TATRANSKÁ LOMNICA. Minister životného prostredia Ján Chrbet zo SNS včera vo Vysokých Tatrách povedal, ako chce postupovať proti kalamite spôsobenej lykožrútmi v národnom parku. Spolu so šéfom Štátnej ochrany prírody Andrejom Vidrom pripustili plošné chemické postreky v Tatrách. Chrbet volá po rýchlych a plošných opatreniach a do konca októbra by mal byť hotový cestovný poriadok opatrení na záchranu lesa.
Vyjadrenia ochranárskych združení vystupujúcich proti postrekom v Národnom parku označil za úplne nekompetentné. „Už nemôžeme brať ohľad na tretí sektor,“ hovorí Chrbet.
Stanoviská ministerstva sú jednoznačné, nový minister však pôsobil neisto a často sa spoliehal na nápovedu hovorcu Petra Višvádera. „Ak bude treba, tak aj chemický postrek,“ našepkal hovorca odpoveď na otázku, čo sú to opatrenia na veľkom priestore.
Likvidáciu lykožrútovej kalamity na území TANAPu a celého Slovenska má na starosti skupina splnomocnenca vlády zložená z ministerských úradníkov, Štátnej ochrany prírody, štátnych lesov a majiteľov lesov. Mimovládne organizácie neprizvali. Skupina predloží ministrovi súbor opatrení, ktorých súčasťou budú pravdepodobne aj plošné chemické postreky.
Razantné zásahy v TANAP-e podporila aj štátna ochrana prírody. Ľuboslav Mika tvrdí, že opatrenia majú pripravené, ale brzdí ich legislatíva.
Opatrenia sa dotknú území, ktoré sa ešte dajú zachrániť. Pôjde najmä o lesy v najvyššom stupni ochrany, keďže na treťom stupni ochrany lesníci už vykonávajú opatrenia na zabránenie šírenia podkôrnikovej kalamity.
Za nezmysel označil riaditeľ Štátnej ochrany prírody Andrej Vidra vyhlásenia ochranárov, ktorí tvrdia, že lykožrút ustupuje v pásme najvyššieho stupňa ochrany.
Monitoring aktivistov v oblastiach sa bude „možno“ riešiť trestnoprávne. Ministerstvo aj ochrana prírody pripustili, že v prípade protestných akcií aktivistov zasiahne polícia.
Autor: Daniel Vražda © SME