Podľa najnovšej správy poradenskej spoločnosti CB Richard Ellis, objemy predaja a spätného prenájmu nehnuteľností rástli doposiaľ najvyššou mierou za posledné obdobie - medzi rokmi 2004 a 2007 dosiahla miera rastu úroveň 585 percent (na vlaňajších 46 miliárd eur). Podiel týchto investícií na európskom trhu narástol v prvom polroku 2008 na úroveň 21 percent z pôvodných šiestich z roku 2004.
Spomínané transakcie sa týkajú prípadov, keď sa firma - majiteľ budovy - rozhodne ju predať a zostane v nej už len ako nájomca. Dôvody, prečo sa to robí, bývajú rôzne - od čisto účtovníckych (napríklad sa tak znižuje daňový základ), až po výhodný spôsob zvýšenia likvidných prostriedkov firmy. Jednoduchým modelom je situácia, keď investor má napríklad projekt, na ktorého uskutočnenie potrebuje určitý investičný balík peňazí. Banka pritom prefinancuje len určitú časť a zvyšok financuje investor z vlastných zdrojov. Podmienkou samozrejme je, že výnosy z prenájmu budovy budú dostatočne atraktívne pre budúceho vlastníka budovy.
"Nájomcovia v krajinách strednej a východnej Európy si doposiaľ neuvedomili príležitosti spojené s predajom a spätným prenájmom ich nehnuteľností od investorov pôsobiacich na medzinárodnom investičnom trhu. Najmä zvyšujúce sa celkové náklady na kapitál čoskoro zmenia situáciu a preto rátame s nárastom transakcií takéhoto typu aj na Slovensku," povedal riaditeľ slovenskej pobočky CB Richard Ellis Joerg Kreindl.