iate práve tekvicovým olejom, a hneď po jedle budete mať nutkanie kúpiť si olej v tamojších potravinách, aby vám už v chladničke nikdy nechýbal. Má zvláštnu chuť a je nielen lahodný, ale aj zdravý.
Olej sa vyrába zo semien tekvice. Z jedného hektára sa pozbiera asi 500 kg semien. Na výrobu oleja lisovaním za studena je potrebných asi 2,5 kg semien bez šupky. Vylisuje sa z nich olej tmavozelenej farby, ktorá sa v slnečnom svetle javí ako jemne červená. Olej sa zo semien lisuje po ich jemnom opražení. Je potrebné uchovávať ho potom v tmavej nádobe, v suchu a chlade, inak by mohol zhorknúť.
Na Slovensku je zatiaľ jediný výrobca, ktorý semená dopestuje, vylisuje v Slovinsku a fľaše plní znova u nás. Prečo je to také zložité? Pretože lis je veľmi drahý, no olej je veľmi zdravý. Aj preto sa zdĺhavý proces oplatí. Tento olej dostať najmä v obchodoch racionálnej výživy. Pravda je aj to, že z tekvicových olejov, ktoré sa u nás predávajú, je asi najchutnejší. Tajomstvo kvality je ukryté práve v poctivej malovýrobe. Používa sa len na studenú kuchyňu.
Prečo je zdravý
Tekvicový olej je úplná bomba. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6 a E, prvky ako zinok, draslík, fosfor, železo, mangán, zinok, selén a omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny. Štúdie ukázali, že pôsobí preventívne proti rastu rakovinových buniek prostaty a tiež dokáže ich rast aj zastaviť. Pôsobí proti infekciám močového ústrojenstva, pomáha pri liečbe srdcových ťažkostí a problémoch s krvným obehom. Skrášľuje pokožku a vylepšuje pamäť, zlepšuje koncentráciu a horčík v ňom obsiahnutý znižuje pocit nervozity. Selén v oleji pomáha odstrániť aj tzv. starecké škvrny.
Tekvicové pesto
1 šálka očistených tekvicových semienok
2 šálky strúhaného parmezánu
šálky bazalky
2 strúčiky cesnaku
2 ČL citrónovej šťavy
1/2 šálky tekvicového oleja
2 PL píniových orieškov
olivový olej na doliatie
Všetky prísady spolu zmixujeme a uzavrieme do sterilizovanej nádoby, vrch zalejeme olivovým olejom. Ak by sme nepoužili všetko pesto na cestoviny naraz, zvyšné zalejeme olivovým olejom a držíme v chladničke. Vydrží asi 2 - 3 týždne.
Mozarella s tekvicovým olejom
150 g mozarelly
4 paradajky
2 pol. lyžice balzamikového octa
2 pol. lyžice tekvicového oleja
2 PL posekanej čerstvej bazalky
soľ a korenie
Mozarellu a paradajky nakrájame na plátky a poukladáme na taniere. Paradajky trochu osolíme, okoreníme, posypeme bazalkou a pokvapkáme octom a tekvicovým olejom.
Šalát s kuracími prúžkami
a tekvicovým olejom
2 - 3 porcie
50g rukoly
8 paradajok
120 g ľadového šalátu
50 g šalátovej uhorky
1 mrkva
30 g čakanky
1 červená cibuľa
4 PL olivového oleja
1PL tekvicového oleja
1PL balzamikového octa
200 g kuracích pŕs
mleté čierne korenie
soľ
Šalátovú zeleninu nakrájame na rovnaké kúsky. Rajčiaky, cibuľu, uhorku a mrkvu na kolieska. Kuracie prsia pokrájame na pásiky, osmažíme z oboch strán na olivovom oleji do zlatohneda. Zeleninu pokvapkáme octom, okoreníme, osolíme a premiešame. Na vrch poukladáme kuracie pásiky. Pokvapkáme tekvicovým olejom.
Šampiňónová štrúdľa s tekvicovým olejom
250 g šampiňónov
1 cibuľa posekaná nadrobno
2 PL sójovej omáčky shoyu
1 malá cukina postrúhaná nahrubo
1 PL paradajkového pretlaku
1 ČL ostrej čili pasty
1 PL strúhanky
3 PL tekvicového oleja
2 PL oleja
soľ a korenie
1 štrúdľové cesto
Cibuľu speníme na oleji, pridáme šampiňóny a dusíme. Po 5 minútach podlejeme sójovou omáčkou, osolíme a okoreníme, pridáme pretlak a čili pastu, primiešame nastrúhanú cukinu. Dusíme asi 10 minút. Necháme vychladnúť. Potom rozvinieme kúpené cesto, uložíme zmes a posypeme strúhankou. Ak je zmes veľmi riedka, pridáme strúhanku. Potom polejeme tekvicovým olejom, zvinieme a pečieme v rozpálenej rúre na 180 °C asi 10 minút.
|
|
|
|
foto - archív
Autor: Miroslav Kubečka, kuchár, špičkový foodstylista