WASHINGTON, BRATISLAVA. Snemovňa reprezentantov včera odmietla kompromisný záchranný plán pre americké banky v hodnote 700 miliárd dolárov. Proti boli najmä republikáni a index newyorskej burzy Dow Jones Industrials padol okamžite o vyše 777 bodov. Je to najhlbšia strata v bodoch v jedeň deň v histórii.
Záchranný plán by bol najväčšou štátnou intervenciou na finančných trhoch od Veľkej hospodárskej krízy. Plán neprešiel tesne. Kongresmani včera rokovali, či sa dá prísť so zrevidovaným záchranným plánom.
Prezident Bush reagoval na správu o krachu jeho plánu s veľkým sklamaním. Zvolal rokovanie poradcov a telefonoval kongresmanom.
Vážna situácia
Podľa nepriateľov plánu bol príliš nákladný a riskantný. Zákon bol pritom výsledkom rokovaní demokratov, republikánov a Bushovej administratívy. Kongresmani sa však najskôr báli podporiť plán pred novembrovými voľbami, keďže je medzi Američanmi veľmi nepopulárny.
„Všetci vieme, že národný záujem nás núti urobiť niečo veľmi nepopulárne,“ povedal v pléne šéf finančného výboru, demokrat Barney Frank. „Ak neurobíme tú správnu vec, nech nám nebo pomáha. Bez tohto zákona nás to najhoršie ešte len čaká,“ povedal republikánsky kongresman Paul Ryan.
Prezident pred hlasovaním na kongresmanov apeloval, aby plán podporili. „Každý člen Kongresu a každý Američan musí vedieť, že úlohou tohto zákona je zabrániť hospodárskym škodám našim komunitám,“ povedal George Bush. Šéf Fedu Ben Bernanke varoval pred „závažným nebezpečenstvom“, ak by plán neprešiel.
Republikáni sľubovali, že budú rokovať o novom nadstraníckom pláne, aby zabránili kolapsu finančných trhov a americkej ekonomiky. Podľa analytikov na Wall Street, ktorí reagovali na hlasovanie vo vysielaní CNN, Dow by pri prípadnom neúspešnom druhom hlasovaní mohol padnúť o desať až dvadsať percent.
Začalo sa obviňovanie
Na pôde Kongresu sa po hlasovaní strhla vlna obviňovaní. Ako informovala televízia Fox News, republikáni vinili z krachu predsedníčku Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú a jej údajný stranícky prejav v pléne. „Stranícky prejav Pelosiovej veľa republikánov rozzúril,“ hovorili republikáni.
„Demokrati splnili čo mali. No aj keď plán padol, kríza zostáva,“ reagovala na obvinenia Pelosiová. „My chápeme závažnosť celej situácie. Chceme ochrániť daňového poplatníka. Zdá sa, že republikáni to stále nechápu,“ odkázala im po zasadnutí.
Trhy padli
Americké finančné trhy okamžite padli. Index Standard & Poor's 500 klesol najviac od roku 1987, informovala agentúra Bloomberg. Najviac klesali najmä banky, akcie niektorých padli až o 60 percent.
„Je to úplná nočná mora,“ povedal Bloombergu Michael Nasto z U.S. Global Investors. Rovnako ako S&P, aj Nasdaq padal približne o sedem percent. Dow v istom okamihu strácal až sedemsto bodov.
Kongres mal podľa pôvodne poskytnúť 700 miliárd dolárov na záchranu finančných trhov a bánk v troch fázach. Plán prišiel po krachoch a problémoch niekoľkých významných amerických bánk a finančných inštitúcií.