Rakúsko sa po dvoch rokoch od posledných volieb stalo európskou baštou pravicového populizmu. Vo včerajších predčasných voľbách získali Slobodní (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho a Zväz pre budúcnosť Rakúska (BZÖ) Jörga Haidera dokopy takmer tridsať percent hlasov.
Stracheho strana, ktorá otvorene hovorí o vystúpení Rakúska z Európskej únie, získala podľa predbežných výsledkov 18 percent, oproti 11 percentám v roku 2006. Haider zisk svojho zväzu takmer strojnásobil, včera dostal 11 percent, kým v roku 2006 sa so štyrmi percentami len tesne dostal do parlamentu.
Strache chce byť kancelár
Strache včera v prvej reakcii dokonca pre seba požadoval post rakúskeho kancelára. Pripomenul rok 1999, keď ľudovci, ktorí boli na treťom mieste, zostavili vládu a kancelárom sa stal Wolfgang Schüssel.
Vládne strany včera padli na dno, keď získali najmenej voličov v histórii. Zvíťazili sociálni demokrati (SPÖ) Wernera Faymanna, ale hlas im dalo 29,8 percenta voličov, o 5,6 percenta menej ako v roku 2006. Ešte horšie dopadli ľudovci (ÖVP) Wilhelma Molterera, ktorí skončili druhí so ziskom 25,7 percenta, čo je strata až 8,7 percenta v porovnaní s rokom 2006.
Do parlamentu sa z desiatich kandidujúcich strán dostali už len Zelení, ktorých volilo 9,8 percenta Rakúšanov, podobne ako pred dvoma rokmi. Z tretieho miesta v roku 2006 sa Zelení prepadli až na piate.
Vzostup po dvoch rokoch
Pravicoví populisti, ktorí tvrdo kritizujú cudzincov a Európsku úniu, dosiahli včera lepší výsledok, než v roku 1999. Vtedy dostali Slobodní ešte na čele s Haiderom rekordných 27 percent a stali sa druhou najsilnejšou stranou v krajine.
Krátko potom prvýkrát vstúpili do vlády. Európska únia vtedy na protest uvalila na Rakúsko na niekoľko mesiacov politické sankcie.
Účasť vo vláde a vnútorné rozpory Haiderovu stranu priviedli takmer na pokraj zvoliteľnosti, až sa v roku 2005 rozdelila na dve strany. V posledných voľbách sa zdalo, že pravicoví populisti sú za zenitom. Zvlášť haiderovci sa len tesne dostali do parlamentu. Po dvoch rokoch je všetko inak.
Haiderov triumf
Najväčší triumf včera zrejme dosiahol Haider (58), ktorý sám do parlamentu nekandiduje a mieni ostať korutánskym hajtmanom. Svojej strane pomohol k veľkému úspechu. Ešte v júli, keď sa veľká koalícia sociálnych demokratov a ľudovcov po 18 mesiacoch vládnutia rozpadla, bojovali haiderovci o vstup do parlamentu. Až vtedy sa Haider postavil na čelo kandidátky a viedol kampaň. „Pre nás je to sen,“ bolo prvé, čo včera po oznámení výsledkov povedal pre ORF. © SME
Rekordne veľa Rakúšanov poslalo svoj hlas poštou.
Nikto si včera netrúfol predpovedať, kto sa stane víťazom rakúskych volieb. Ani politici, ani politológovia, ani voliči. Dokonca ani najčítanejší bulvárny denník Kronen Zeitung, ktorý viedol vlastnú politickú kampaň a predčasne korunoval na víťaza nového šéfa sociálnych demokratov Wernera Faymanna (na snímke Reuters). V deň volieb Kronen volebné odporúčanie svojim trom miliónom čitateľov nedal. V komentári sa posťažoval, že nemôže urobiť to, čo robia americké noviny bežne, pretože doma by ho obvinili zo zneužívania moci.
Zavážiť mohla každá maličkosť. Prieskumy boli tesné a povolebné vyhliadky neisté. Aj politici boli zdržanliví. „Čakám s pokorou a trpezlivosťou,“ povedal Werner Faymann, ktorý odvolil ako prvý, krátko pred ôsmou ráno vo viedenskej štvrti Liesing. Jeho strana v prieskumoch tesne viedla. Pred dvoma rokmi prieskumy zlyhali, preto ešte zdržanlivejší než politici boli politológovia.
Niekoľko hodín pred uzatvorením volebných miestností dokonca nebolo isté ani to, či vôbec nejaký víťaz bude. Viac ako pol milióna rakúskych voličov odovzdalo svoj hlas poštou. Podľa nového zákona tak môžu urobiť nielen Rakúšania v zahraničí, ale aj doma. Novú možnosť využil rekordný počet ľudí, až 9,2 percenta. Pri tesných výsledkoch nemusí byť isté, či víťaz ostane víťazom až do 6. októbra. Vtedy sa započítajú všetky hlasy.
(mim)
Autor: Viedeň