Stalo sa už tradíciou, že festival Divadelná Nitra dáva priestor aj mnohým sprievodným podujatiam, o ktorých sa píše málo alebo nič. Niekedy však práve takzvaný vedľajší program zarezonuje silnejšie než divadelné predstavenie.
Tak sa stalo pri počúvaní dokumentárnej rozhlasovej hry Rabínka, ktorú návštevníci festivalu sledovali v nitrianskej synagóge.
Zážitok z hry zvýšila zvláštna náhoda. Nielenže sa hra so židovskou problematikou hrala v synagóge, ale v deň jej uvedenia oslavujú Židia svoj nový rok a zároveň výročie odvlečenia nitrianskych Židov do nemeckých pracovných táborov.
Zhluk toľkých náhod poznačil aj pozornosť poslucháčov. Boli to zväčša mladí ľudia, študenti nitrianskych škôl. Ku koncu - asi po poldruhahodinovom trvaní - sa ukázalo, že táto dĺžka už mládeži nevyhovuje a jej pozornosť či sústredenosť klesá.
Rozhlasová hra Anny Gruskovej Rabínka v dramaturgii Viki Janouškovej, práve prepustenej zo SRo, sa vracia do vojnových čias v Bratislave a zaznamenáva činnosť Gizi Fleischmannovej (podobne ako vo filme Schindlerov zoznam), ktorá riskovala svoj život, aby zachránila Židov pred deportáciami do koncentračných táborov.
Pracovná skupina, ktorá pôsobila v oficiálnej ústredni Židov, využívala všetky prostriedky - niekedy i nezákonné, napríklad podplácanie - na úteky, skrývanie či uľahčovanie osudov na smrť odsúdených ľudí, netušiacich, aký osud ich očakáva.
Keďže ide o zvláštny druh rozhlasovej hry, autorka sa nezameriava iba na osud hlavnej hrdinky a dejové zápletky s ňou spojené. Zaujíma ju atmosféra starej Bratislavy, názory odborníkov na vtedajšie pomery, spomienky ľudí, ktorí prežili druhú svetovú vojnu, osobné spomienky na Gizi i hodnotenie jej činnosti z hľadiska dnešného človeka.
Anna Grusková nerobila z Gizi hrdinku bez bázne a hany, skôr postavila otázku, či jej osobný život bol obetovaný alebo skôr zanedbávaný pre politicko-spoločenskú činnosť.
Na získanie množstva autentických výpovedí musela autorka navštíviť mnohé krajiny v Európe i v Afrike, nahrať stovky metrov osobných výpovedí, vyhodnotiť celý materiál spolu s odborníčkou Katarínou Hradskou a spolu s technikmi, zvukármi a strihačmi vytvoriť pôsobivý celok bohatý a na výpovedné hodnoty.
Režisér Robert Horňák si priviedol prvotriednu hereckú zostavu (Emília Vášáryová, Szidi Tobias, Vlado Minarovič, Boris Farkaš, Táňa Radeva) i zvukárov zvučného mena (Peter Daniška), takže umelecký i poznávací zážitok bol dokonalý.
V každom prípade treba pozitívne hodnotiť fakt návratu k osobnostiam, ktoré v slovenskej histórii zapĺňajú biele miesta.
Autor: Marta Žilková (Autorka je vysokoškolská profesorka)