Kľúčovej medzinárodnej ochranárskej organizácii sa nepozdáva stavebný ruch v Tatrách.
BRATISLAVA. Svetová únia ochrany prírody (IUCN) chce prísť na Slovensko preskúmať, aké vážne sú dôvody na preradenie Tatranského národného parku do nižšej kategórie chránenej krajinnej oblasti. Slovensko by tak podľa medzinárodnej kategorizácie mohlo prísť o svoj najznámejší národný park.
„Dostalo sa k nám, že chránené územia v Tatrách sa po veternej smršti v roku 2004 pre stavebný ruch menia,“ povedal pre SME európsky riaditeľ IUCN Tamás Marghescu. Ten pred dvomi týždňami napísal nášmu ministerstvu životného prostredia list, v ktorom sa pýta, ako Slovensko napĺňa odporúčania, ktoré nám únia po víchrici uložila. Tatrám totiž doteraz chýbajú strategické dokumenty ako zonácia či územný plán mesta Vysoké Tatry, na území parku panuje stavebný ruch.
IUCN sa na Tatry chce pýtať ministra životného prostredia Jána Chrbeta z SNS už na októbrovom kongrese o ochrane prírody v Barcelone.
Cenné tri percentá
Vedenie TANAPu ani Štátna ochrana prírody, ktorá je členom IUCN, sa doteraz k listu nevyjadrili. Ministerstvo opäť zopakovalo, že hrozbu nepovažuje za reálnu. „Návrh zonácie predchádzajúceho vedenia TANAPu, a súčasný návrh sa zásadne nelíšia a už vôbec nie tak, aby to bol dôvod na rekategorizovanie TANAPu na CHKO. Rozdiel medzi nimi je v tom, že navrhovaná zóna A je o tri percentá menšia,“ napísal hovorca rezortu Peter Višváder.
„Tu nejde o percentá, ale o funkciu národného parku. Ak niekto stavia v podstate tri nové lyžiarske strediská v Tatrách, tak mení funkciu územia,“ oponuje bývalý riaditeľ TANAPu Tomáš Vančura. „To je akoby chcel niekto stavať hotel na Kriváni a tvrdil, že bude mať len desaťkrát desať metrov, čo je mizivé percento.“
Podľa posledného návrhu zonácie TANAPu sa zjazdovka v Spálenej rozšíri cez najcennejšie alpínske pásmo až na hrebeň Západných Tatier, zjazdovka zo Soliska sa cez Štrbské Pleso predĺži až do Tatranskej Štrby, stredisko v Ždiari sa zasa z ochranného pásma posunie priamo na územie parku. Pre zjazdovky v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici sa už dnes v chránenom území buduje nádrž pre umelé zasnežovanie.
Park pre developerov
Slovenský zástupca v IUCN Ivan Vološčuk hovorí, že preradenie TANAPu do nižšej kategórie by nahrávalo iba lesníkom a developerom. Slovensko podľa neho má „sprísniť zonáciu a snažiť sa IUCN presvedčiť, že preradenie nie je potrebné“.
„Nebolo by to mediálne šťastné a mrzelo by nás to, ale život v TANAPe by išiel ďalej a veríme, že postupom času by sa nepotvrdili slová tých, ktorí hrozbu nejakej devastácie prírody privolávajú,“ reagoval Višváder.
Mocní v horách obchádzajú zákon
O možnosti, že Tatry stratia štatút národného parku, sme hovorili s TAMÁSOM MARGHESCUOM, regionálnym riaditeľom IUCN pre Európu.
Prečo ste na Slovensko poslali list, v ktorom hovoríte aj o možnosti odobrať Tatrám štatút národného parku?
„Na začiatku sme Slovensku radili, ako postupovať po veternej smršti v roku 2004. Teraz iba pokračujeme v tomto procese, jednoducho sa pýtame, ako ste naplnili naše odporúčania.“
Máte informácie, že ich neplníme?
„Z viacerých zdrojov sa k nám dostalo, že chránené územia sa v Tatrách po smršti pre stavebný ruch menia na nechránené. Napríklad z lesov sú zjazdovky.“
Je naozaj možné, že by ste rozhodli o znížení kategórie národný park?
„Ak zistíme, že víchrica poslúžila ako príležitosť na zmenu ochrany území a ukáže sa, že Tatry už viac nespĺňajú podmienky, kategóriu znížime.“
Informácie, ktoré máte k dispozícii, sú také vážne?
„Chceme si to osobne preveriť, ale obvinenia sú jasné. Tatry nie sú iba pokladom pre Slovensko, sú európskym klenotom, územie celosvetového významu. Nie je to iba záležitosť Slovenska. A viem, že prípad už pozorne sleduje aj Európska komisia.“
Čo by znamenalo odňatie kategórie národný park?
„Tatry aj celé Slovensko by stratili reputáciu. Je to otázka imidžu. Tatry by už neboli medzi prestížnymi národnými parkami s najvyšším stupňom ochrany. Mohlo by to znamenať aj menej zdrojov pre manažment parku od vlády.“
Môže slovenská vláda napriek zmene trvať na tom, že Tatry pre nás zostanú národným parkom?
„Mohli by ste ich volať národným parkom, ale mali by menšiu medzinárodnú kategóriu. Vieme, že Tatry sú pre vás národným symbolom a teraz o ne prichádzate, pretože už nie sú tým, čo bývali. V základe priznávate, že zmenou zonácie využívate situáciu po víchrici na stavebné práce v jednom z najcennejších pokladov Európy.“
Môže nižšia kategória znamenať aj menšiu ochranu a viac stavieb?
„Musíte sa držať slovenskej, ale aj európskej legislatívy. Nedokážem pochopiť, ako môžete meniť chránené oblasti na stavebné. Musia za tým stáť veľmi mocné sily, nie nevyhnutne napojené na vládu, ktoré sú schopné obchádzať zákony.“
Juraj Koník