V niekdajšom slobodnom kráľovskom mestečku s vinohradníckou tradíciou, ktoré leží na dotyk s Bratislavou dnes žije asi päťtisíc obyvateľov. Napriek rozmachu výstavby sa mu darí zachovať si vidiecky charakter.
Dôležitou devízou mestečka Svätý Jur je dobré spojenie s hlavným mestom. Preto si tu našlo bývanie veľa ľudí, ktorí každodenne dochádzajú do Bratislavy za prácou.
Okrem štvorprúdovej cesty, ktorá síce zrýchľuje spojenie s Bratislavou i Pezinkom, no narúša pokojný tichý ráz mesta, do Svätého Jura pravidelne premávajú autobusové i osobné vlakové spoje.
Občianska vybavenosť je v porovnaní s niektorými satelitnými mestečkami vznikajúcimi v malých obciach väčšia, no má svoje nedostatky. V meste síce fungujú štyri materské školy (z nich jedna je cirkevná), no kapacitne nestačia. V meste je aj základná a umelecká škola.
Zdravotné stredisko síce poskytuje základnú odbornú starostlivosť, podľa primátora Alexandra Achbergera by mu však pomohla približne desaťmiliónová finančná injekcia do rekonštrukcie.
Obyvateľov, ktorí využívajú obchody v Svätom Juri trápia vyššie ceny tovaru. Blízkosť Bratislavy i Pezinka umožňuje veľkej časti obyvateľstva nakupovať v lacnejších väčších obchodných centrách. Najmä staršie obyvateľstvo je odkázané na predajne blízko domova. Tie si kompenzujú menší počet zákazníkov vyššími cenami.
Územný plán sa stratil
Do roku 2004, keď mesto Svätý Jur schválilo nový územný plán, ktorý určil ďalší smer rozvoja výstavby sa podľa primátora stavalo v katastri mesta živelne. Odôvodňuje to tým, že sa starý územný plán záhadne stratil.
Asi najrozsiahlejšia výstavba v uplynulých rokoch v meste, už v duchu regulatívov územného plánu, zasiahla štvrť Kačačnice, ktorá leží na okraji Svätého Jura, v blízkosti cesty na Pezinok. V prvých domoch novej obytnej zóny Jurský obytný park, ležiacej na ploche približne šiestich hektárov, sa už zabývali majitelia. Ďalšie domy developerská spoločnosť Sibareal momentálne stavia. Okrem parkovacích plôch a prístupových ciest by k nim mala pribudnúť aj základná občianska vybavenosť a zeleň.
Ešte nie je jasné, v akom rozsahu a na akej ploche sa bude v najbližších rokoch na území Svätého Jura stavať. Podľa Achbergera sa momentálne pripravuje štúdia na výstavbu viac ako päťdesiatich rodinných domov v lokalite Bratislavské záhumenice.
Tým by sa mali vyčerpať možnosti pre individuálnu výstavbu, ktorá bola poslancami schválená v územnom pláne z roku 2004.
Vinohrady alebo domy
Mesto eviduje desiatky žiadostí, ktoré sa týkajú zmeny funkčného využitia územia, predovšetkým parciel, kde sú vinohrady. Aj keď mestečko stále ťaží zo sedemstoročnej vinohradníckej tradície a hrdí sa aj tým, že František Hečko tu začal písať svoj román Červené víno, mnoho z vinohradov v katastri Svätého Jura ich majitelia neobrábajú.
Na to, aká časť z nich by sa mohla zmeniť na stavebné pozemky pritom v zastupiteľstve nepanuje jednotný názor. Možnosti budúceho rozvoja by mali byť zakotvené v aktualizovanej podobe územného plánu.
Primátorovi nie je vzdialená ani predstava, že by sa možnosť vybudovať rodinný dom na území vinohradu podmienila ich rozvojom. Nový vlastník by sa tak za možnosť postaviť dom na niekoľkohektárovej parcele vinohradu zaviazal ho aspoň na časti pozemku ďalej udržiavať.