TEL AVIV, BAGDAD. Synovia Iraku majú už druhý deň nového zamestnávateľa. Okolo 50-tisíc sunnitských bojovníkov, ktorí pomáhali Američanom potlačiť al-Káidu bude dostávať príkazy aj plat od irackej vlády. V nej však majú väčšinu šiiti a tak sa mnohí členovia organizácie Synovia Iraku obávajú, že dobré časy sa skončili. „Považujem to za zradu Američanov. A bojím sa, že vláda teraz bude útočiť na mňa a mojich ľudí,“ povedal agentúre AP jeden z bojovníkov.
Iracká vláda však Američanov ubezpečila, že Synov Iraku zaradí do riadnej armády, polície alebo im nájde miesta vo verejnej správe. Vraj ako prejav vďaky za to, že pomohli stabilizovať Irak. „Občianske“ hliadky boli súčasťou relatívne úspešnej americkej stratégie na potlačenie násilia v krajine. Synovia Iraku boli často bývalí protiamerickí militanti, ktorých Američania presvedčili, či uplatili, aby sa pridali na ich stranu. Za služby armáde dostávali okolo 300 dolárov mesačne. Teraz im ich má vyplácať vláda v Bagdade. Američania sa aj takto snažia, aby si bohatí Iračania platili čo najviac svojich účtov.
Viacerí analytici aj samotní americkí velitelia sa obávajú, že keď iracká vláda bude meškať s výplatami alebo sa nebude k Synom Iraku náležite správať, riskuje, že sa obrátia proti nej. Už teraz zaznamenali prípady bojovníkov, ktorí radšej opustili Irak ako by slúžili šiitskej vláde. Iní si zase myslia, že je lepšie byť pod irackou kontrolou ako pod správou okupačných vojsk.
V každom prípade bude integrácia Synov Iraku do spoločnosti testom irackej odolnosti voči náboženským predsudkom, snahy po pomste za minulosť, ale aj praktickej schopnosti zaevidovať desaťtisícok bojovníkov a nájsť im primerané postavenie. Len včera sa pri útokoch na šiitské mešity v Bagdade s desiatkami obetí ukázalo, že Irak je stále príliš blízko občianskej vojne.