Press Photo

2003 - ochorela na leukémiu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 433
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 906
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 230
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 654
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 254
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 023
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 674
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu