BRATISLAVA. Na trhu s elektrinou pre domácnosti panuje chaos a neistota. Uplynuli viac než tri mesiace, odkedy vláda schválila, že bude „mimoriadne“ chrániť občanov aj pred rastúcimi cenami elektrickej energie, ale výška ceny prúdu nie je známa.
Podľa rozhodnutia ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka vo všeobecnom hospodárskom záujme musia Slovenské elektrárne vyčleniť a predať distribučným spoločnostiam všetku elektrinu pre domácnosti a malé podniky za cenu, akú určí regulačný úrad.
Regulovať po novom
„Úrad ešte cenu nestanovil, ale pracuje sa na tom,“ ubezpečuje hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Miroslav Lupták. Vraj je záujem, aby to bolo čo najskôr.
Ak by mimoriadne opatrenia mali platiť od budúceho roka, mal by sa regulátor poponáhľať. Distribučné spoločnosti totiž na jeseň podávajú úradu svoje cenové návrhy. To, koľko stojí takzvaná silová elektrina od Slovenských elektrární, je pre ne kľúčové.
„Najprv určíme cenu, za ktorú budú elektrárne na základe požiadaviek elektrinu distribuovať distribučným spoločnostiam. Tie potom dajú návrhy a my ich buď schválime, alebo nie,“ povedal Lupták.
Ako sa na regulované ceny vo všeobecnom hospodárskom záujme pripravujú distribútori, ťažko povedať. Hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Anna Žatková povedala, že cenové návrhy pripravuje podnik v súlade s platnou legislatívou.
Podobne je na tom Východoslovenská energetika. „Podľa zákona máme povinnosť predložiť úradu návrh cien za dodávku elektriny pre regulované subjekty na budúci rok do 31. októbra a túto povinnosť si splníme. Ak budú do tohto termínu ukončené rokovania medzi úradom a Slovenskými elektrárňami, zohľadníme ich vo svojich cenových návrhoch,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Andrea Danihelová.
Východoslovenská energetika podľa jej slov predpokladá, že sa ceny „regulované“ všeobecným hospodárskym záujmom uplatnia na budúci rok. Ako ich uviesť do praxe, však podnik bude riešiť až po skončení rokovaní medzi regulátorom a Slovenskými elektrárňami.
Rozhodnúť o oprávnenosti je časovo náročné
Slovenským elektrárňam sa predaj šesť terawatthodín za ceny, ktoré neurčí trh, ale regulátor, nepáči. Proti rozhodnutiu ministerstva sa odvolali.
Odvolanie by však v tejto fáze celý proces nemalo zabrzdiť, lebo nemá odkladný účinok. Regulačnému úradu z tohto hľadiska nič nebráni, aby konal. Faktom však je, že regulácia silovej elektriny je úplná novinka a navyše možno aj protizákonná.
Je prekvapujúce, že ministrovi hospodárstva Jahnátkovi na posúdenie odvolania elektrární nestačila ani pôvodná lehota, hoci je autorom rozhodnutia.
„Rozklad bol ministerstvu doručený 18. júla,“ povedal hovorca elektrární Juraj Kopřiva. Minister mal rozhodnúť do 60 dní, lehotu však predĺžil o ďalších 30 dní. Dôvod: „Rozsiahlosť a komplexnosť problematiky vyplývajúcej z rozkladu.“
O čom rozhoduje Jahnátek
Podľa dokumentov, ktoré máme k dispozícii, by mal minister vysvetliť, napríklad ako umiestniť 6 terawatthodín produkcie, keď spotreba domácností a malých podnikov sa na budúci rok odhaduje na necelých 5 terawatthodín.
Tiež by mal nájsť odpoveď na to, prečo sa v rozhodnutí nezaoberal náhradou pre Slovenské elektrárne, na ktorú by podľa zákona mali mať nárok.
Rovnako sa Slovenské elektrárne pýtajú, prečo sa regulácia týka len ich a nie aj ďalších výrobcov elektriny.
Napriek mnohým nejasnostiam premiér Robert Fico už minulý týždeň naznačil, že ceny elektrickej energie by ľudí nemali znepokojovať. Na našu otázku, z čoho pritom vychádzal, v piatok Úrad vlády, odpovedal: „Z verejných zdrojov, analýz, ako aj trendov cenového vývoja ropnej a komoditných búrz.“
Faktom však je, že ceny elektriny na komoditných burzách za posledné dva roky rástli. Zatiaľ čo v októbri roku 2007 sa elektrina s dodávkou na ďalší rok predávala za vyše 56 eur za megawatthodinu, v súčasnosti sa za dodávku jednej kilowatthodiny na tento rok platí 78 eur.