Amerika sa nám otvára

Amerika do mesiaca zruší siedmim krajinám vízovú povinnosť.

Vízová povinnosť do Spojených štátov sa ruší, prísne kontroly na letiskách zostávajú.Vízová povinnosť do Spojených štátov sa ruší, prísne kontroly na letiskách zostávajú. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – REUTERS)

Ružovú záhradu v areáli Bieleho domu včera obsadili členovia diplomatických zborov s rodinnými príslušníkmi vrátane malých detí. Čakali na prejav Georgea Busha, ktorý mal pre občanov siedmich krajín zásadný význam - americký prezident ohlásil zrušenie vízovej povinnosti do jedného mesiaca. Prejav trval len tri minúty a 29 sekúnd. „Lídri týchto štátov mi roky vysvetľovali, aké je pre ich občanov frustrujúce čakať v radoch a platiť vízové poplatky, aby strávili dovolenku, išli na služobnú cestu alebo navštíviť príbuzných v USA,“ povedal Bush.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Gratulácia

Vystúpeniu predchádzalo stretnutie v Oválnej pracovni. Americký prezident si tam pozval okrem zástupcov krajín, ktorým víza zrušia v novembri, aj diplomatov šiestich štátov, ktoré sú na čakacej listine. V pracovni prezidenta vládla slávnostná nálada. Bush každého privítal a zablahoželal mu. „Vitajte a gratulujem“ si vypočula aj súčasná slovenská jednotka vo Washingtone, charge daffaires Andrej Droba.

„Bol to pocit radosti, hrdosti a veľkej cti. Spokojnosti, že pre Slovensko a jeho obyvateľov sa podarila dobrá vec,“ hovoril Droba po Bushovom prejave. Konkrétny dátum nepadol, hovorí sa však o 17. novembri, dni, keď si Slováci a Česi pripomínajú začiatok nežnej revolúcie.

Nadšenie diplomatov bolo cítiť ešte pred prejavom, pri stretnutí v Oválnej pracovni. Zástupcovia siedmich krajín si gratulovali k veľkému diplomatickému úspechu. Nálada na chvíľu „zhustla“, keď jeden zo zástupcov krajín, ktoré na zrušenie víz čakajú, priamo u Busha protestoval, že jeho krajinu nezaradili už do tejto vlny. Bush ho odkázal na rokovania s ministrom pre vnútornú bezpečnosť Michaelom Chertoffom.

SkryťVypnúť reklamu

Odmeraný premiér

Cesta k zrušeniu víz trvala niekoľko rokov a sprevádzali ju zložité diplomatické rokovania. Bývalý veľvyslanec v Spojených štátoch Rastislav Káčer venoval otázke víz štyri roky v úrade: „Občas ma z toho chytala frustrácia, ten proces bol dlhý. Dnes cítim úľavu a istú diplomatickú satisfakciu. Bola to náročná operácia, ktorú sprevádzalo potenie krvi. Je to za nami.“

Kým od diplomatov zaznievali slová nadšenia, slovenský premiér zostal chladný. Robert Fico povedal, že v medzinárodných vzťahoch musí vládnuť rovnováha medzi malými i veľkými a zrušenie víz malo prísť dávno: „Ak americkí občania nemajú víza v prístupe na územie Slovenska, je normálne, že slovenskí občania nebudú mať víza pri vstupe na územie USA.“

Koncom októbra minister Michael Chertoff vyrazí do krajín, ktorým víza zrušia. Práve on by mal potvrdiť konkrétny dátum zrušenia víz. Na Slovensko pricestuje 28. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Roky mi vysvetľovali, aké je frustrujúce čakať v radoch a platiť za víza.

George Bush, prezident USA

Pozor na monterky

Imigračný úradník v Amerike má právo poslať vás domov bez udania dôvodu.

Ak chcete využiť bezvízový styk a dostať sa do USA, vyhnite sa príliš bujnej fantázii, neklamte a nič nezatajujte. Aj napriek zrušeniu víz vás pri vstupe na americkú pôdu totiž čaká imigračná kontrola a úradník sa môže pýtať aj nepríjemné otázky o vašom príjme či zdravotnom stave. „Úradníci sa zvyčajne pýtajú len bežné otázky - na účel cesty, trvanie pobytu, miesto, kde sa budete zdržiavať, pokiaľ však majú dôvod vás upodozrievať z nečestného konania alebo z klamstva, vstup do krajiny vám môžu zamietnuť,“ hovorí Keith Hughes, hovorca Veľvyslanectva Spojených štátov na Slovensku. Základom je správať sa prirodzene, akákoľvek neistota môže byť podozrivá. „Ak neviete odpovedať, radšej si nevymýšľajte, skôr sa snažte dať jasnú a krátku odpoveď bez zbytočného zahmlievania,“ radí Andrej z Bratislavy, ktorý do USA cestuje pravidelne. Podozrivé môže byť napríklad, ak cestujete na turistické víza a do batožiny si pribalíte „monterky“ alebo pracovné nástroje domáceho „kutila“ - takéto prešľapy sa obyčajne netolerujú a vy sa ocitnete v lietadle smerom späť do Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ máte biometrický pas, na cestu do USA stačí vyplniť na webe formulár ESTA, na základe ktorého dostanete stanovisko z veľvyslanectva,či môžete cestovať. Ak taký pas nemáte, potrebujete klasické víza tak, ako doteraz.

Všetky doklady je potrebné si pred cestou skontrolovať do najmenšieho detailu. Pokiaľ si aj prípadnú chybu amerického veľvyslanectva nevšimnete doma, na letisku v USA už môže byť neskoro. Podobnú skúsenosť má Miro z Mochoviec, v jeho prípade urobil chybu imigračný úradník v Amerike. Ten nesprávne prečítal názov jeho víz, ktorý zadal do systému a Miro, hoci sa do USA dostal, strávil zvyšok pobytu vybavovaním potrebných povolení.

Bežnou súčasťou cesty do USA sú aj bezpečnostné kontroly. „Ľahko“ odetého a bosého vás skontrolujú od hlavy až po päty. „Je to veľmi nepríjemné a ponižujúce. Rozobrali mi aj mobilný telefón,“ hovorí študentka Zuzana z Banskej Bystrice, ktorá do Ameriky cestovala na letný pracovný pobyt. Bezvízový styk nemá s kontrolami nič spoločné.

SkryťVypnúť reklamu

Martina Kováčová

Pred americkým veľvyslanectvom v Bratislave by sme o mesiac už nemali čakať na víza.

FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ

Autor: dopisovateľka z Washingtonu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu