BRATISLAVA. Kríza na finančných trhoch viedla včera k bezprecedentnému rozhodnutiu najvýznamnejších centrálnych bánk sveta. Tie znížili svoju základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu. „Nedá sa to interpretovať inak, ako priznanie väčšej než donedávna pripúšťanej vážnosti stavu svetového hospodárskeho spomalenia,“ povedal analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.
Na krok svetových centrálnych bánk reagovala aj Národná banka: základné úrokové sadzby sa znížiť nechystá.
Keď si veľkí kýchnu
V globálnej ekonomike platí: Ak si veľkí kýchnu, malí dostanú chrípku. Veľkí – silné ekonomiky sveta sú v tomto prípade USA, eurozóna, Veľká Británia, Kanada, Švédsko a Švajčiarsko. Ak oni svojím rozhodnutím priznávajú hĺbku finančných problémov a vyliečia si ich len s malými následkami možno očakávať, že u menších hráčov, ku ktorým patrí aj Slovensko táto choroba prepukne s horšími dôsledkami.
Zvýšenie ceny peňazí, aj keď len v desatinách percent, sa najvýraznejšie prejaví na dlhodobých úveroch. Takýmito sú úvery na bývanie. Tie sa na Slovensku momentálne tešia veľkej obľube.
Hypotéky zatiaľ ľahko a rýchlo
Hypotéka rýchlo a ľahko, bez vrások, bez dokladovania príjmu, to sú aktuálne reklamné kampane bánk, ktoré ponúkajú hypotéky. Slovensko prežíva stavebný a hypotekárny boom. Banky sa pretekajú vo svojej ponuke peňazí na bývanie. Znepokojenie, ktoré vládne vo svetových finančných centrách, akoby do našich bánk nedorazilo.
„Do momentu vstupu do eurozóny neočakávame významné zmeny v úrokových sadzbách hypoték,“ tvrdí hovorca mBank Marek Michlík.
Opatrnejšia je analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová: „Vzhľadom na turbulentný vývoj na finančných trhoch je momentálne ťažko odhadnúť ďalšie kroky Európskej centrálnej banky, ako aj ostatných svetových centrálnych bánk. Pokiaľ sa akciové trhy ani po dnešnom znížení sadzieb nestabilizujú, je možné očakávať ďalšie znižovanie sadzieb vo svete.“
Zdražia hypotéky?
To, či sa zvýši úročenie hypoték, bude to závisieť od toho, aký vývoj naberie globálna finančná kríza a ako dlho bude trvať, kým sa situácia upokojí. „Skôr nečakám zvýšenie. Dokonca, ak centrálne banky pôjdu so sadzbami dole, nedá sa vylúčiť, že pôjdu aj dole,“ myslí si Ján Kovalčík, hlavný analytik TREND Analyses.
Napriek tomu sú niektoré banky opatrné pri stanovovaní úrokov na hypotekárnych úveroch. V OTP Banke Slovensko po ukončení fixácie už automaticky upravujú úrokovú sadzbu na pohyblivú. Tá sa odvíja od úrokovej sadzby, za ktorú si banky medzi sebou navzájom požičiavajú peniaze na medzibankovom trhu a v prípade jej zvýšenia by to postihlo aj klientov.
Do konca roka predpokladajú v OTP Banke len mierne zvýšenie sadzieb na hypotékach.
Banky u nás idú proti prúdu
O nákladoch na pôžičku nerozhodujú len úrokové sadzby. Najmä v prípade hypoték musí žiadateľ rátať s tým, že ešte predtým, ako mu banka peniaze schváli, podstúpi procedúru schvaľovania, v ktorej dokladuje svoju solventnosť.
Aj v schvaľovacích podmienkach hypotekárnych úverov v poslednom čase slovenské banky nároky na svojich klientov zľavili.
Do konca roku sú na bankovom hypotekárnom trhu ponúkané akcie, v ktorých sa dá úver na bývanie získať bez poplatkov, bez dokladovania príjmu, s kreditnou kartou k úveru alebo s vedením úverového účtu na určitý čas zadarmo.
Schvaľovanie hypoték
Ak by banky utiahli uzdu hypotékam, môžu sprísniť:
dokladovanie prímu pri každom úvere,
dokladovanie účelu pri každom úvere (teda žiadne americké hypotéky),
maximálnu hranicu výšky úveru – zo 120% na 70-80%, možno aj menej,
neposkytovanie hypoték cudzincom,
obmedzenie splatnosti na 30 rokov (momentálne je aj možnosť 45 rokov),
vyžadovanie podrobnejších informácií o klientoch a tiež viac dokladov k čerpaniu úveru,
celkove sprísňovanie kritérií na získanie hypotéky – napr. klient by nemohol mať žiadny negatívny zápis v úverovom registri,
mohli by povinne vyžadovať poistenie úveru alebo životné poistenia.
Lízing avizuje drahšie zdroje
Lízingové spoločnosti v dôsledku finančnej krízy necítia zníženie dopytu po svojich produktoch.
Nemajú problémy ani so získavaním zdrojov. Signalizujú však, že získanie peňazí je drahšie. To sa môže v konečnom dôsledku prejaviť v zdražení lízingu.
„Vo financovaní osobných úžitkových automobilov pociťujeme zníženie dopytu, porovnávať vývoj financovania medzi augustom a septembrom však nie je namieste z dôvodu dovolenkového obdobia, preto samotný vplyv globálnej krízy budeme vedieť zhodnotiť až po uzatvorení mesiaca október,“ tvrdí manažér z tímu Marketing a podpora predaja ČSOB Leasing Stanislav Jaššák.
