PRAHA, BRATISLAVA. Od januára má predsedať Európskej únii, zatiaľ však bojuje o prežitie. Česká vládna koalícia prišla včera o ďalšieho poslanca, keď Občianskodemokratickú stranu (ODS) opustil po Jurajovi Ranincovi aj Jan Schwippel.
Obaja patria do rebelujúcej skupiny exministra Vlastimila Tlustého a nepáčilo sa im, ako sa vedenie strany postavilo ku kauze Morava. „Tiež sa mi nepáčili osobné útoky na Juraja Raninca, najmä nehanebné klamstvá pána Moravu,“ povedal Schwippel pre portál Aktuálně.cz. Morava tvrdil, že Raninec si u neho tiež vyžiadal dôverné materiály na kolegov.
Rozhodnú krajské voľby
Hlasy Raninca a Schwippela môžu byť rozhodujúce pri októbrovom hlasovaní o dôvere vláde. Analytici si však myslia, že odídenci z ODS nezahlasujú proti Topolánkovmu kabinetu.
„Je to veľmi nepravdepodobné, sami to koniec koncov naznačovali. To neurobia. Skôr hrozí, že budú blokovať dôležité zákony a reformy vlády,“ povedal SME Erik Tabery, komentátor týždenníka Respekt.
Český premiér a šéf ODS Mirek Topolánek sa však na väčšinu v parlamente už nemôže spoliehať. Navyše ho prvýkrát od volieb v roku 2006 kritizoval český prezident Václav Klaus, ktorý kauzu Morava považuje za nedostatok ideí v politike.
Prieskum volebných preferencií spoločnosti STEM zo začiatku septembra ukázal, že ODS stratila od nástupu do vlády až desať percent voličských hlasov. Voľby by s prehľadom vyhrala opozičná sociálna demokracia (ČSSD), ktorá si naopak polepšila o jedenásť percent hlasov.
Pre vládu bude dôležitý výsledok októbrových krajských a senátnych volieb. Zlepšiť poškodený imidž strany sa Topolánek pokúšal jej očistou.
Aj keď Jan Morava zložil mandát, Tlustý v strane ostáva. Odvolať ho mohla len miestna stranícka bunka, teda oblastná rada ODS v Rakovníku. Tá však Tlustého podržala.
Robí si Bém kampaň?
Topolánek tvrdil, že ak Tlustý neodíde, nebude v decembri opäť kandidovať na post šéfa strany. O ten má podľa všetkého záujem pražský primátor Pavel Bém. Ten sa dokonca zastal aj Tlustého. „Nie som si istý, či tým trestom by mal byť trest najvyšší – tlak na vylúčenie,“ citoval ho denník MF Dnes.
Kríza v Topolánkovom kabinete však pripomína predošlé scenáre krachu Špidlovej a Grossovej vlády. Aj tam boli dôvodom neistá väčšina v snemovni a prehrané voľby.
„V ODS sa hovorí, že je to celé akoby pripravené. Pred voľbami sa vždy ukážu vzbúrenci, strane to poškodí a tá vo voľbách neuspeje. Príde Bém, povie, že ponúka novú tvár, návrat Raninca a Schwippela do strany a opäť silnú vládu, keďže sa dokáže dohodnúť i s ČSSD,“ hovorí Tabery. Topolánek priznal, že ráta s predčasnými voľbami na jar 2009 a s dočasnou vládou počas predsedníctva v EÚ.
Šéf ČSSD Jiří Paroubek navrhuje vládu odborníkov, nepodporil by však súčasnú koalíciu, aj keby ju už neviedol Topolánek.
Súd: Dalík z ODS podplácal
Po kauze Morava sa krátko pred krajskými voľbami v Česku opäť diskutuje o korupčných praktikách v ODS.
Bývalý poslanec Únie slobody Zdeněk Kořistka na seba upozornil v roku 2004, keď obvinil osoby blízke šéfovi ODS z pokusu o podplatenie. Lobista Jan Večerek a Topolánkov poradca Marek Dalík mu údajne ponúkali úplatok desať miliónov korún a post veľvyslanca v Bulharsku za to, že pri hlasovaní o dôvere vláde prispeje k pádu vtedy vznikajúceho kabinetu Stanislava Grossa.
Súd v Ostrave v roku 2006 to nepotvrdil a Kořistkovi nariadil obom mužom zaplatiť dovedna 30-tisíc korún. Tí žiadali pol milióna. Kořistku žalovala aj ODS za krivé obvinenie z korupcie. Obe strany sa vtedy odvolali. Včerajší verdikt odvolacieho súdu v Olomouci nakoniec uznal, že Kořistka hovoril pravdu.
„Neveril som v našu justíciu, súd však dnes uveril, že som vierohodný,“ citoval ho portál Aktuálně.cz. „Považujem to za ďalší z dôkazov o korupčných praktikách Mirka Topolánka a jeho najbližších spolupracovníkov,“ reagoval na verdikt šéf ČSSD Jiří Paroubek vo svojom oficiálnom vyhlásení. Večerek a Dalík vinu odmietajú a chcú sa odvolať na Najvyšší súd, aby rozhodol, ktorý z dvoch verdiktov súdu je správny.
(toh)
Bém nechá vládu určite dovládnuť, nebude ju zhadzovať.
Jiří Stříteský, šéf senátorskej frakcie ODS