Ak sa nezhodujú s tým, čo by ste v bezprostrednom okolí radi videli vy a kúpu včas odmietnete, môžete sa vyhnúť sklamaniu.
Vyhliadli ste si pozemok, na ktorom chcete postaviť dom alebo víkendové sídlo. Cena, za ktorú vám voľnú či zastavanú parcelu jej majiteľ ponúka sa vám zdá prijateľná. No netušíte, čo sa za ňou skrýva. Môže sa len snažiť predajom získať peniaze, ktoré nevyhnutne potrebuje. Nedá sa však vylúčiť ani to, že sa chce čo najrýchlejšie zbaviť parcely, ktorej hodnota môže klesnúť. Napríklad preto, že o pár rokov môže vyrásť v jej bezprostrednom okolí objekt, ktorý jej predajnú cenu zníži.
Je niekoľko možností ako spoznať budúce okolie pozemku, do ktorého kúpy plánujete investovať peniaze.
Pomocník zo siete
Ak sa trochu vyznáte v územnej dokumentácii alebo máte známeho, ktorý vás v nej dokáže zorientovať, asi najlepší prehľad o aktuálnom stave územia, ale aj zámeroch na jeho ďalšie využitie, môžete získať z územného plánu. Ten schvaľujú poslanci mestského či obecného zastupiteľstva a má podobu všeobecne záväzného nariadenia. Poslanec bratislavského mestského zastupiteľstva Peter Beňuška pripomína, že musí byť dostupný širokej verejnosti.
Hoci nie je určené, či má mať papierovú alebo aj elektronickú podobu, mnohé mestá a obce, ale aj väčšie správne územia, už zverejnili územné plány na internetových stránkach.
Ak sa zaujímate o parcely v niekoľkých lokalitách, k viac ako dvom stovkám územných plánov sa môžete dostať aj cez špecializovaný portál www.uzemneplany.sk. "Záujemca pri hľadaní vhodného pozemku pre výstavbu domu na stránke uvidí, či sa v jeho okolí vyskytuje alebo do budúcna plánuje kompletná infraštruktúra. Zistí, ktoré pozemky chcú zmeniť na individuálnu bytovú výstavbu, kde bude priemyselný park, či kde postavia športoviská," vraví Michal Burák z občianskeho združenia, ktoré portál prevádzkuje.
Zaujímajte sa o aktuálnosť
Ani na internete však nie sú územné plány všetkých, dokonca ani tých najväčších miest. Burák na základe skúseností s prevádzkovaním spomínaného portálu tvrdí, že väčšiu potrebu propagovať sa cítia malé obce. "Niektoré veľké mestá a jeden samosprávny kraj akoby tajili svoje vízie," tvrdí. Vzhľadom na to, že nechcú zverejniť to, čo je verejný dokument, považuje takýto prístup za nepochopiteľný.
Jedným z troch krajských miest, ktoré nenájdete na špecializovanom portáli, je Žilina. Hovorca Martin Barčík to zdôvodňuje tým, že mesto čaká na nový územný plán, pretože ten starý nebol roky aktualizovaný. Dopracovanie nového odhadol na prelom tohto a budúceho roku.
Ak má byť územný plán účinným návodom pri rozhodovaní sa o kúpe pozemku, tak práve jeho aktuálnosť je dôležitým faktorom. Predpokladá sa síce, že tento dokument by mal platiť niekoľko rokov, ak nie desaťročí, no poslanci ho niekedy menia dodatkami aj v rámci toho istého volebného obdobia. Zásahmi sa pritom môže úplne zmeniť funkčné využitie územia. Z plochy za parcelou, ktorú ste vyberali preto, aby ste si dopriali bývanie obklopené zeleňou, sa tak môže stať pozemok určený na výstavbu.
Spoľahnúť sa môžete na to, že návrhy zmien územného plánu musí dostať verejnosť pred schválením na pripomienkovanie, takže ich podobu musí zverejniť. Na to, do akej miery sa pripomienky premietnu do zmeneného plánu, sa už spoliehať nedá.
Informácie z úradu
Ak sa vám zdá málo schodné alebo ťažko pochopiteľné hľadanie odpovede na otázky o budúcnosti parciel na internete, musíte si vyžiadať územno-plánovacie informácie na mestskom či obecnom úrade v lokalite, ktorá vás zaujíma. Z nej sa môžete dozvedieť, aké funkčné využitie je v územno-plánovacích podkladoch aktuálne zaznamenané a či sa využiteľnosť územia bude v najbližších rokoch meniť.
Ako rýchlo dostanete odpoveď, bude závisieť od vyťaženosti pracovníkov, nemali by ste však čakať dlhšie ako tridsať dní. V akej podobe vám vyžiadané údaje poskytnú, to bude záležať na forme, v akej má obec či mesto podklady, teda či ich má v tlačenej alebo aj digitálnej podobe. Môže sa vám stať, že si za vyhotovenie kópií z tlačených dokumentov, o ktoré žiadate, budete musieť zaplatiť. Nie je to však pravidlo.
Cesta osobného vyžiadania si územno-plánovacej informácie je zároveň jedinou možnou v prípade, ak sa zaujímate o budúci rozvoj na území obce, ktorá vlastný územný plán vôbec nemá. V niektorých dedinkách s desiatkami, maximálne stovkami obyvateľov totiž budete po územnom pláne pátrať márne. Prehľad o zámeroch, ktoré by mohli zasiahnuť aj okolie vášho budúceho pozemku však musí mať stavebný úrad. Ten môže mať obec samostatný, alebo zlúčený s inou obcou v jej blízkosti.