BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Už tento týždeň by mal v maďarskom parlamente vzniknúť mimoriadny vyšetrovací výbor na objasnenie najväčšieho vnútropolitického škandálu roka.
Výbor by mal zistiť, či je pravdivé podozrenie, že Fidesz expremiéra Viktora Orbána využíval súkromnú bezpečnostnú službu na sledovanie politických oponentov alebo naopak, že sa vláda s pomocou tajných služieb snaží zdiskreditovať hlavnú opozičnú stranu.
Konkrétny návrh na výbor minulý týždeň predložila menšia opozičná strana liberálov. Jeho zriadenie v nejakej forme požadujú či podporujú aj ostatné parlamentné strany.
Sledovanie političky
Pre verejnosť sa kauza začala v polovici septembra. Vtedy predsedníčka ďalšej malej opozičnej strany MDF Ibolya Dávidová predstavila novinárom nahrávku, podľa ktorej mal jej protikandidát vo voľbách šéfa strany Kornél Almássy poveriť súkromnú bezpečnostnú firmu UD Zrt. zháňaním kompromitujúcich materiálov na Dávidovú.
Akciu podľa nahrávky financovali ľudia blízki druhej opozičnej strane Fidesz, ktorá chce Dávidovú odmietajúcu úzku spoluprácu oboch strán odstrániť z čela MDF. Almássyho následne vylúčili zo strany, ktorej bol dovtedy podpredsedom.
Dva dni pred Dávidovej tlačovkou sídlo UD Zrt. prehľadala polícia pre podozrenie, že sa firma nabúrala do prísne tajných vládnych komunikačných sietí. Minister pre dohľad nad tajnými službami György Szilvásy potom obvinil dvoch významných politikov Fideszu a zároveň svojich predchodcov vo funkcii, že priamo zadávali úlohy pre UD Zrt.
Firma vedená bývalými dôstojníkmi tajných služieb z čias vlády Fideszu mala podľa nahrávok, ktoré sa objavili na verejnosti, z poverenia politikov Orbánovej strany monitorovať zahraničné cesty šéfa Národného bezpečnostného úradu Sándora Laborca či okolie ministra hospodárstva Gordona Bajnaiho.
Koho odpočúvali?
Jeden z obvinených politikov Ervin Demeter sa deň po policajnej akcii na ňu telefonicky sťažoval šéfovi polície. Podľa iných nahrávok sa UD Zrt. dokonca venovala vymáhačstvu a kupovala si samopal.
Fidesz od začiatku tvrdí, že ide o cielenú akciu na diskreditáciu strany, na čo vláda využíva tajné služby a políciu. Obaja jeho politici sú členovia bezpečnostného výboru parlamentu a podľa strany je legitímne, že majú záujem o to, či Laborc, absolvent akadémie KGB, nemá ruské kontakty, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť krajiny.
Políciu a tajné služby Fidesz obviňuje, že na príkaz vlády odpočúvali opozičných politikov. Tie sa bránia, že neodpočúvali politikov, ale len podozrivých, s ktorými si politici telefonovali. Fidesz tiež tvrdí, že len vláda mohla zariadiť, aby sa odpočuté nahrávky dostali k samotnej Dávidovej a neskôr aj na verejnosť.