
Miloslav Kráľ a Viliam Hriadel v hre Rozkvitli sekery. FOTO - MATÚŠ OĽHA
plánov, napokon z ich zinscenovania vždy zišlo.
Výnimkou bolo Slovenské národné divadlo, ktoré si trúflo na jeho Demokratov inšpirovaných Jesenským - a práve sa tu chystá ďalšia hra - ale v oboch prípadoch si texty režíroval autor sám. Pritom Demokrati sa stali jedným z najúspešnejších titulov a na Malej scéne SND sa hrajú už štvrtú sezónu.
Dnes sa táto trochu absurdná situácia zmení a najoceňovanejší súčasný slovenský divadelný autor (naposledy mu minulý týždeň pribudol Radok za hru Čechov - boxer) sa konečne dočká premiéry v kamennom divadle a od iného režiséra. Rozkvitli sekery sú víťaznou hrou súťaže pôvodných dramatických textov Dráma 2000 a ich režisérom sa stal člen martinského Divadla SNP Branislav Matučšin.
Hoci Matuščin vyštudoval herectvo, tri roky v pracuje v Martine s ochotníckymi súbormi. Teraz sa prvý raz pokúsil o réžiu s profesionálmi.
„Text mi ponúklo vedenie. Hneď ma zaujal, na škole som bol Klimáčkovým divákom a jeho poetika mi vyhovuje, súhlasil som teda rád. Zhodou okolností sa v našom divadle konala súťaž Dráma 2000, kde herci čítali nové dramatické texty, a mne sa ušiel práve tento. Zvíťazil spoločne s dielom Silvestra Lavríka a martinské divadlo sa zaviazalo, že obe hry uvedie.“
Rozkvitli sekery je komédia o rodine s veľkými existenčnými problémami, ktorá sa rozhodne uniesť dieťa bohatého suseda. Nejde o žiadny thriller, ale nešikovný slovenský únos, takže dej sprevádzajú trápne i smiešne situácie.
Klimáček hru od začiatku písal so zámerom, aby zaujala divákov v kamenných divadlách. Úmyselne nesiahol po expresívnom, ale reálnom texte. „Je to príbeh rodiny žijúcej v panelákovom byte, ktorý sa odohráva počas jedného roka. Odráža to, čo prežívajú ľudia na veľkých sídliskách. Autor vraví, že adekvátny názov je trápna dráma, lebo doba, v ktorej sa všetko odohráva, je tiež trápna,“ upresňuje Matuščin, pod ktorého vedením sa na scéne Jána Novosedliaka a v dramaturgii Zuzany Palenčíkovej predstavia Viliam Hriadel, Petronela Valentová, Martin Hronský, Linda Zemánková a Miloslav Kráľ, ktorý je aj autorom hudby.
BARBORA DVOŘÁKOVÁ