BRATISLAVA. Chrípková pandémia je ako čakanie na Godota. Vie sa, že príde, ale kedy a v akej podobe ostáva záhadou. Najväčším rébusom pre vedcov je práve typ vírusu, ktorý vyvolá chrípkovú pandémiu. Preto pre istú skupinu z nich je úplne bezpredmetné dopredu pripravovať akúkoľvek predpandemickú vakcínu.
Riešením by podľa vedcov bola univerzálna vakcína, ktorá bojuje proti spoločnému proteínu všetkých chrípkových vírusov. Ale aj to má háčik. Vakcína sa zatiaľ len testuje.
Najistejšou zbraňou proti chrípkovému vírusu tak zostáva očkovanie proti sezónnej chrípke.
Neznámy vírus
„Nedá sa predvídať, aký vírus vznikne,“ vysvetľuje virológ Gustáv Russ zložitosť boja proti pandémii chrípky. Podľa neho je v hre 16 typov vírusov vtáčej chrípky. Každý z nich môže vyvolať pandémiu, keby sa v dýchacom trakte ošípanej zmutoval s vírusom ľudskej chrípky a infikoval by človeka. Vybrať z nich však jeden, ako ten, ktorý spôsobí chrípkovú pandémiu, je nemožné.
Aktuálne sú vo svete k dispozícii antivirotiká a modernejšie prepandemiká. Slovensko má zásoby antivirotík pre deti a starších ľudí. Prepandemiká nemáme nijaké. Prepandemická vakcína podľa Russa účinkuje len proti vírusu vtáčej chrípky H5, ktorý vedci najčastejšie odhadujú ako pôvodcu pandémie. Tento predpoklad podľa virológa však vychádza len z toho, že vírus zabil od roku 1997 vyše dvesto ľudí. Sezónna chrípka pritom ročne zabije až pol milióna ľudí.
Univerzálna vakcína
Lepšou cestou, ako tápanie a predpovedanie pandemického vírusu, je podľa odborníkov vývoj univerzálnej vakcíny. Spolupracuje na ňom aj Russov tím z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Príprava tejto vakcíny vychádza z poznatku, že všetky chrípkové vírusy obsahujú proteín M2. Vedci pracujú na vakcíne, ktorá je schopná vytvárať protilátky proti tomuto proteínu. Vakcínu zatiaľ úspešne testovali len na myšiach. Testy na ľuďoch sa iba rozbiehajú.
Univerzálnu vakcínu proti pandémii podporuje aj český odborník na očkovanie Jiří Beran. Tvrdí však, že prvé výsledky možno očakávať najskôr o desať rokov a nateraz sa tak na ňu nemôžeme spoliehať.
V situácii, keď nevieme určiť, aký vírus spôsobí pandémiu a univerzálna vakcína ešte nie je k dispozícii, je podľa Russa najistejšou zbraňou očkovanie proti sezónnej chrípke. Beran si myslí, že by pri pandémii pomohli aj prepandemiká.
Russ varuje, že antivirotiká, ktoré už máme dnes k dispozícii, možno použiť až pri príznakoch pandemickej chrípky. U zdravých ľudí by mohli mať vedľajšie účinky, napríklad môžu spôsobiť poškodenie mozgu. Za istých okolností sa môžeme spoľahnúť aj na antibiotiká.
Vakcíny
Antivirotiká – máme pre rizikové skupiny. Sú účinné pri príznakoch, majú vedľajšie účinky.
Prepandemické vakcíny – nemáme. Iba proti vírusu H5, dlhšia imúnnosť.
Univerzálna vakcína – vo vývoji. Na všetky vírusy.
Autor: Ján Krempaský