MNÍCHOV, BRATISLAVA. Laurel a Hardy. Takto prezývajú mnohí Bavori premiéra Günthera Becksteina a Erwina Hubera, ktorý šéfuje kresťanskosociálnej únii (CSU). Neobratným vystupovaním pripomínajú dvojicu komikov, ale bez potrebnej charizmy. Pod týmito najsilnejšími politikmi Bavorska sa včera zatriasla stolička po tom, čo CSU dosiahla najhorší výsledok za posledné polstoročie. Podľa odhadov získala iba 43 percent hlasov. Debakel je o to hrozivejší, že pred piatimi rokmi stranu podporilo vyše 60 percent voličov. CSU tak bude musieť zostaviť koaličnú vládu, zrejme s liberálmi z FDP.
Za prepadom stojí podľa analytikov prísny protifajčiarsky zákon, zavedenie poplatkov na univerzitách, fiasko so stavbou rýchlovlaku i strata sebadôvery strany po škandále jej bývalého šéfa Edmunda Stoibera, ktorý nechal špehovať svoju rivalku.
CSU prirástla k Bavorsku podobne ako BMW, Audi, pivný festival Oktoberfest a kožené nohavice. Katolícka strana od roku 1962 získavala so železnou istotou absolútnu väčšinu v parlamente. Z juhu Nemecka urobila najprosperujúcejší spolkový štát s nízkou nezamestnanosťou. Krok s modernizáciou však neudržala samotná strana, ktorej sa vzdialili mladí voliči a environmentálne založení ľudia.
Výsledky bavorských volieb sú trpkou správou aj pre kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá vďačí práve hlasom sesterskej CSU za stoličku šéfky vlády.
Odhady ARD
CSU: 43,8 percenta
SPD: 18,4 percenta
Zelení: 8,9 percenta
Liberáli (FDP): 7,4 percenta
Slobodní voliči: 10,7 percenta
Ľavica: 4, 5 percenta