BRATISLAVA. Chránená krajinná oblasť Vysoké Tatry. Tak možno budú dnešné deti poznať Tatranský národný park.
Slovensko môže prísť o svoj najznámejší národný park a utŕžiť medzinárodnú blamáž. Svetová únia ochrany prírody (IUCN) nášmu ministerstvu životného prostredia totiž minulý týždeň zaslala list, v ktorom pripustila preradenie Tatranského národného parku do nižšej kategórie chránenej krajinnej oblasti.
Svetová únia nám vyčíta, že neplníme odporúčania, ktoré nám dala po veternej smršti v roku 2004. Medzi nimi bolo aj to, že „súčasný systém zónovania by mal byť zmenený a ihneď uplatnený nový“, „súčasné prekročenie ubytovacej kapacity by malo byť redukované“ a „navrhované rozšírenie lyžiarskych zjazdoviek musí byť predmetom pozornej posudzovacej procedúry s ohľadom na životné prostredie“.
„Žiadame, aby ste nás informovali, ako boli zohľadnené naše odporúčania a aká je aktuálna situácia v Tatranskom národnom parku. Na základe vašej odpovede s vami budeme konzultovať nevyhnutnosť spustenia našej hodnotiacej misie, ktorá by preverila príslušnosť parku k dnešnej kategórii (národný park) s možnými dôsledkami preradenia parku do nižšej kategórie,“ napísala organizácia v liste.
Ministerstvo sa nebojí
Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že list dostalo. „V preradení TANAP–u z kategórie národného parku do kategórie chránenej krajinnej oblasti nevidíme reálnu hrozbu.“ Prečo, nepovedalo.
„V tejto chvíli pracujeme na vecnej argumentácii. Bližšie sa vyjadríme v priebehu budúceho týždňa,“ napísal hovorca ministerstva Peter Višváder. Riaditeľ TANAPu Pavol Majko včera celý deň nedvíhal telefón, vyjadriť sa odmietol aj riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny Štátnej ochrany prírody Ľuboslav Mika.
Bývalý riaditeľ TANAPu Jozef Vančura hovorí, že varovanie je dôsledkom výstavby a rozširovania lyžiarskych zjazdoviek, apartmánov a hotelov v národnom parku a jeho okolí. Upozorňuje, že doteraz neboli prijaté ani dôležité strategické dokumenty ako zonácia Tatier alebo územný plán mesta Vysoké Tatry.
„Pôsobí to, ako keby štát nevedel, čo chce s národným parkom robiť a rozhodujú investori,“ hovorí Vančura
Stavebná tvár Tatier
V Tatrách sa medzičasom intenzívne stavia. Napríklad nová zjazdovka zo Soliska má byť hotová už túto zimu. Napriek pôvodným plánom iba rozšíriť tú existujúcu vzniká z hrebeňa Soliska úplne nová zjazdovka, ktorá má viesť až do podhoria. Končiť má v Tatranskej Štrbe. Najbližšie tri roky poznačí okolie Štrbského plesa aj rekonštrukcia viacerých hotelov.
Výrazne sa má zmeniť aj vzhľad mesta Vysoké Tatry, v najbližších rokoch tam má pribudnúť sedemtisíc apartmánov.
Stavebný ruch zasiahol do letnej turistickej sezóny aj v okolí Tatranskej Lomnice, kde upravujú staré a budujú nové zjazdovky.
„To varovné stanovisko je celkom oprávnené v súvislosti s tým, čo sa dnes v Tatrách deje,“ myslí si aj environmentalista Mikuláš Huba z mimovládneho výboru Naše Tatry.
„Rúbe sa kosodrevina a stavajú nové zjazdovky. Neviem na základe čoho, keďže stupne ochrany sa neznížili, územný plán sa neaktualizoval a napriek tomu sa pristúpilo k aktivitám, ktoré boli dlhé roky považované za nemysliteľné,“ hovorí Huba.
Riziko nevidí ani J&T
Spoločnosť J&T, ktorá je jedným z najväčších investorov v Tatrách, výhrady nepovažuje za korektné. „Naším najväčším lákadlom a teda kapitálom je príroda a atmosféra. Išli by sme preto proti sebe, keby sme ich ohrozovali. Pokiaľ hovoríme o stavebnom boome, týka sa to developerov, ktorí idú do oblastí a projektov, do ktorých by sme my nešli,“ tvrdí hovorca spoločnosti Maroš Sýkora.
Odobrania štatútu národného parku sa spoločnosť neobáva. „Turisti chodia do Tatier vďaka nádhernej prírode a nie pre papier. Drobnou útechou môže byť to, že stratou statusu národný park nestratí nič z krásy,“ povedal. Sýkora upozorňuje, že o štatúte národného parku rozhoduje národná vláda.
