WASHINGTON, BRATISLAVA. Týždeň neistoty sa včera skončil, keď Snemovňa reprezentantov schválila plán záchrany amerických bánk a finančných trhov v hodnote 700 miliárd dolárov. Ide o bezprecedentný zásah štátu do finančných trhov. No experti varovali, že v prípade neschválenia mohla krajina čeliť najväčším ekonomickým problémom od veľkej hospodárskej krízy.
Bush: Prišlo to včas
Demokrati hlasovali v Kongrese vo výraznej väčšine za, viac republikánov bolo však stále proti plánu. Republikánsky prezident Bush, ktorého administratíva je autorom plánu, ho chcel podpísať ešte včera.
„Vďaka tvrdej práci kongresmanov a duchu spolupráce sme zákon včas dokončili. Teraz môžeme niektoré aktíva odkúpiť a vytvorili sme mechanizmy aj na ochránenie daňových poplatníkov. Úverový finančný tlak ohrozuje našu ekonomiku, kríza pokračuje, ale prekonáme ju,“ povedal Bush po schválení zákona.
V Kongrese zákon už formálne podpísali. Nebolo jasné, ako budú na schválenie reagovať radoví Američania v prieskumoch verejnej mienky.
„Všetci vieme, že sme uprostred finančnej krízy. Ak nič neurobíme, zhorší sa a dostaneme sa do ekonomického prepadu, aký väčšina z nás nezažila,“ varoval republikánsky líder John Boehner.
„Musíme budovať finančnú stabilitu a ekonomickú bezpečnosť pre našich ľudí,“ povedala líderka demokratov Nancy Pelosiová. Niektorí kongresmani podporili zákon iba s veľkým sebazaprením.
„Musíme však vrátiť dôveru našim bankovým inštitúciám,“ povedala jedna z týchto zákonodarcov, demokratka Hilda Solisová. Kritici zákona však tvrdia, že ide o krok nesprávnym smerom, ktorý nepomôže. Šéf Fedu Ben Bernanke schválenie privítal ako dôležitý krok v ťažkej situácii.
Pôvodný zákon, na ktorom sa lídri Kongresu dohodli s vládou cez víkend, Snemovňa najprv odmietla. Už v stredu ho však veľkou väčšinou schválila horná komora Kongresu – Senát.
Analytik Ľudovej banky Vladimír Vaňo hovorí, že schválenie Bushovho ekonomického balíčka bolo nevyhnutné, pretože bez jeho prijatia hrozili problémy s poskytovaním úverov po celom svete. „Je to veľmi dôležitý príspevok k stabilizácii amerického finančného sektora, ktorý je krvným obehom ekonomiky,“ povedal Vaňo.
Trhy vyčkávajú
Finančné trhy na Wall Streete najprv cez deň výrazne stúpali s každou správou o pravdepodobnejšom schválení zákona. Zisky boli neskôr nižšie, keďže trhy vyčkávajú, ako sa plán bude napĺňať.
„Na akciových trhoch sa nakupuje na nepotvrdené správy, ak sa potvrdia, príde výpredaj a realizujú sa zisky,“ vysvetľoval výkyv smerom dolu hlavný analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Barta.
Pre úverovú krízu, spôsobenú kolapsom amerického trhu nehnuteľností, ovláda už niekoľko týždňov svetové finančné trhy chaos.
V niekoľkých fázach by teraz americká vláda mohla odkúpiť problémové aktíva, 250 miliárd malo byť k dispozícii okamžite. Zákon obmedzuje platy a zlaté padáky šéfov spoločností, ktoré dostanú pomoc.
Vidím to tak, že v tejto chvíli nemáme veľmi na výber.
James McGovern, demokratický kongresman