Neandertálcov živilo aj more

Nálezy spochybňujú aj ďalší z údajných rozdielov medzi nami a neandertálcami - potravinovú špecializáciu.

Človek neandertálsky, ktorý obýval aj jaskyne v Gibraltári na juhu Pyrenejského polostrova, sa podľa výskumov dlhodobo živil aj morskou stravou.

neandertalci_darymora1.jpg

Pohľad zo severovýchodu na gibraltársku Skalu (vpravo od stredu). Gorhamova jaskyňa a jaskyňa Vanguard sa nachádzajú vľavo v jej spodnej časti, tesne nad morom. V pozadí na juhu je za Gibraltárskym prielivom vidno pohorie Džebel Músá v Maroku, teda už na africkej pôde.

Foto: Clive Finlayson/Gibraltar Museum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diery v Skale

Ide o dve jaskyne. Prvú, Gorhamovu, pomenovali po kapitánovi írského pluku pevnostnej posádky v Gibraltári, teda ako sa familiárne hovorilo, na Skale (The Rock). Ako prvý ju v roku 1907 priblížil modernému svetu.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá jaskyňa dostala meno Vanguard (Predvoj) a susedí s Gorhamovou. Obe sa nachádzajú na východnej strane hlavného masívu Skaly a majú široké a až 35 metrov vysoké vstupné portály. Tie sa dnes nachádzajú len niekoľko metrov nad úrovňou mora, takže ich pri rozbúrenejšej hladine zaplavujú vlny.

V čase neandertálskeho osídlenia, pred 35-tisíc rokmi, však od jaskýň i celej Skaly bolo k moru až päť kilometrov. Pravdaže, ako kedy. Línia pobrežia sa totiž na plytkom šelfe okolo vtedajšieho Pyrenejského polostrova stále menila. Vždy to však bolo niekoľko kilometrov.

neandertalci_darymora2.jpg

Gorhamova jaskyňa (vľavo) a jaskyňa Vanguard na východnej strane hlavného masívu gibraltárskej Skaly.

Foto: Clive Finlayson/Gibraltar Museum.

Gibraltarská predpremiéra

V Gorhamovej jaskyni a ani v jaskyni Vanguard sa zatiaľ priamo nenašli kosti neandertálcov. No ich dlhodobú prítomnosť spoľahlivo dokazujú kamenné nástroje z mousterienskej kultúry (podľa prototypového náleziska Le Moustier v juhozápadnom Francúzsku), ktorá sa všade spája s neandertálcami.

SkryťVypnúť reklamu

V Gibraltáre však kosti neandertálca - presnejšie ženy neandertálky v pokročilom dospelom veku - objavili ešte skôr, ako došlo v roku 1856 k „premiérovému" objavu v lome v Neanderovom údolí východne od nemeckého Düsseldorfu. (Teraz už je asi jasné, kde neandertálci došli k svojmu menu.)

Gibraltarská „predpremiéra" sa odohrala v roku 1848 vo Forbesovom lome na severnej strane Skaly. Objav však plne rozpoznali a oficiálne oznámili až v roku 1865. Dva roky predtým sa zrodil a rýchlo zaviedol názov neandertálci, ktorý iróniou osudu navrhol istý britský bádateľ. Mimochodom, úplný primát však patrí nálezu pri valónskom mestečku Engis (neďaleko Lutychu) z roku 1829.

neandertalci_darymora3.jpg

Bližší pohľad na vstupy do oboch jaskýň, Gorhamova je v strede, Vanguard vpravo. Vľavo je Bennettova, aj tú obývali neandertálci.

SkryťVypnúť reklamu

Foto: Clive Finlayson/Gibraltar Museum.

Štedré more

Neandertálci lovili veľké suchozemské zvieratá, ako boli horské ovce, jelene, diviaky, ba aj medvede, a menšie, napríklad zajace.

Vykopávky v Gorhamskej jaskyni aj v jaskyni Vanguard už pred časom odhalili, že významnú zložku stravy miestnych neandertálcov tvorili dary mora - predovšetkým mäkkýše.

Nové kolo výskumov však prinieslo dôkazy, že gibraltarskí neandertálci jedli aj tulene, delfíny, viac druhov morských rýb a vtákov a morské korytnačky. Podľa podrobností je zjavné, že neandertálci veľmi dobre vedeli, kde a akú korisť nájdu.

