Moja matka sa chce presťahovať do menšieho bytu. Je už dôchodkyňa a nemá iné príjmy, preto chce znížiť svoje výdaje na bývanie. Predáva byt, v ktorom býva už vyše štyridsať rokov a odvtedy tu má tiež trvalý pobyt. Byt má v osobnom vlastníctve od marca 2001. Pôvodne bol družstevný a odkupná cena bola nulová. K bytu chce predať aj garáž, ktorú má v osobnom vlastníctve od marca 2004. Tú odkúpila za zhruba 4000 korún (133 eur). V prípade, že byt a garáž predá, má povinnosť podávať daňové priznanie, alebo je od týchto povinností oslobodená? Mišo
Vo všeobecnosti zákon o dani z príjmov stanovuje podmienku dvojročného trvalého pobytu v byte ako predpoklad pre oslobodenie príjmu získaného jeho predajom.
Aby ste neplatili daň pri ostatných nehnuteľnostiach, napríklad pozemkoch, chatách, záhradkách či garážach, musíte ich vlastniť najmenej päť rokov pred predajom Platí aj ďalšia, nemenej dôležitá podmienka, že nehnuteľnosť nesmiete využívať na podnikanie. Inak by bol príjem z jej predaja oslobodený až po uplynutí piatich rokov po vyradení z obchodného majetku.
Bez priznania, no doklady odložte Ak má vaša matka byt vo vlastníctve od roku 2001 a nevyužíva ho na podnikanie, spĺňa jednu z podmienok pre oslobodenie príjmu z jeho predaja (doba vlastnenie je sedem rokov, teda viac ako päťročná). Príjem z predaja bytu matky bude v plnej miere od dane oslobodený. Vaša matka nemusí podať ani daňové priznanie. Všetky doklady súvisiace s vlastníctvom bytu však odporúčam starostlivo uschovať. To pre prípad, ak by bolo treba dokladovať skutočnosti preukazujúce oslobodenie jej príjmu.
Príjem za garáž treba zdaniť Podmienku oslobodenia však nesplní v prípade garáže. Keďže ju vlastní štyri roky, nemôže využiť inštitút paragrafu 9 zákona o dani z príjmov, ktorý oslobodzuje ostatné nehnuteľnosti až vtedy, ak doba ich vlastnenia presiahne päť rokov. Časový test vlastníctva vaša matka v roku 2008 nesplní. Predmetný príjem musí zdaniť.
Nie však celý, ale iba rozdiel medzi dosiahnutým príjmom a kúpnou cenou garáže. Do výdajov si môže zahrnúť aj ďalšie náklady, napríklad výdavky na prípadné opravy alebo údržbu, ako aj výdavky súvisiace s jej predajom, napríklad na inzeráty, odmenu realitnej kancelárii, kolky a podobne, samozrejme, okrem výdavkov na osobné účely. Výdavky musí preukázať dokladmi (bločkami).
Ak sú výdavky spojené s príjmom vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada. Môže si ich však uplatniť maximálne do výšky príjmu, za ktorý garáž predala. Z takéhoto príjmu nie je možné vykázať daňovú stratu.
Otázky môžete posielať na sreality@sme.sk
Autor: Dagmar Bednáriková, daňová poradkyňa Bratislava