Americké blue chips skončili v pondelok s výraznými prírastkami, keďže trhy vyčkávali na kľúčové zasadnutie Federal Reserve. Avšak technologické emisie klesali, pričom sa im nepodarilo pokračovať v raňajšom raste, keďže medzi investormi vládli obavy zo slabých hospodárskych výsledkov v počítačovom sektore. Akcie v USA v utorok poklesli, pričom indexy Nasdaq a Standard & Poor‘s 500 zaznamenali nové tohtoročné minimá. Príčinou bolo zosilnenie obáv po vyhlásení americkej centrálnej banky, že spomaľovanie rastu ekonomiky sa môže premeniť na prudký útlm. V stredu vládla na americkom akciovom trhu veľmi pesimistická atmosféra, keďže varovanie zo strany Federal Reserve v predchádzajúcom dni o spomaľovaní rastu ekonomiky USA spôsobilo prudký pokles cien akcií a pád indexu Nasdaq na 21-mesačné minimum. Nasdaq bol zasiahnutý prudkými predajmi technologických emisií a poklesol o 7,12 percenta. Blue chips zaznamenali vo štvrtok vysoké zisky, avšak rast technologického sektora oslabil v dôsledku nepriaznivých správ o ziskoch spoločností. Investori obchodovali prevažne s finančnými akciami a tzv. akciami starej ekonomiky, avšak nakupovali aj vybrané technologické tituly. V piatok zaznamenali high-tech emisie výrazný rast, pričom Nasdaq dosiahol svoj piaty najväčší percentuálny prírastok v histórii a zatváral na 2517,02 bodu. Podporený bol očakávaniami, že Fed zredukuje úrokové sadzby, čo podporí rast ziskov firiem. Index Dow Jones vzrástol na 10 635,56 bodu.
Ceny akcií na japonskom trhu utrpeli v pondelok pokles. Atmosféra na trhu ostala napätá po nedávnom varovaní pred slabšími hospodárskymi výsledkami zo strany amerických firiem ako napríklad Microsoft Corp. Investori boli taktiež opatrní pred utorkovým zasadnutím americkej centrálnej banky. Akciám energetických a dopravných firiem pomohla nákupná aktivita investorov, snažiacich sa nájsť v týchto emisiách „bezpečný prístav“. V utorok boli straty cien japonských akcií výrazné, čiastočne aj vzhľadom na skutočnosť, že objemy obchodov boli relatívne nízke. Obchodníci neboli ochotní vstupovať na trh pred utorkovým zasadnutím Fedu. Index Nikkei prvýkrát za takmer 22 uplynulých mesiacov uzatváral pod kľúčovou úrovňou 14 000 bodov. Dôverou investorov otriasol neustály pokles indexu Nasdaq a varovanie americkej centrálnej banky o spomalenom raste americkej ekonomiky. Na čele oslabujúcich akcií na burze boli telekomunikačné tituly NTT DoCoMo, ktoré v priebehu chabého obchodného dňa poklesli o viac ako 10 %. Japonský trh vo štvrtok zaznamenal výrazný pokles v dôsledku predajov významných technologických emisií, ktoré poslali index Nikkei na 23-mesačné minimum, ovplyvnený poklesom amerického technologického indexu Nasdaq. Nikkei v piatok vzrástol o 0,03 % na úroveň 13 427,08 bodu, čím sa zastavil jeho šesťdňový pokles, ktorým index stratil 11,5 % zo svojej hodnoty.
Bankové a telekomunikačné tituly podporili v pondelok britský index FTSE 100 na základe očakávaní Wall Street, týkajúcich sa skorého poklesu amerických úrokových sadzieb. Aj v Londýne sa pozornosť počas minulého týždňa sústreďovala hlavne na zasadnutie Fedu. Na britskej burze zaznamenali v utorok bankové a ropné akcie rast, keď sa trh opäť prispôsoboval trendu oslabovania americkej ekonomiky a očakával signály zníženia úrokových sadzieb. Analytici predpovedali, že index pravdepodobne do konca roka vzrastie na úroveň 6 400 bodu, keďže investori prestali investovať do technologických titulov.
FTSE 100 v piatok poklesol a skončil na novej najnižšej úrovni za sedem mesiacov, keď index zatváral na 6097,5 bodu.
(sita, reuters)