BRATISLAVA. Ministerka zahraničných vecí Maďarska Kinga Gönczová od slovenskej vlády žiada vysvetlenie, prečo sa na Slovensku dejú veci, ktoré považuje za diskrimináciu maďarskej menšiny. Žiadosť včera tlmočila slovenskému veľvyslancovi v Budapešti Jurajovi Migašovi.
Pýta sa, prečo slovenská strana porušila sľub, že zachová nedotknuté práva menšín a nedodržala záväzok, že v učebniciach budú miestne názvy aj v maďarčine. Ministerka tiež upozornila, že maďarské školy na Slovensku takmer vôbec nedostávajú dotácie z Európskej únie.
Vyčítala aj útok na Fórum maďarských poslancov Karpatskej kotliny a predsedu Strany maďarskej koalície Pála Csákyho. Inej krajine podľa ministerky konzultačné fórum neprekážalo.
Politickú zodpovednosť za všetko nesie podľa maďarskej strany premiér Robert Fico. „Názory niektorých slovenských koaličných poslancov sú na úrovni 'nenávistných rečí', štvania,“ tlmočil stanovisko Kingy Gönczovej hovorca Lajos Kohári.
Zodpovednosť má podľa nej aj za to, „že sa vytvorila atmosféra, v ktorej sa mladá generácia dostala pod vplyv názorov hlásajúcich nenávisť k Maďarom“. Ministerka požiadala, aby slovenská vláda zaujala stanovisko, či sú tieto tendencie súčasťou oficiálnej politiky Bratislavy.
Gönczová naznačila, že očakáva odpoveď na budúci týždeň. „V závislosti od odpovede Maďarsko zváži ďalšie diplomatické kroky,“ povedal jej hovorca.
Reakcia premiéra Fica na pozvanie slovenského veľvyslanca bola ostrá. „Maďarská vláda má problémy, tak provokuje. Obvinenia ministerky sú nezmyselné a neodôvodnené.“
Odpovedať na otázky sa chystá tak, že 'srdečne pozve' maďarského premiéra na návštevu Slovenska.
Ostrá reakcia slovenského ministerstva zahraničných vecí prišla o niekoľko hodín. „Zámerne konfrontačné postoje a kroky, ktoré sú v politike Maďarska voči Slovensku prítomné od počiatku vlády pod vedením premiéra Roberta Fica, nemôžu nič iné, iba zhoršovať vzťahy medzi oboma krajinami.“
Ministerstvo upozornilo, že etnicky motivovaná politika zasahovania do vnútorných záležitostí iných štátov sa v Európe ukázala ako tragicky zhubná.
Hovorca Ján Škoda pozvanie veľvyslanca Migaša označil za 'celkom bežné' a za normálnu formu diplomatickej komunikácie'. Naposledy si slovenského veľvyslanca predvolali v máji pre výroky Jána Slotu, ktorý nazval zakladateľa uhorského štátu Štefana I. 'šašom na koni'.
Maďarsko dianie na Slovensku označilo za „neprijateľné a nepochopiteľné vo vzťahu dvoch demokratických krajín, členov NATO a EÚ“. Slovensko vraj porušuje status quo, pokiaľ ide o postavenie maďarskej menšiny.
Csáky hovorí o hystérii
„Paranoidná hystéria, ktorá sa na Slovensku vytvorila tento týždeň na základe nezodpovedných bulvárnych klamstiev servera Parameter a zavádzajúceho článku v SME vzbudili pozornosť v celej EÚ,“ vysvetľuje stanovisko Budapešti predseda SMK Pál Csáky.
„Vládni aj opoziční politici sa správali necivilizovane, médiá nezodpovedne, ako najhorší bulvár,“ myslí si Csáky. Denník SME informoval, že Csáky neformálne rokoval s lídrom rumunských menšinových radikálov biskupom a europoslancom Lászlóom Tőkésom. Hovorili aj o autonómii.
Csáky to popiera, tvrdí, že rokovali iba o zákone o postavení národnostných menšín, ktorý vypracoval ešte v čase, keď bol podpredsedom vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny. Usvedčuje ho však zvukový záznam z tlačovej besedy po rokovaní, kde obaja hovoria, že rokovali o autonómii.
Odpovie Kubiš
Premiér Fico na list odpovedať nebude, ministerstvo zahraničných vecí upozornilo na to, že maďarské vyhlásenie je na podporu Pála Csákyho, predsedu strany, ktorá je súčasťou slovenského, a nie maďarského politického systému.
Naposledy si slovenského veľvyslanca na maďarské ministerstvo zahraničia predvolali tento rok v máji pre výroky Jána Slotu.
Deň predtým si naopak na slovenské ministerstvo zahraničia predvolali maďarského veľvyslanca v Bratislave preto, že ministerka Gönczová vo svojom vystúpení v parlamente prirovnala SNS k Maďarskej garde.