A tiež dokonale poznali jej správanie. Podľa nájdených kostí sa zameriavali na mláďatá. V prípade tuleňov to bolo v období ich rozmnožovania, keď sa stáda týchto morských cicavcov sťahovali na pobrežie. Na delfíny zasa útočili, keď uviazli na plytčine.

SkryťVypnúť reklamu

V obidvoch prípadoch lovcov lákalo veľké množstvo podkožného tuku. (Vedci si pri analýzach stôp na kostiach pomáhali aj poznatkami o loveckých spôsoboch moderných Inuitov čiže Eskimákov - tulene stále tvoria významnú časť ich výživy.)

neandertalci_darymora4.jpg

Sánka tuleňa stredomorského, respektíve tuleňa mníšieho z jaskyne Vanguard.

Foto: Clive Finlayson/Gibraltar Museum.

neandertalci_darymora5.jpg

Hrudný stavec mláďaťa delfína obyčajného z jaskyne Vanguard.

Foto: Clive Finlayson/Gibraltar Museum.

Pyrenejská derniéra?

Neandertálci sa v obidvoch jaskyniach zdržiavali najmenej desaťtisíc rokov, začínajúc dobou pred vyše 35-tisíc rokmi. Sčasti rovnaký bádateľský tím v článku v časopise Nature, ktorý vyšiel pred dvomi rokmi, konštatoval, že Gibraltár azda ešte pred 24-tisícmi rokov predstavoval jedno z posledných útočísk neandertálcov v rámci celej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Na Pyrenejský polostrov sa popri domácich uchýlili tí, ktorých z Európy vytlačila migračná vlna anatomicky moderných ľudí nášho druhu Homo sapiens, širiaca sa z Afriky cez Blízky východ a Balkán či Rusko a Ukrajinu. Treba však mať na pamäti, že hoci neandertálci predtým úspešne prežili najmenej dva a skôr tri či až štyri stotisícročné cykly dôb ľadových (sporné je, odkedy to už boli plne vyformovaní neandertálci), nikdy ich nebolo naraz na svete viac ako 15-tisíc. A to žili na území od Portugalska až po strednú Áziu a južnú Sibír

neandertalci_darymora6.jpg

Delfíny obyčajné dnes bežne možno vidieť v mori pri obidvoch jaskyniach.

Foto: Clive Finlayson/Gibraltar Museum

Podobní aj stravou

Nové gibraltárske údaje potvrdzujú už skoršie výskumy z Talianska, podľa ktorých bola neandertálska strava pestrejšia, ako sme sa domnievali.

SkryťVypnúť reklamu

Z dávnejšej izotopovej analýzy kostí neandertálcov, ktorí obývali chorvátsku jaskyňu Vindija, sa totiž zistilo, že takmer výlučne jedli mäso veľkých zvierat, najmä bylinožravcov. Podľa údajov z Kaukazu takéto zvieratá lovili rovnako šikovne ako lovci Homo sapiens.

Neandertálci (s možnými výnimkami „hobitov" z ostrova Flores v Indonézii a niektorých ázijských potomkov Homo erectus) ako náš posledný partnerský ľudský druh na Zemi napokon zmizli. Zostali sme sami.

Ako jedna z príčin sa uvádza konkurencia oboch druhov v love veľkej zveri. Homo sapiens údajne jej úbytok, spôsobený nielen nadmerným lovom, ale aj približovaním sa zatiaľ posledného vrcholu cyklov dôb ľadových (pred cca 20-tisíc rokmi), nahradili menšou zverou a vtákmi, vodnými živočíchmi a rastlinami.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz sa zdá, že neandertálci urobili to isté. O to ostrejšie si vtedy obidva ľudské druhy museli konkurovať - nuž a podobne vyhrotené konflikty sa zväčša nekončia dobre ani dnes. Napokon podľa vykopávok prinajmenšom v Gorhamovej jaskyni sa Homo sapiens, ktorí tam žili po neandertálcoch, živili rovnako ako ich predchodcovia.

V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA to napísali známi paleoantropológovia Chris Stringer z Múzea prírodnej histórie v Londýne a Clive Finlayson z Gibraltárskeho múzea s deviatimi kolegami z Veľkej Británie a Španielska.


Hlavný zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences USA z 23. septembra 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 99 246
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 150
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 875
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 106
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 243
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 888
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 717
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu