BRATISLAVA. Najviac sa platí za poskytnutie hypotéky. Podanie žiadosti je zdarma, no k podpisu úverovej zmluvy si treba pripraviť 0,7 - 1,2 percenta z výšky úveru na poplatok.
Okrem toho sa platí na katastri za vznik záložného práva (2000 Sk alebo 8000 Sk), u znalca (od 3500 Sk vyššie), v poisťovni (cca 2000 Sk ročne), prípadne aj u notára, na daňovom úrade a pod.
V niektorých bankách a pri niektorých nehnuteľnostiach je možné ukrojiť z vedľajších výdavkov aj na znaleckom posudku, ktorý vyhotoví banka bezplatne alebo za nižší poplatok.
Menej zaplatíte aj keď ste tzv. „top klientom“, pracujete u niektorého z vybraných (najmä veľkých) zamestnávateľov alebo ste členom niektorej z komôr (advokáti, daňoví poradcovia a pod.).
Dnes už nie je k vybaveniu úveru nevyhnutné životné poistenie. To sa odporúča najmä mladým rodinám ako zabezpečenie pre prípad nečakanej choroby, ťažkého úrazu, smrti, ale aj straty zamestnania či dlhodobej práceneschopnosti. Poistenie nehnuteľnosti je stále nutné, ponuka je bohatšia.
Rýchle vybavenie úveru za príplatok
„Za koľko?“ je otázkou nedočkavých klientov, ktorí si radi priplatia za vybavenie úveru - ak je rýchle a jednoduché. Pri bežných úveroch na kúpu nehnuteľnosti, v priemernej výške a s bežnými parametrami, to nie je problém. Banky vedia hypotéku schváliť už do 48 hodín. V štandardnom schvaľovaní je to päť až desať dní, pričom lehota je vždy dlhšia v dovolenkovom období alebo počas bankovej kampane, kedy sa podáva väčšie množstvo žiadostí. Od podpisu potrebných dokumentov trvá proces čerpania hypotéky – po splnení všetkých podmienok banky – od troch do dvadsiatich dní.
K maklérovi alebo do banky
Navštíviť desať bánk, ktoré poskytujú hypotéky a zisťovať najvýhodnejšie úverové podmienky vyžaduje pevné nervy, množstvo času a energie. O samotnom vybavení hypotéky nehovoriac. Mnohí záujemcovia o hypotéku radšej zvolia jednoduchšiu cestu a kompletné vybavenie hypotéky prostredníctvom hypomakléra.
Výhodou tohto spôsobu vybavovania hypotéky je najmä úspora času. A dobrou správou je, že väčšina maklérskych spoločností si za službu nič neúčtuje a svoju odplatu inkasuje z banky. Dokonca klientom ponúka dodatočné benefity, napr. preplatenie časti bankových poplatkov alebo vybavenie dodatočných administratívnych záležitostí (oznámenie zmeny trvalého pobytu banke, katastru a pod.).
Na spoluprácu s maklérom si zvykli aj banky. Odborné skúsenosti makléra, ktorý zastupuje klienta, sú plusom najmä vo vzájomnej komunikácii. Maklér šetrí bankovým pracovníkom čas tým, že klientovi vysvetlí všetko potrebné a postará sa o doloženie dokumentov.
Autor: mm