„Systém zberu mlieka sa bude meniť“ prípadne „Čína sa z mliečnej krízy poučí“ a naproti tomu „Prvý Číňan sa v piatok prejde vo vesmíre“ a „Šenčou VII. odštartuje dnes večer“.
Čínskej vláde je jasné, na čo je treba dostať ľud: zatiaľ čo kríza s kontamináciou sušeného mlieka prekročila už za hranice, domáce médiá chrlia jeden za druhým príbehy o výprave čínskych kozmonautov do vesmíru a o prvej kauze informujú, ako keby šlo o dávno prekonanú dielčiu epizódu.
VIDEO: Traja Číňania mieria na Mesiac
Všetko o kozmonautoch
Po anglicky písaná vitrína režimu, denník China Daily už tretí deň za sebou ponúka kozmonautický kus ako hlavnú udalosť dňa. Na orbitu vyrazila trojica čínskych astronautov včera dopoludnia stredoeurópskeho času a v kozme strávi tri dni.
Nie je to po prvý raz, čo sa bude Číňan pozerať na Zem. Peking vyslal prvých prieskumníkov kozmu už v roku 2003. O projekte Šenčou vtedy oficiálne zdroje tvrdili, že stál vládu 2,6 miliardy dolárov.
Rozdiel oproti tohtoročnému septembru je ten, že zatiaľ čo pred piatimi rokmi astronaut neopustil loď, teraz jeden z trojice vstúpi do vesmírneho priestoru.
Číňania a prípadne celý po anglicky hovoriaci svet má šancu dozvedieť sa všetky detaily z misie. Napríklad, že raketa Šenčou (Božské plavidlo) dosiahne obežnú dráhu 583 sekúnd po štarte. Alebo, že všetci traja kozmonauti majú 42 rokov a dostať sa do vesmíru, „znie to neuveriteľne“, bol ich sen od detstva.
Prípadne, že posádka bude jesť trikrát denne teplé jedlo a na menu bude bravčové nakrájané na rezance s cesnakom a chilli či grilované hovädzie s veľmi pálivou omáčkou.
Pretože, ako povedal nutričný odborník Čen Bin, „keď je človek vo vesmíre, otupuje sa mu slaná chuť a ostré jedlo je preto ideálne“.
Zato záujemcovia o posledné detaily z mliečnej krízy sa musia spoľahnúť na zahraničnú tlač, ak môžu. Čínsky režim ponúka len súhrn známych faktov: štyri mŕtve dojčatá, 53tisíc infikovaných, 13tisíc hospitalizovaných, 104 vo veľmi vážnom stave.
Zlé mlieko zatienila raketa
Vláda „ľutuje rodinné tragédie“, je „zdesená chaosom“, ktorý panoval v zbere mlieka a pracuje na „zmene systému“.
Z cenzúrovaných novín sa človek nedozvie, či je pravda, že prvá kontaminácia melamínom sa objavila už vo februári a matky prišli s dojčatami s ťažkými urologickými problémami do nemocnice krátko po začatí olympijských hier.
„Čínski komunisti sa zachovali úplne rovnako ako so SARS: tajili a tajili, kým to šlo,“ tvrdí jeden Európan žijúci v Pekingu už jedenásť rokov, ktorý sa obával uverejniť svoje meno.
„Mediálna masáž s kozmonautmi má jediný cieľ: odviesť pozornosť od nepríjemností pre režim a predĺžiť euforickú vlnu, na ktorej Číňania žili počas olympiády. Je to typický postup pre totalitný režim,“ dodáva.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: Kateřina Safaříková, Peking