Do 2. piliera dôchodkového sporenia som vstúpila asi pred dvomi rokmi, dosiaľ som nedostala žiadnu informáciu o stave na účte. Nemala by ho DSS posielať automaticky a raz ročne povinne?Čitateľka z Bratislavy
Dôchodková správcovská spoločnosť je povinná zaslať sporiteľovi bezplatne raz ročne výpis z jeho osobného dôchodkového účtu.
Ak má klient záujem o výpis z účtu častejšie ako raz ročne, je povinná mu vyhovieť, tento úkon však spoplatňuje. Zároveň má sporiteľ možnosť pasívneho prístupu na svoj osobný dôchodkový účet prostredníctvom internetu na stránke spoločnosti, s ktorou má uzavretú zmluvu. Prístupové meno a heslo DSS poskytne na požiadanie bezplatne.Ivan Barri,
výkonný riaditeľ
Asociácia dôchodkových
správcovských spoločností
Môžem si sporiť v DSS aj keď budem v 2. pilieri menej ako 15 rokov pred odchodom do dôchodku?
Ak nenaplníte zákonom stanovené obmedzenie – sporiť si v DSS minimálne 15 rokov do odchodu do dôchodku – nebudete mať na dôchodok z 2. piliera nárok. Budete dostávať dôchodok výlučne z 1. piliera, ktorý bude znížený o polovicu za obdobie, keď ste sporili, teda prispievali do 1. aj 2. piliera.
Platí, že nasporené peniaze na vašom dôchodkovom účte zdedia až po vašej smrti vaši pozostalí.
Autor: www.jedenpiliernestaci.sk