Výkvet svetového hokeja sa zíde siedmykrát na nemeckom ľade, tentoraz sa pobije o medaily na 65. svetovom šampionáte v poradí. V minulosti bolo dejiskami MS 1930, 1936, 1955, 1975, 1983 a 1993 sedem nemeckých miest – Berlín, Garmisch- -Partenkirchen, Krefeld, Düsseldorf (3-krát), Kolín, Dortmund (3x), Mníchov (3x). Nováčikmi v tejto spoločnosti budú teda Norimberg a Hannover. V rebríčku usporiadateľských miest MS vedie Praha, ktorá bola osemkrát dejiskom finálového zápasu, pred Štokholmom (7x).
Vysokým pozitívom týchto MS sú nové supermoderné štadióny, medzi ktorými dominuje kolínska aréna s kapacitou 18 500 miest podľa strihu komfortných hál NHL. Aj tento luxus určite prispel k obrovskému záujmu o vstupenky, nemeckí organizátori očakávajú historický rekord v návštevnosti.
Šestnásť účastníkov odohrá turnaj 65. MS rovnakým systémom ako vlani v Petrohrade.
V základnej časti z každej zo štyroch štvorčlenných skupín postupujú prví traja.
Zloženie základných skupín:
A: Česko, Švajčiarsko, Nemecko, Bielorusko.
B: SLOVENSKO, Fínsko, Rakúsko, Japonsko.
C: Švédsko, USA, Lotyšsko, Ukrajina.
D: Kanada, Rusko, Nórsko, Taliansko.
Dvanásť tímov postúpi do druhej kvalifikačnej fázy. Výsledky zo základných skupín sa zarátajú. Z každej šesťčlennej skupiny druhej fázy postúpia najlepší štyria do finálovej časti, ktorá sa hrá vyraďovacím systémom – štvrťfinále, semifinále a finále, všetko na jeden zápas.
Tímy, ktoré skončili v základných skupinách na poslednom, štvrtom mieste, hrajú systémom každý s každým v skupine o 13. až 16. miesto o záchranu. Finále sa hrá v nedeľu 13. mája v hannoverskej Preussag Aréne.
Zlato z Petrohradu obhajuje Česko, slovenskí hokejisti nastupujú v Nemecku v role vicemajstra sveta, bronz v Petrohrade získali Fíni.
V historickom poradí zlatých medailistov vedie ZSSR s 22 titulmi pred Kanadou (21), Švédskom (7), Československom (6) a Českom (3). Z jednotlivcov ostane zrejme nedostižná slávna generácia reprezentantov bývalého Sovietskeho zväzu – brankár Vladislav Treťjak nazbieral na MS 10 zlatých, 2 strieborné, 1 bronzovú, jeho spoluhráč Aleksandr Ragulin 10-1-1, Aleksandr Maľcev 9-2-1, Vladimir Petrov 9-2-1. Zo slovenských hokejistov je najúspešnejší už nežijúci brankár Vladimír Dzurilla – 3 zlaté, 5 strieborných, 3 bronzové. (ju)