Európa chce rozšafnejšie rozpočty

Aj slovenská vláda zrejme dostane možnosť míňať oveľa viac ako doteraz. Oficiálne zatiaľ tvrdí, že to nemieni využiť.

Lídri Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Európskej únie a Európskej centrálnej banky sa dohodli na zmiernení rozpočtových pravidiel. Vlády budú môcť prekročiť rozpočtové deficity bez pokuty.Lídri Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Európskej únie a Európskej centrálnej banky sa dohodli na zmiernení rozpočtových pravidiel. Vlády budú môcť prekročiť rozpočtové deficity bez pokuty. (Zdroj: REUTERS)

BRATISLAVA, PARÍŽ. Krajiny Európskej únie budú môcť pre súčasnú krízu prekračovať limity rozpočtových deficitov, ku ktorým sa navzájom zaviazali. Dôvodom je globálna svetová kríza, ktorá je podľa nich taká vážna, že je možné tolerovať aj voľnejší výklad rozpočtových pravidiel. Zhodli sa na tom cez víkend lídri Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska a Talianska na parížskom summite.

„Uplatňovanie Paktu stability a rastu by malo odrážať mimoriadne udalosti, v ktorých sa nachádzame,“ povedal francúzsky prezident Nicolas Sarközy. Lídri sa však nezhodli na tom, do akej miery Pakt stability a rastu treba uvoľniť. Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, predseda ministrov financií eurozóny, naliehal na lídrov, aby bol pakt plne rešpektovaný aj napriek finančnej kríze. Podľa neho špirála kumulovania a splácania deficitov je nepochybne nebezpečná a pridala by na nervozite. Aj podľa predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa Pakt stability poskytuje dostatočnú flexibilitu na zvládnutie súčasnej situácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet spolu s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom však v roku 2005 podpísali dokument, ktorý porušovanie rozpočtovej disciplíny v prípade kríz povoľuje.

Opatrná vláda, iniciatívny poradca

Aj v súčasnosti viacerí politici a ekonómovia tvrdia, že vo výnimočných situáciách sa dá takýto ústupok pochopiť. „V stave, v akom sa v súčasnosti nachádza svetový finančný systém, je každý krok, ktorý prispieva k jeho stabilizácii, dobrý,“ myslí si analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršniak. Ak by sa nezastavilo prehlbovanie problémov medzi bankami a finančnými inštitúciami, mohlo by to podľa Koršniaka napokon viesť k ešte väčším problémom vo svetovej ekonomike, ktoré by sa mohli negatívne odraziť na hospodárskom raste a životnej úrovni ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný názor má aj hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth: „Súhlasím s touto výnimkou. Ale len v prípade extrémnych situácií, ktoré by mali byť v príslušných dokumentoch únie veľmi jasne a zreteľne zadefinované.“

Premiérov ekonomický poradca Peter Staněk tomuto kroku síce podľa vlastných slov rozumie, ale nemyslí si, že by to vyriešilo súčasné svetové problémy. „Je to len reakcia na krízu a nerieši príčiny,“ povedal Staněk. Zmiernenie kritérií by sme podľa neho mohli využiť vo svoj prospech, pretože Slovensko v súčasnosti nepotrebuje peniaze navyše na vytvorenie balíčka záchrany pre finančný sektor. „Mohlo by sa to však hodiť na iné veci,“ konštatuje Staněk. Slovenské ministerstvo financií sa včera obmedzilo na komentár, že v súčasnosti sa prikláňa realizácii „zodpovednej rozpočtovej politiky“.

SkryťVypnúť reklamu

Aj exminister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) odporúča slovenským predstaviteľom, aby sa pridržiavali pôvodných prís­nejších pravidiel paktu. „Takéto rozhodnutie lídrov Európskej únie vnímam negatívne. Nemyslím si, že situácia v Európe je taká vážna, aby bolo potrebné presadzovať takéto riešenia,“ povedal Mikloš.

Zatiaľ sa nechystá na „rozhadzovanie“ ani samotný pre­miér, aj keď „berie na vedomie závery tohto stretnutia“. „Pokiaľ ide o rozpočtové hospodárenie Slovenska, stále platia avizované záväzky, respektíve makroekonomické ukazovatele, na ktorých bude postavený budúcoročný štátny rozpočet,“ povedal Fico.

Slovensko kritériá plní

Podľa rozpočtových pravidiel zakotvených v Pakte stability a rastu musia mať krajiny deficit rozpočtu pod tromi percentami hrubého domáceho produktu.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2005 si členovia únie presadili, že sa rozpočtové pravidlá môžu za určitých okolností zmierniť. Do úvahy to síce pripadá iba v situácii, keď členská krajina padne za obeť mimoriadnym udalostiam, nad ktorými nemá kontrolu. Súčasnú svetovú krízu lídri štyroch krajín považujú za takú kritickú situáciu. Slovensko by malo mať tento rok deficit okolo dvoch percent a na budúci rok sa plánuje deficit 1,7 percenta. Limity však napríklad nedodržujú Francúzsko, Taliansko a Portugalsko.

Čo priniesol summit 4 krajín

Lídri vyzvali na zmenu pravidiel tzv. mark-to-market účtovníctva, v rámci ktorého sa posudzuje hodnota rôznych finančných inštrumentov na základe súčasnej trhovej hodnoty. Tieto pravidlá totiž nútia banky často oceňovať svoje aktíva aj napriek tomu, že ich chcú podržať dlhší čas.

SkryťVypnúť reklamu

Lídri tiež vyzvali na harmonizáciu pravidiel o zárukách bankových vkladov. Tým by chceli zabrániť situáciám, ktoré nastali tento týždeň, keď Dublin oznámil, že garantuje všetky národné vklady, čo spôsobilo odlev kapitálu z britských do írskych bánk. „Pred koncom roka uvedieme legislatívnu iniciatívu zameranú na zlepšenie súčasných pravidiel o bankových vkladoch, garantujúce lepšiu konvergenciu medzi národnými systémami “ uviedol Barroso.

Taktiež v rámci potreby kooperácie v 27-člennej EÚ v ére globalizácie vyzvali lídri na okamžité vytvorenie kolégií kontrolórov, ktoré by dohliadali na cezhraničné inštitúcie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 245
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 677
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 505
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 396
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 019
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 860
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 670
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 428
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu