MOSKVA, PRAHA. Tragédia v dedine Beljajevka v ruskej Orenburskej oblasti nemá konca. Po tom, čo v stredu v škole zahynulo päť žiačok 11. triedy, obesila sa včera ich triedna učiteľka.
Školy sú v dezolátnom stave
Rusko v stredu zasiahla dramatická správa o zrútení časti školy v Orenburskej oblasti. Päť žiačok, ktoré zahynuli v troskách budovy, zaradilo udalosť medzi najtragickejšie v tomto roku. Včera nasledovala ďalšia šokujúca správa - triedna učiteľka dievčat spáchala samovraždu. Štyridsaťtriročnú Marinu Borodinovú našiel ráno obesenú manžel. Zanechala po sebe dvoch synov.
Tragédia obnovila v Rusku diskusiu o bezpečnosti objektov. Viacero hlavne dedinských škôl je totiž podľa špecialistov v dezolátnom stave. Mnoho školských budov nie je dodnes vybavených ani základnou hygienou a deti chodia na suché toalety. Práve škola v Beljajevke však ako havarijná nevyzerala, hoci spolu so začiatkom školského roka tam začali stavebné úpravy.
Prvé úpravy po 50 rokoch
V auguste tam začali meniť okná. Bol to prvý väčší stavebný zásah do budovy za 50 rokov jej existencie. Pravdepodobne však už zásah do základnej inštrukcie domu spôsobil, že sa v stredu o pol dvanástej miestneho času zrútili jej nosné časti - betónové preklady na druhom a treťom poschodí. Nasledovalo schodisko a nakoniec sa zrútilo 500 štvorcových metrov celkovej plochy. Krátko pred tragédiou však učitelia zbadali prasklinu v múre budovy a začali deti evakuovať. Všetci však utiecť nestačili - dievčatá, ktoré zahynuli, práve budovu opúšťali a ocitli sa v kritickej chvíli na schodisku, ktoré padlo. Záchranári okrem mŕtvych vytiahli zo zrúcanín i niekoľko ranených. Sú už mimo ohrozenia života. Ruská prokuratúra včera začala vyšetrovanie, a zatiaľ je vec klasifikovaná ako trestný čin porušenia bezpečnostných predpisov pri stavebnej činnosti.
Dnes je v Orenburskej oblasti deň smútku. Rodičia pochovajú svoje deti.
Autor: Agentúra Epicentrum