NEAPOL, BRATISLAVA. Futbalový klub SSC Neapol tam trénuje, americkí vojaci z NATO si tam prenajímajú luxusné domy. Mestečko Castel Volturno je však známe najmä ako raj drogových dílerov a peklo pre afrických imigrantov. Po sérii brutálnych vrážd z polovice septembra tu žije asi sedemtisíc černošských prisťahovalcov v strachu. „Sme vydesení. Neváhajú nás postrieľať ako zvieratá,“ hovorí 22ročný Christopher z Ghany pre agentúru AFP.
Pre tisíce Afričanov, ktorých na najšpinavšom pobreží v okolí Neapola gniavi nezamestnanosť a chudoba, je nedávny masaker stále nočnou morou. Šiestich imigrantov z Toga, Libérie a Ghany zastrelili muži so samopalmi v miestnom obchode so šatstvom.
Klanu siahli na majetok
Polícia sa domnieva, že lokálny klan Casalesi z neapolskej mafie Camorra si takto vybavoval účty. Zastrelení muži zrejme obchodovali s drogami a odmietali platiť výpalné lokálnym bossom.
Casalesiovci udržiavajú v mestečku atmosféru strachu. „Bojíme sa už aj toho, že nás zastrelia sediac pred kaviarňou,“ povedal denníku Telegraph rezident Castel Volturna.
Obyvatelia mestečka sa roky sťažovali na nečinnosť vlády. Masaker imigrantov však vyprovokoval Berlusconiho kabinet, ktorý nedávno prijal tvrdý imigračný zákon a podľa analytikov šíri xenofóbne nálady, aby rázne zakročil.
Minister vnútra Roberto Maroni pretlačil návrh o nasadení armády v regióne. Do okolia Neapola napochoduje asi 500 vojakov, ktorí posilnia nedávno povolaných 400 policajtov v boji s organizovaným zločinom.
„Neapolská mafia vyhlásila štátu občiansku vojnu,“ citovala ministra agentúra ANSA. Maroni označil vraždy za „teroristický čin s účelom vyvolania strachu“. Prokuratúra sa rozhodla pre koordinovanú raziu proti Camorre a vydala vyše sto zatykačov.
Polícia zatkla koncom septembra asi tridsať mafiánov. Bola medzi nimi aj trojica podozrivých z vraždenia afrických imigrantov a tiež Giuseppina Nappaová, 48ročná manželka šéfa klanu Casalesiovcov, Francesca „Sandokana“ Schiavoneho. Ten si od roku 1998
odpykáva doživotný trest, podľa expertov však aj z väzenia stále riadi mnohé akcie svojho klanu.
Finančná polícia zaistila pri zatýkaní aj majetok spoločností spojených s Camorrou v hodnote asi sto miliónov eur. Vyšetrovatelia zistili, že neapolská mafia prala špinavé peniaze aj v Ríme a Toskánsku.
„Dnešný deň sa zapíše zlatými písmenami do dejín boja proti mafii,“ povedal médiám minister Roberto Maroni po zatknutí mafiánov z Camorry. Giuseppe Spatola, šéf skupiny, ktorá imigrantov popravila, je stále na úteku.
Neapol v rukách mafie
Klan Casalesi bol relatívne neznámy až do publikovania knihy novinára Roberta Saviana s názvom Gomorra, ktorý vykreslil pozadie tejto mafie v Neapole. Oveľa známejším bol klan Paola di Laura, ktorý v roku 2004 rozpútal s klanom Raffaela Amata krvavú vojnu, pri ktorej v uliciach zomrelo až šesťdesiat ľudí. Di Lauro si odpykáva 30ročný trest vo väzení od roku 2005.
Podľa minuloročnej správy obchodnej organizácie Confesercenti kontroluje Camorra v Neapole obchod s mliekom a rybami, ovláda trh s kávou a asi 2500 obchodíkov s pečivom. Pod palcom má aj biznis s mestským odpadom.
Kliknite - obrázok zväčšíte.