MOSKVA, BRATISLAVA. Deväťdesiat rokov čakali potomkovia ruského cára Mikuláša II. na jeho rehabilitáciu. Včera sa dočkali. Najvyšší súd v Rusku uznal, že zavraždenie cára, jeho manželky Alexandry a ich piatich detí (na snímke SITA/AP) bolo aktom politickej represie.
Tohto symbolického gesta sa už dočkali milióny Rusov, ktorých predkovia zaplatili životom za nesúhlas s komunistickým režimom. Potomkovia Romanovcov však v prípade cára Mikuláša, zastreleného v pivnici domu v Jekaterinburgu, narážali na odpor súdov.
Najväčší podiel na tom, že ruská justícia včera uznala cára za obeť zločinu, má veľkokňažná Maria Vladimirovna z rodu Romanovcov, ktorá žije v Madride. Žiadosť o rehabilitáciu podala na ruskej generálnej prokuratúre v decembri 2005.
Sudcovia však o tom, či bola cárova rodina zavraždená boľševikmi z politických dôvodov, neboli presvedčení. Nebola totiž nikdy obvinená zo žiadneho zločinu a podľa súdu ju teda ani nebolo možné obvinenia zbaviť.
V novembri minulého roku bol ruský súd neoblomný, včera však zmenil názor. „Najvyšší súd rozhodol, že cár Mikuláš a jeho rodina boli bezdôvodne prenasledovaní a budú rehabilitovaní,“ citoval Reuters hovorcu súdu Pavla Odintsova.
Maria Vladimirovna trvala na tom, aby verdikt vyniesli ruské súdy. „Pre našu spoločnosť je dôležité, že zločin spáchaný pred deväťdesiatimi rokmi bol odsúdený a nespravodlivé obvinenie cára s jeho rodinou, že boli nepriateľmi ľudu, bolo zrušené,“ povedal pre Reuters zástupca veľkokňažnej Alexander Zakatov.
Cár Mikuláš II.
16.7. 1918 ho spolu so ženou a piatimi deťmi zastrelili bez súdu v dome v Jekaterinburgu.
V roku 1998 boli ich pozostatky prevezené a slávnostne pochované v Petrohrade.
Pravoslávna cirkev vyhlásila v roku 2000 cára s jeho rodinou za svätých.
Autor: toh