Finančné zdroje spoločnosti ČSOB Leasing sú podľa Jaššáka získavané hlavne zo skupiny KBC Group. Situácia v belgickej KBC je podľa neho stabilná, preto nedostatok zdrojov v súvislosti s pretrvávajúcou globálnou finančnou krízou nepociťujú.
Ani v spoločnosti VB Leasing nepociťujú nedostatok zdrojov financovania. Získavajú ich štandardne od bánk. „Zaznamenávame však nárast ceny finančných zdrojov,“ dopĺňa informáciu Potúček.
„Aj napriek finančnej kríze momentálne nedostatok finančných zdrojov necítime, aj vďaka tomu, že dopad na finančný sektor na Slovensku nie je zatial nijako výrazný,“ povedal Radovan Kazimír so spoločnosti UniCredit Leasing.
„Dlhodobejšie pretrváva znížený dopyt po nákladných automobiloch, kde naša spoločnosť kopíruje lízingový trh,“ komentuje suituáciu na trhu konateľ VB Leasing Vladimír Potúček.
Na trhu pretrváva v tomto roku záujem najmä o predaj na úver (ponúkaný lízingovými spoločnosťami), finančný lízing je však stále najrozšírenejšou formou financovania.
(vj)
Štát zachránil firmu, manažéri išli na výlet
Manažéri poisťovňe AIG, ktorá dostala od vlády USA na svoju záchranu finančnú injekciu vo výške 85 miliárd dolárov, odišli na luxusnú firemnú dovolenku.
Americká poisťovňa AIG pred mesiacom takmer skrachovala. Prišla záchranná akcia vlády USA vo výške 85 miliárd dolárov. Krátko na to odišla skupina manažérov na luxusný výlet v hodnote 440 tisíc dolárov. Dovolenku pre manažérov zaplatila poisťovňa. K tomuto zisteniu došiel vyšetrovací orgán Kongresu, čo skúma okolnosti, ktoré predchádzali finančným problémom poisťovne. Na výlete sa síce nezúčastnili manažéri finančnej divízie poisťovne, ktorá zapríčinila jej problémy, no napriek tomu počínanie manažérov vyvolalo medzi poslancami pobúrenie. „Američania strácajú zamestnanie, bývanie, sociálne poistenie a títo manažéri si týždeň po tom, ako ich firmu zachránila vláda, užívali v exkluzívnej časti Ameriky,“ citoval nemecký denník Financial Times Deutschlad, ktorý s touto informáciou prišiel, amerického člena Snemovne reprezentantov republikána Henryho Waxmana.
(pef)
Pri nehnuteľnostiach nie je nič isté
Ekonómovia menia prognózy vývoja cien nehnuteľností. Lacnejú staré byty, no pokles zrejme čaká aj niektoré nové byty.
Prognózy o tom, že ceny nehnuteľností po tohtoročnom poklese opäť mierne porastú, sa nemusia naplniť. „Situácia sa drasticky mení, nik momentálne nevie, aký hlboký vplyv bude mať hypotekárna kríza,“ povedal ekonóm Vladimír Baláž.
Zastavenie obchodov a pokles cien starých bytov je faktom, otázny zostáva vývoj cien novostavieb. Situáciu, keď banky sprísnili poskytovanie úverov developerom, môže vystriedať horší scenár: keď banky znížia objemy, ktoré dávajú do bývania. „Dnes už nejde o realitnú krízu, ale o bankovú. Kľúčovou otázkou je to, čo urobia banky,“ povedal člen predstavenstva developerskej spoločnosti Grunt Roman Feranec.
Pri takomto scenári by sa slovenský trh s novým bývaním vrátil o niekoľko rokov dozadu. Veľa projektov by sa odsunulo, ale aj nepostavilo, čo by znížilo možnosť výberu. Developerom by stúpli náklady, vrátili by sa k vyberaniu záloh od kupujúcich.
„Priemerná cena za nové byty neklesne. No znížia sa ceny bytov v projektoch v zlých lokalitách alebo v projektoch, ktoré pripravujú developeri bez referencií a zázemia, čo sa začína diať už dnes,“ mieni Feranc.
Predchádzajúce prognózy vychádzali najmä z toho, že odbyt novostavieb bude stále živiť početná skupina ľudí, ktorí si kupujú byt pre svoju potrebu. No túto skupinu môže oslabiť opäť prístup bánk.
„Čo bude ďalej s odbytom nových bytov závisí vo veľkej miere od toho, ako sa budú správať banky pri poskytovaní hypoték,“ tvrdí šéf marketingu bratislavského projektu Devínsky Dvor Jiří Janota. Ak pritvrdia, dopyt po bytoch sa zníži. „Vypadnú z neho ľudia, ktorých príjmy v súčasnosti vyhovujú iba veľmi tesne,“ hovorí.
Na otázku, či je pre ľudí výhodnejšie odložiť kúpu bytu, si experti netrúfajú jednoznačne odpovedať. Podľa Martina Lazíka z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska nik dnes nevie zaručiť, že ceny bytov poklesnú o toľko, čo by stál napríklad polročný prenájom. Navyše sa môžu zmeniť pravidlá pri hypoúveroch. Podľa Baláža je otázne aj to, ako sa na nehnuteľnostiach odrazí očakávané zvýšenie inflácie.
„Bude treba dôslednejšie vyberať projekt aj developera a sledovať vyváženosť uzatvorenej zmluvy. Pre prípad, že by došlo k posunu projektu alebo v zmenách pri financovaní,“ povedal Lazík.
Halka Tytykalová
Kliknite - obrázok zväčšíte.