PRAHA, BRATISLAVA. Český premiér Mirek Topolánek sa snaží vykorčuľovať zo situácie, ktorú pozná prvýkrát.
Odkedy sa v roku 2002 prebojoval na čelo Občianskodemokratickej strany (ODS), až do posledného víkendu s ňou vyhral všetky voľby. Senátne, regionálne, európske aj komunálne. Po posledných krajských voľbách sa však ocitol v polohe totálneho porazeného. Napriek tomu sa nechce vzdať premiérskej stoličky.
Boj s vlastnými
Topolánek už teraz bojuje nielen s opozíciou, ale aj s vlastnou stranou, ktorá hľadá vinníka za prehru. A skupina hajtmanov, ktorá prišla o svoje posty, za ňou vidí najmä politiku Topolánkovej vlády. Hajtmanov sa včera zastal aj prezident a čestný predseda ODS Václav Klaus. „Je evidentné, že voliči si priali zmenu,“ povedal Klaus pred českými novinármi. Hajtmani sa podľa neho stali obeťou volania po tejto zmene.
Na Topolánka už od nedele útočí aj odchádzajúci stredočeský hajtman Petr Bendl. „Vláda zle vysvetľovala verejnosti svoje reformy. Ja mám čisté svedomie v tom, čo sme urobili pre región,“ povedal Hospodářským novinám Bendl. Topolánek sa bráni, že pod tlakom regiónov vláda „totálne rezignovala na centrálnu kampaň“.
Hajtmani si kampaň pripravovali sami a účasť nepopulárnych ministrov za ODS na nej odmietli. Dlhodobý Topolánkov rival, pražský primátor Pavel Bém, sa tiež postavil na stranu hajtmanov a z katastrofického výsledku obvinil vedenie strany, ktorého je sám členom.
Horúca zima pre ODS
Najsilnejšia pravicová strana si bude lídra vyberať už na decembrovom kongrese. Rozhodovať budú práve regionálne štruktúry. Bémovmu zvoleniu by mohla pomôcť aj podpora prezidenta Klausa, ktorý nemá s Topolánkom najlepšie vzťahy. Tie sa prejavili už pri jeho zvolení za šéfa ODS, keď novinári prichytili Klausa, ako v esemeske píše o Topolánkovi ako o „falošnom a prázdnom topoli“.
Do straníckych volieb ešte Topolánka čaká druhé kolo senátnych volieb a najmä zajtrajšie odvolávanie vlády v parlamente. Na jej presadenie však ČSSD chýba päť hlasov.
Aj keby sa Topolánkovi podarilo prežiť hlasovanie o dôvere vlády či stranícke voľby, už teraz je jasné, že proreformný kurz jeho kabinetu poľaví. „Reformy sa de facto už skončili. Sú odložené na dvetri volebné obdobia, nastal čas sociálneho pokoja,“ myslí si komentátor týždenníka Respekt Erik Tabery.
Súčasnú koalíciu pri vláde – či už s Topolánkom, alebo bez neho – môže paradoxne udržať české predsedníctvo v Európskej únii, ktoré sa začína už o necelé tri mesiace. Predstavu Jiřího Paroubka, že ju zvládne vláda úradníkov, Tabery označil za „absolútnu ilúziu“. Predstavte si českého akademika, ako pri jednom stole niečo vysvetľuje Sarkozymu a Merkelovej. To by bol pre Česko trápny moment,“ podotkol Tabery.