„My sa, samozrejme, na domácej pôde môžeme ďalej hrať, že TANAP je národným parkom, ale ak IUCN rozhodne, že na to nespĺňame medzinárodné kritéria, nikto by nás vo svete nebral vážne a bol by to medzinárodný škandál,“ oponuje Huba.
Riaditeľ odboru ochrany prírody Európskej komisie Ladislav Mika považuje upozornenie organizácie za varovný prst. „Bola by to veľká škoda, v európskom kontexte je to jeden zo starších parkov. Budeme veľmi pozorne sledovať, ako zareaguje slovenská vláda.“
Ak by organizácia Vysokým Tatrám štatút národného parku odobrala, neznamená to, že by sme názov nemohli ďalej používať.
„Bola by to už iba potemkinovská dedina, ďalej by sme sa hrali na národný park, ale medzinárodné kritériá by nespĺňal,“ upozorňuje Vančura.
List na Slovensko je varovný prst
O dôsledkoch odobrania štatútu národného parku TANAPu sme sa rozprávali s LADISLAVOM MIKOM, riaditeľom Odboru ochrany prírody Európskej komisie.
Ako hodnotíte situáciu v TANAP–e?
„Vieme o výstavbe turistickej infraštruktúry. Po upozornení IUCN robíme vlastnú analýzu, ale ešte nemáme výsledky.“
Máte na prehodnocovanie kategorizácie vplyv?
„Sú to kategórie IUCN, nemáme na ne dosah. Skôr sledujeme ochranu území európskeho významu, takzvanú Naturu 2000. Teda ako sú chránené horské smrekové lesy, alpínske hole, vzácne druhy rastlín a živočíchov vrátane vlka a medveďa.“
Môže prísť k zmene z národného parku?
„Tým listom IUCN jasne naznačila, že manažmentové kroky na tomto území môžu byť v rozpore s Naturou 2000. Je to varovný prst.“
Hrozila už IUCN odňatím štatútu národného parku?
„Diskutovali už o Šumave. Nakoniec to odvrátili.“
Ako by na list mala reagovať slovenská vláda?
S plnou vážnosťou. IUCN je svetovo uznávaná organizácia. Nejde o nátlakovú akciu, skôr o odborné varovanie. Keby Tatrám odňali štatút národného parku, nebola by to dobrá vizitka. Bola by to veľká škoda.
(mp)
Národný park máme rozostavaný
Na Štrbskom Plese sa veľmi intenzívne stavia. Ochrana prírody ide pri výstavbe momentálne bokom.
Ak si človek pri návšteve Štrbského Plesa odmyslí kopce, môže ľahko nadobudnúť pocit, že sa neprechádza po národnom parku, ale po meste prežívajúcom stavebný rozmach.
O tom, že sa Tatry naozaj veľmi menia, prezrádza už pri príchode zo západu pohľad od Važca a Štrby. Panoráme Štrbského Plesa v súčasnosti okrem hotela Panoráma dominujú aj stavebné žeriavy.
V polovici augusta sa stavalo intenzívne a prakticky všade. Hostia si pobyt dodnes môžu spestriť priemyselnou turistikou.
Z bývalej pošty, z ktorej zostala iba železná kostra, budú apartmánové byty. Ďalšie dokončovali kúsok nižšie, tesne nad železničnou stanicou. Hotel Panoráma tiež rekonštruujú.
Skutočný šok milovník prírody utrpí priamo pri plese. Prestavuje sa bývalý liečebný dom Hviezdoslav a budúci päťhviezdičkový hotel Kempinski. Architekt a investor zrejme usúdili, že pre jeho hostí nie je dosť dobrá typická tatranská flóra.
Voňavé tatranské trávy nahradili pásy dokonale zostrihnutého anglického trávnika. Breh jazera vyzerá ako stavenisko, pôda je rozrytá.
Investor sa za to slušne na tabuli návštevníkom Tatier ospravedlňuje a vysvetľuje, že miesto skrášľuje pre všetkých. Pre všetkých tých, ktorí si môžu dovoliť zaplatiť za polhodinu člnkovania po plese 450 korún.
O kúsok ďalej robotníci prevážajú fúrikom skaly. Jeden z nich s ním zbehne do jazera, aby ho vyčistil. Zablyští sa čistotou.
V takejto uvoľnenej nálade neprekvapí, že najviac ľudí hádže do vody chlieb rybám a kačkám práve pod tabuľami, ktoré to zakazujú. Rovnako ani kúpajúce sa deti poľských turistov. Zdá sa, že v Tatrách je teraz všetko dovolené.
Roman Pataj
Kliknite - obrázok zväčšíte.